Kola posbíraná v Česku pomohou dětem v africké Gambii, usnadní jim totiž cesty

Kola posbíraná v Česku pomohou dětem v africké Gambii, usnadní jim totiž cesty do školy. | foto: Archiv Romana Posoldy

Češi vozí africkým dětem kola, teď potřebují sehnat peníze na nářadí

  • 6
Sehnat peníze na pracovní nářadí, to je teď prioritní úkol pro pracovníky charitativního projektu Kola pro Afriku, který pomáhá africkým dětem dopravit se do školy. Nejvíce ze všeho potřebují vybavit montážní kufry pro mechaniky, kteří se o kola v Gambii starají.

A protože dobrovolníci kola do škol v Africe doprovázejí a mechaniky školí, vědí přesně, jaké nářadí mohou v tamních podmínkách potřebovat.

"Nebudeme kupovat kufry, které jsou už dopředu vybavené, poskládáme je sami, aby byly co nejúčelnější," vysvětlila koordinátorka projektu Zuzana Galle.

Proto vyhlásili finanční, ne hmotnou sbírku. Číslo konta je 9292929292/2700, více informací najdete na webu Kolaproafriku.cz. Jeden kufr vyjde na 4 500 korun, pomoci ale může i daleko menší částka.

Projekt Kola pro Afriku vznikl před dvěma lety v hlavách dvou kamarádů, Romana Posoldy z Kroměříže (rozhovor s ním čtěte zde) a Ostraváka Richarda Gazdy. Oba pracovali několik let jako dobrovolníci ve Velké Británii.

Původně každý z nich založil jedno sběrné místo, to kroměřížské v garáži rodinného domku, kde Posolda žije.

Doufali, že seženou aspoň čtyři stovky kol na jednu zásilku. Dnes je takových míst v celé zemi 134 a jen ve Zlínském kraji jich člověk napočítá patnáct. Loni odvezli do Gambie téměř 1 500 funkčních bicyklů.

Každá škola má svého mechanika

Celý nápad je založený na dobrovolnictví. Ze sběrných míst se kola sváží do centrálního skladu v Ostravě. Přímo v něm je opravují dobrovolníci, na dalších pak pracují vězni.

Kdo chce odevzdat kolo, nemusí si lámat hlavu s tím, v jakém je stavu. Ta, která potřebují opravu, dostanou náležitou péči.

To, co už opravit nejde, poslouží jako náhradní díly, nebo putuje do šrotu a peníze zaplatí přepravu do Afriky.

S tou pomáhají i další akce jako třeba charitativní obchod, který otevřeli loni v Ostravě. Kola v Africe dostávají školy, zatím je využívá dvanáct zařízení.

Ty je pak rozdělí žákům, kteří to mají z domu nejdál, několikakilometrové vzdálenosti jsou totiž naprosto běžné. Každá škola má svého mechanika.

"Právě to je podstatné, aby celé úsilí mělo opravdu smysl. Nechceme, aby kola byla na jedno použití," vysvětlil Posolda. "Tito lidé díky projektu získají kvalifikaci a práci," dodal.

Náhradní díly a nářadí tak musí putovat společně s koly. Další várka devíti stovek funkčních kol se bude nakládat 10. dubna a podělí se o ně děti v devíti afrických školách.