Zlínská strážnice už využívá přenosného platebního terminálu.

Zlínská strážnice už využívá přenosného platebního terminálu. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nemáte peníze na pokuty? Nevadí, strážníci přijímají platební karty

  • 1
Strážníci městské policie ve Zlíně zavedli novinku. Pokuty mohou lidé zaplatit bezhotovostně, protože městská policie začala vozit přenosný terminál na platební karty. Brzy nabídnou takovou službu i v Kroměříži.

Když dostal třiatřicetiletý Michal Jakubec ve Zlíně pokutu 500 korun za dopravní přestupek, nemohl ji zaplatit na místě. "Parkoval jsem, kde jsem neměl. A za stěračem na mě čekal vzkaz od strážníků," řekl.

Kdyby přišel o chvilku dřív, mohl by narazit na hlídku, která má ve služebním voze terminál na bezhotovostní platbu, a vyřešit pokutu přímo na ulici platební kartou.

Právě Zlín je totiž v tuto chvíli jediné město ve Zlínském kraji, kde je možné pokutu od městských strážníků zaplatit bezhotovostně a hned. Brzy takový komfort nabídnou i kroměřížští strážníci.

Kroměříž bude mít dva přístroje

Čtečkami platebních karet chtějí vybavit hlídkové vozy. "Jeden přístroj stojí řádově desetitisíce korun. Chceme pořídit dva," potvrdil ředitel Městské policie v Kroměříži Miloslav Skřebský.

Podle něj jde o prevenci. "Lidé by u sebe neměli nosit větší hotovost, ale raději platit kartou," dodal.

Už teď je jeden platební terminál na služebně městské policie, která sídlí v centru Kroměříže na Velkém náměstí.

"Nějakou dobu trvalo, než si lidé na možnost platit pokuty kartou zvykli. Teď už víme, že to přijali, a proto chceme službu nabídnout přímo v ulicích," vysvětlil Skřebský. V Kroměříži mají za sebou pět let zkušeností. "Ročně platí kartou stovky lidí," dodal.

Platíte pokutu složenkou? Musíte zaplatit i poplatek pro poštu

Ve Zlíně jsou terminály celkem tři, dva přímo na služebně městské policie, další pak v jednom z hlídkových vozů.

"Lidé tak už celkem běžně platí pokuty za přestupky v dopravě, občanském soužití nebo třeba za porušování veřejného pořádku," řekla mluvčí městské policie ve Zlíně Šárka Škubalová. "Mohou tak zaplatit jakoukoliv pokutu, pokud s ní souhlasí. Není to nijak omezeno," dodala. A do třetice: v budoucnu se možná přidá Uherské Hradiště, i tam už návrh na koupi terminálů padl.

"Pokud lidé nezaplatí pokutu na místě, mohou přijít na pokladnu městského úřadu. Tam platební kartu přijmou," řekl ředitel strážníků Vlastimil Pauřík. "Využívají to, ale v nejbližší době další čtečky nekoupíme," dodal.

V dalších větších městech Zlínského kraje o nákupu terminálů vůbec neuvažují. Pokud člověk nezaplatí přímo na místě, dostane složenku. S tou pak může na služebnu nebo na poštu, kde se mu však pokuta prodraží o poplatek, který si pošta účtuje.

Jsou i místa, kde terminál leží a sedá na něj prach. Například v Bystřici pod Hostýnem ho za dva roky použili jednou.

Policie ČR bezhotovostní pokuty zatím neplánuje

Zájem lidí platit bezhotovostně prý neeviduje ani státní policie ve Zlínském kraji.

Všechna obvodní oddělení se shodují v tom, že lidé o takovou službu zájem nemají. "Jen velmi výjimečně se ptají, jestli mohou platit kartou,"shrnula za všechny Jana Bartíková, tisková mluvčí krajské policie.

Například v sousedním Rakousku je přitom bezhotovostní platba pokut běžná. "Překročil jsem rychlost v obci a dostal 45 eur pokutu. Bylo to ale při návratu z dovolené, takže hotovost už jsem neměl," vzpomíná řidič Jan Otčenášek z Uherského Hradiště.

"Byl jsem vzteklý, ale stejně jsem ocenil, že mohu zaplatit kartou. Jinak bych musel se strážníky na stanici, hledat bankomat. Takové zdržení v cizině není příjemné, hlavně s unavenými dětmi v autě," popsal.

Právě tím argumentují strážníci ve Zlíně a Kroměříži. Platební terminál je vstřícné gesto vůči lidem, kteří páchají přestupky.

Je zbytečné platit dvě stě korun kartou, říká šéf strážníků

Odpůrci zase argumentují tím, že pokuty od městské policie se pohybují nejčastěji ve stokorunových částkách a ty lidé po kapsách běžně mají.

"Smysl by to mělo opravdu spíš pro státní policii. Když pokutují dopravní přestupky, jdou částky do tisíců," komentoval ředitel Městské policie ve Valašském Meziříčí Roman Vašut. "Zdá se mi zbytečné platit kartou třeba dvousetkorunovou částku," dodal.