Lázeňská promenáda v Luhačovicích

Lázeňská promenáda v Luhačovicích | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Luhačovice táhnou, do lázní loni přijelo přes třicet tisíc hostů

  • 3
Více než rok platí vyhláška, která zpřísnila pravidla pro poskytování lázeňské péče. Lázně Luhačovice kvůli ní loni přišly zhruba o deset milionů korun. Zvýšil se ale počet lidí, kteří do Luhačovic jezdí, byť už se tak často neubytují a večer se vracejí domů.

Do loňského roku vstupovalo vedení luhačovických lázní s obavami. Podle nové vyhlášky, která tehdy platila tři měsíce, už do lázní nemohli lidé přijet opakovaně, zkrátila se doba pobytu ze čtyř na tři týdny a na takzvané edukační pobyty už nemohli dorazit diabetici. Nakonec ale lázně dosáhly lepších čísel, než se čekalo.

"Kladli jsme si za cíl neztratit více než deset procent z celkového počtu lidí, kteří u nás nocují. Teď jsme zjistili, že počty přenocování meziročně poklesly jen o tři procenta," řekl generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha, který je zároveň i prezidentem Svazu léčebných lázní.

Navíc rostly počty hostů, které už překročily hranici 30 tisíc, což je o 1 200 více než v roce 2012.

Samoplátců o desetinu přibylo

Vyhláška ale způsobila, že komplexní lázeňskou péči, lidově "křížkové lázně", čerpalo o čtvrtinu méně pacientů než v předcházejícím roce.

"Výpadek v léčení našich tradičních diagnóz byl dokonce čtyřicetiprocentní. Podařilo se jej ale částečně nahradit pacienty, které jsme mohli začít léčit na diagnózy, které nám přiznal nový indikační seznam, zejména onemocnění pohybového aparátu a nervové nemoci," popsal výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Na ministerskou vyhlášku nejvíce doplatily lázně, které léčí nemoci pohybového ústrojí. Velichovky skončily v insolvenci a Dolní Lipovou majitelé zavřeli a provoz už neobnoví. V tomto kontextu si Luhačovice stojí dobře.

"Nejvíc si ceníme toho, že k nám přijelo o deset procent samoplátců více než v předcházejícím roce. Zájem rostl i o pobyty mladších dětí a pobyty rodičů s dětmi," dodal Dědek.

Vrátí se edukační pobyty pro diabetiky?

Největší ztrátou, kterou Luhačovice utrpěly, bylo zrušení takzvaných edukačních pobytů. Zjednodušeně řečeno diabetici se při nich učili, jak žít se svou nemocí tak, aby je co nejméně omezovala v běžném životě.

Ačkoliv při ministerstvu zdravotnictví funguje pracovní skupina, která má dopady vyhlášky zmírnit, edukační pobyty hrazené pojišťovnou se do Luhačovic zatím nevrátí.

"Aktuálně dochází k diskusi nad jednotlivými náměty. Lze předpokládat, že úpravy se dotknou zejména délky léčebných pobytů a frekvencí jejich opakování. Případně též možností prodlužování jednotlivých pobytů, zejména u dětí," sdělila před časem mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Bláha se ale myšlenky návratu edukačních pobytů do Luhačovic nevzdává. "Budeme se snažit převést je na jiný typ léčby," naznačil generální ředitel lázní.

I když vyhláška způsobila lázním ztráty, přesto počítají v tomto roce s investicemi.

"Zrekonstruujeme druhou část dětské léčebny, dokončíme úpravy v parku (více zde), rozšíříme služby pro pacienty s onemocněním pohybového aparátu a začneme s přípravou rekonstrukce hotelu Morava," vypočítal Bláha.