Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kam večer ve Zlíně? Diskoték a klubů je ve městě jen málo

  • 3
Noční život ve Zlíně, to je jen jedna známá diskotéka a pár žánrově vymezených klubů. Proč není v krajském městě více míst, kam se dá večer vyrazit?

Otevřeli loni na konci srpna a po půlroce provozu jsou zástupci Fénix Clubu spokojení.

„Zájem stoupá, měli jsme i koncerty pro 600 lidí. Lidé se k nám učí chodit,“ říká Prokop Pyszko, PR manažer klubu, kde v sobotu 26. března zahrají Monkey Business a na podzim se chystá třeba koncert MIG 21.

„Vnímali jsme, že podobný hudební klub Zlínu chybí. Potom, co skončil Golem a ,Áčko‘, se objevila mezera, kterou hodláme zaplnit,“ naznačil Pyszko.

Pro lidi, kteří chtějí večer vyrazit za zábavou, však jde pořád jen o jedno z mála míst.

„Když k nám přijela návštěva z ciziny, chtěli jsme v pátek večer vyrazit do města. Ale kam? Když se někoho zeptáte na radu, většinou odpoví: Star,“ popsala svoji zkušenost Monika Hrdličková ze Zlína.

Diskotéka Star Club Flip v Domě kultury ve středu města totiž patří mezi nejoblíbenější místa.

„O víkendu se u nás protočí až osm stovek lidí za jednu noc,“ odhadl spolumajitel diskotéky Jan Mynář.

„Nejlepší pro nás je, když je venku zima a škaredě. Ve chvíli, když v okolních vesnicích začnou zábavy, jde návštěvnost dolů,“ všiml si Mynář.

Blok 12 se specializuje na alternativní taneční scénu

Zatancovat si lidé mohou i o kousek dál v Bloku 12, což je však více žánrově vyhraněný podnik, stejně jako Bamboo club na Jižních Svazích.

„Průměrná návštěvnost je u nás kolem 200 lidí, toto číslo se ovšem různí podle akce,“ uvedl Michal Pavlenko z Bloku 12, kde se specializují na alternativní taneční scénu.

„Jde o méně komerční elektronickou hudbu, jež má ve světě velký ohlas a u nás se k lidem zatím dostává obtížně,“ dodal Pavlenko.

Celková nabídka v krajském městě je tak poměrně omezená.

„Pokud nechcete jen sedět v hospodě, máte ve Zlíně jen málo možností, kam večer vyrazit,“ souhlasí Květoslav Malota, provozní Sportareny u Jeleňa, kde se diskotéky také konají, byť nepravidelně.

„Podnikat v tomto oboru je těžké, spousta lidí by chtěla všechno nejlépe zadarmo. I my jsme navíc závislí na tom, jestli se v okolí Zlína konají zábavy,“ poznamenal Malota, podle něhož je z hlediska návštěvnosti ideální zima.

„Letos je to dobré, počasí pomáhá všem hospodským. Lidé moc nejezdí na hory a ušetřili peníze,“ řekl.

Oprava Golemu se odkládá

Ještě před několika lety přitom bylo ve Zlíně otevřených daleko víc zábavních podniků. Jenže kvůli stížnostem obyvatel okolních domů na přílišný noční hluk skončily hned tři podniky: The Best Club a Metro v ulici Kvítková (více zde) a původní Star Club na sídlišti Kúty, který se přesunul na Flip.

Od léta 2014 je uzavřený i dříve vyhlášený rockový klub Golem v budově Tržnice, kterou vlastní firma Synot (více zde). Ta se pustila do rekonstrukce jeho vnitřních prostor, termín znovuotevření ale zatím není známý.

„Projekt Golem pro nás v současné době není prioritou, jeho realizaci jsme předběžně odsunuli na rok 2017,“ sdělila mluvčí Synotu Magda Pekařová, podle níž firma pro letošní rok upřednostnila projekt Vodního světa ve Velkých Karlovicích.

„V případě Golemu ale stále počítáme s variantou klubu,“ dodala.

O rockotéky nebyl velký zájem

Pořádání rockoték v minulosti zkoušeli i v klubu Masters of Rock Café na Čepkově, brzy od nich ale upustili.

„Nebyl o ně velký zájem. Jsme koncertní sál, kam lidé chodí především na živá vystoupení,“ vysvětlil ředitel agentury Pragokoncert Jiří Daron.

Kdysi nejvyhlášenější diskotékou ve městě byl Musicland A. Založený byl už v roce 1991 a fungoval do roku 2013. Nejdříve to bylo v Hradské ulici nad dnešním Univerzitním centrem, poté se „Áčko“ přesunulo na místo, kde dnes funguje zmíněný Fénix Club.

„Áčko přebral jiný majitel a chtěl jej zmodernizovat a vytvořit nový koncept, který by se oprostil od věcí z minulosti,“ vysvětlil Pyszko, který pochází z Brna, a má proto s čím porovnávat.

„Noční život ve Zlíně je samozřejmě menší než v Brně, což ani nejde porovnávat. Ale přijde mi, že oproti slabším rokům 2014 a 2015 to tady ožívá, hodně pro to dělají studenti UTB,“ zmínil Pyszko.