(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Salač, MAFRA

Uniforma dráždí zdrogované a opilé, útoků na policisty přibývá

  • 5
Počet případů agresivního jednání vůči policistům a strážníkům ve Zlínském kraji roste. Roli hraje frustrace útočníků i pocit beztrestnosti, který získávají především po požití alkoholu nebo drog.

Případ první: policista v Kroměříži běžel za mladým mužem, který se při silniční kontrole odmítl legitimovat. Když ho dostihl a chtěl spoutat, ucítil prudkou bolest.

„Při poutání muž použil proti policistovi elektrický paralyzér, kterým ho zasáhl. Využil krátkého ochromení policisty, ze zadržení se vysmekl a z místa utekl,“ popsala událost policejní mluvčí Lenka Javorková. Muže se nakonec podařilo dopadnout v nedaleké chatové oblasti (více jsme psali zde).

Případ druhý: po vyhroceném fotbalovém utkání mezi Zlínem a Teplicemi se hlídky strážníků i policistů snažily zabránit střetu dvou znepřátelených skupin fanoušků. „Svůj agresivní útok tak nakonec příznivci hostí zaměřili právě na muže zákona,“ vylíčil zástupce ředitele městských policistů ve Zlíně Pavel Janík.

Jeden ze strážníků odrazil jednoho útočníka, ale ve stejnou chvíli mu další agresor kopem zlomil dvě žebra. Z úrazu se bude léčit několik týdnů (více zde).

Oba případy se odehrály před několika týdny a rozhodně nejsou ničím ojedinělým. „Agresivita vůči policistům má stoupající tendenci,“ přisvědčil vrchní inspektor zlínské policie Petr Jaroš.

Útočníci si vylévají zlost

To dokládají i čísla. V roce 2014 zaznamenali ve Zlínském kraji 5 úrazů policistů zaviněných třetí osobou, v roce 2015 jich bylo 7 a loni 8. Takto se navíc evidují jen závažnější případy, drobná zranění krajské ředitelství nesleduje.

Podobný nárůst zaznamenali i zlínští strážníci. „Jen za letošní rok už máme 5 útoků, v dřívějších letech přitom šlo o jednotky případů ročně,“ informoval Pavel Janík.

S agresivnějším chováním lidí se musejí vypořádat i strážníci v dalších větších městech. „Dnes a denně si na nás někdo vylívá zlost, naštěstí není mnoho případů, kdy byl někdo z kolegů zraněn, takový jsme měli jeden za celý loňský rok,“ poznamenal ředitel vsetínské městské policie Patrik Pecina.

Podle něj se tyto případy ale netýkají sociálně vyloučených lokalit. „Zdejší občané žijí jako komunita a jednotlivci se tam agresivně neprojevují. Mnohem větší problém míváme například s bezdomovci nebo při hospodských šarvátkách,“ vysvětlil Pecina a připomněl případ, kdy na policistu zaútočili dva muži, již se původně rvali mezi sebou.

Rizikovou skupinou jsou i fotbaloví fanoušci. Mimo čerstvého případu ze Zlína s nimi nemají dobré zkušenosti ani strážníci v Uherském Hradišti. „Někdy před dvěma lety uklidňovala hlídka příznivce Baníku, který se veřejně obnažoval. Napadli ji ale další fanoušci a jeden strážník skončil s nepříjemným zraněním kolena,“ zavzpomínal velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Hrozí až šest let vězení

Většina případů má přitom společného jmenovatele – alkohol či drogy. Útočníci pod jejich vlivem nedokážou kontrolovat své chování a často je jim jedno, že napadnou muže v uniformách. „V některých případech se dokonce dá říct, že je uniforma dráždí. Vybíjejí si osobní frustraci, navíc mají pocit beztrestnosti,“ všiml si Janík.

Podle něj jsou to pro městské policisty velmi nepříjemné situace, které silně působí na psychiku. „Výtržníci si jsou dobře vědomi, že strážník jim nemůže oplatit stejnou mincí. Při odvracení útoku platí povinnost šetřit život a zdraví pachatelů,“ zdůraznil Janík.

S osobními útoky se setkávají i ženy, které provádějí službu. V tomto případě jde většinou o verbální napadání. „Poslední fyzický útok na strážnice se stal na zlínském autobusovém nádraží před více než patnácti lety. S povýšeneckým přístupem při jednání s lidmi se však setkávají zřejmě často,“ shrnul zástupce šéfa zlínských strážníků.

Strážníci i policisté jsou pravidelně proškolováni v sebeobraně. Trénují například taktické dovednosti, práci s obuškem i dalšími donucovacími prostředky. K dispozici jsou jim kurzy asertivního jednání, případně i pomoc psychologa.

Za násilí proti úřední osobě hrozí pachateli až šest let vězení. V řadě případů se však toto protiprávní jednání těžko prokazuje.