Vizualizace plánovaného areálu v Zubří. | foto: Město Zubří

Malá města plánují velkolepé bazény. Moc se zadlužíme, zní obavy

  • 2
Napajedla a Zubří se ocitly ve stejné situaci. Obě města schválila výstavbu bazénů, na kterou si vezmou velký úvěr. Někteří zastupitelé se ale obávají, že dluh je příliš vysoký a nezbudou peníze na další investice.

Dopřát místním lidem prostor pro zábavu a sport. Tak vedení sedmitisícových Napajedel zdůvodňuje záměr postavit sportovní komplex. Návrh ale vzbudil nevoli, radnice totiž zvolila odvážnou variantu – za krytý areál s bazénem a sportovištěm hodlá zaplatit sumu, která město zadluží na deset let.

„Stát by měl v lokalitě u škol. Cena bude okolo sto milionů,“ potvrdila starostka Napajedel Irena Brabcová.

Celý projekt je teprve na začátku, ale zastupitelé si před pár týdny odhlasovali, že už se město může pustit do příprav a na celou akci si vzít úvěr.

Na sportovní halu pro malé sporty a pětadvacetimetrový bazén s dráhami si Napajedla chtějí půjčit padesát milionů, což je na tak malé město vysoká suma. I proto se na zastupitelstvu okolo tohoto záměru strhla bouřlivá debata.

Někteří ze zastupitelů varovali, aby se kvůli náročnému financování nezanedbaly další důležité investice.

„Ještě minulý rok se uvažovalo v investičních záměrech o vybudování venkovního bazénu v areálu Pahrbku asi za 30 milionů korun. Nyní se uvažuje o krytém bazénu, sluneční terase a dalších atrakcích s úvěrem 50 milionů, s celkovými náklady 100 milionů korun,“ poukázala další zastupitelka Lucie Lompejová.

Investiční záměr zastupitelé přesto schválili – pro jich bylo 13, proti jediný, tři se zdrželi a čtyři u hlasování chyběli.

„Je to masivní investice, ale máme na ni našetřeno. Kdybychom začínali na nule, osobně bych se do něčeho takového nepouštěla. Ale úvěr dokážeme splácet tak, abychom stále měli rezervu na nutné investice,“ hájí projekt starostka.

Upozorňuje, že kvalitní koupání lidem v Napajedlích chybí a sami pro něj v anketě města hlasovali. Napajedla přitom vybírala hned z několika variant a lokalit. Ve hře bylo i venkovní koupání na jiném místě, krytý bazén zvítězil z praktických důvodů.

„Většina občanů chtěla celoroční koupání, počítáme s tím, že bazén budou využívat děti ze škol. Navíc v lokalitě nemusíme řešit majetkoprávní problémy,“ řekla Brabcová s tím, že roli hraje i fakt, že je nejvhodnější doba pro to vzít si úvěr.

V Zubří se těší, že přilákají turisty

Přestože tak vysoké investice jsou v menších městech ojedinělé, v podobné situaci jako Napajedla je i město Zubří.

V létě se tu má začít stavět areál s krytým bazénem, venkovním koupalištěm a wellness centrem dokonce za 120 milionů. Ani tady taková velká investice neprošla bez problémů. Proti areálu vznikla petice, v červnu dokonce město uspořádalo referendum, které mohlo výstavbu zastavit.

„Pokud se město do stavby pustí, kvůli zadlužení nebude mít v příštích letech peníze prakticky na žádné další investice,“ varoval člen petičního výboru Martin Novák.

K referendu však nedorazil potřebný počet lidí (více než dvě třetiny zůstaly doma), a město tak počítá s tím, že stavět se začne v dohledné době.

„Město nemá žádné dluhy, na účtu máme zhruba 50 milionů korun, navíc si vezmeme úvěr do 30 milionů, který jsme schopní během pěti let splatit,“ stojí za výstavbou starosta pětitisícového Zubří Lubomír Vaculín.

Od multifunkčního areálu si slibuje, že poskytne zábavu místním a dovede přilákat turisty. Zároveň odmítá, že město teď budou čekat „hubené“ roky.

„Na investice peníze budou,“ ujišťuje.

I se splátkami a náklady na provoz by mělo mít Zubří ročně k dispozici volných přes deset milionů.

Další města plánují skromnější varianty

Výstavbu koupacích areálů plánují i další srovnatelně velká města ve Zlínském kraji, připravují však skromnější varianty.

Rekonstruovat léta nevyužívané koupaliště chtějí ve Vizovicích, cenové rozpětí tu ale mají mezi 15 a 36 miliony (více zde).

„Záleží, jestli zvolíme atrakce a tobogány, nebo prostou variantu,“ vysvětlila starostka Silvie Dolanská.

Více peněz by podle ní bylo mimo možnosti města. „Nedělali bychom v podstatě žádné jiné investice.“

Podobně mluví i šéf slušovické radnice Petr Hradecký. Ten usiluje o to, aby v areálu dostihové dráhy vznikl koupací biotop.

I ve Slušovicích totiž koupání lidem chybí a biotop je dostupnější kvůli nižším nákladům na výstavbu i údržbu. Odhadovaná cena je okolo 16 milionů.

„Kdybychom to měli financovat hned, peníze bych na to našel. Je to vždy o prioritách a o tom, jak takový výdaj sladíte s ostatními projekty ve městě,“ míní Hradecký.

Podle něj je důležité, aby město nebylo zadlužené z dřívějška. „Záleží ale, jak se vyvine konkrétní situace, za rok či dva může být situace jiná a bude záležet na zastupitelích, jestli třeba budou chtít úvěr, či ne,“ dodal.