Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínská nemocnice spěchá se stavbou, jinak bude platit 160 milionů sama

  • 1
Zlínská nemocnice staví budovy pro nové onkologické přístroje. Čas má jen do konce roku. Pokud to nestihne, bude muset 160 milionů zaplatit sama.

Ať to dopadne jakkoliv, pacient pozná jen změnu k lepšímu. Daleko horší by to ale mohlo být s hospodařením zlínské nemocnice.

Onkologické centrum, které se stará o pacienty s rakovinou z celého Zlínského kraje, potřebuje nové přístroje - lineární urychlovač, magnetickou rezonanci a zobrazovací přístroj PET/CT. Jedná se o špičkové moderní stroje za více než 160 milionů korun.

„Podmínky pro onkologickou péči se díky tomu výrazně zlepší,“ řekl ředitel Pavel Calábek. Díky tomu zůstane Zlínu také status specializovaného Komplexního onkologického centra.

Tím ale pozitivní informace prozatím končí. Aby celý projekt mohl dopadnout tak, jak je naplánovaný, musí nemocnice, stavební firmy i dodavatelé přístrojů splnit extrémní časové podmínky. Slíbenou dotaci ve výši zhruba 133 milionů korun totiž ministerstvo zdravotnictví pošle do Zlína jen v případě, že budou všechny tři přístroje v provozu do konce roku. Výjimky dělat nebude.

„S ohledem na konec programového období to není možné,“ oznámila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Nemocnice na otázky nereaguje

Na kraji z toho radost samozřejmě nemají. „Termíny jsou velmi napjaté a mám obavy o jejich dodržení,“ přiznal krajský náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

A pokud by se jeho pochybnosti naplnily? „Nemocnice přijde o dotaci a přístroje bude muset zaplatit sama. To by byl problém,“ varoval Nečas.

Už jednou přitom k podobné situaci došlo. Loni přišla Baťovka o třicetimilionovou dotaci na rekonstrukci a dostavbu dětského oddělení. Nestihla totiž zorganizovat výběrové řízení, dotaci vrátila a rekonstrukci odmítla (více zde).

Ani v případě onkologických přístrojů není nemocnice moc rychlá. Právě rychlost je přitom u dotací, kde jsou pevně stanovené termíny, klíčová. A ví to i ministerstvo zdravotnictví. Proto ještě předtím, než špitálu v červnu poslalo rozhodnutí o schválení dotace, oznámilo mu už v dubnu, že je projekt schválený.

Baťova nemocnice tak už na konci dubna mohla vyhlásit veřejnou zakázku na dodavatele přístrojů.

Proč ale ve stejném nebo blízkém termínu nezačala hledat i stavebníky budov a vyzvala je až o dva měsíce později? To není jasné. Na dotazy MF DNES vedení zlínské nemocnice opakovaně nereaguje. Management ale podle Nečase zástupce kraje ujišťuje, že všechno stihne včas.

Nutné jsou masivní konstrukce

Faktem je, že smlouvu s firmami, které postaví dvě budovy, podepsal Calábek až na konci srpna. Třetí firma na magnetickou rezonanci v této chvíli ještě vybraná není.

Více než tři a půl měsíce ale stavebníci nedostanou. Běžně se přitom takto specializované budovy, u nichž je nutná masivní konstrukce a beton, který nepropustí rentgenové záření, stavějí i půl roku.

Už při veřejné zakázce se proto několik zájemců dotazovalo, jestli nejde o chybu. „Z technologických důvodů je tento termín nereálný,“ konstatoval zástupce jedné z firem.

Vítězné firmy si s tím ale musejí poradit.

„Je to šibeniční termín,“ potvrdil Antonín Suchý ze zlínské firmy Manag, která postaví budovu pro lineární urychlovač.

„Museli jsme nasadit více lidí a uvolnit veškerou techniku. Ale zvládneme to,“ slíbil.

Dodavatelům přístrojů bude muset stačit ještě kratší doba. A Nečas se obává, aby nepožadovali delší čas, než nový přístroj do čerstvě dokončené budovy instalují.