Na chodbách zlínského úřadu práce teď lidé potkávají i hlídku městských...

Na chodbách zlínského úřadu práce teď lidé potkávají i hlídku městských strážníků. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Strážníci hlídají zlínský úřad práce, žadatel o dávky tam zbil úředníka

  • 18
Na Úřad práce ve Zlíně dohlíží městská policie, protože tam opilý žadatel o sociální dávky zbil úředníka. Ten je už druhý týden v pracovní neschopnosti.

Chodbou zlínského úřadu práce prochází hlídka městské policie. Úředníci se alespoň pro tuto chvíli mohou cítit bezpečně. Strážníci budí respekt, takže žadatelé o příspěvek v hmotné nouzi, kteří čekají, až přijdou na řadu, jsou klidní.

Ovšem před pár dny se jeden z čekajících dopustil vážného excesu. Brutálně zbil úředníka, který skončil v péči záchranářů.

Osmadvacetiletý žadatel o dávky byl opilý a zřejmě i zdrogovaný. Když mu úřednice oznámila, ať přijde druhý den a střízlivý, začal trhat papíry a házet po ní propisky. Pak obešel přepážku a zaútočil na jejího kolegu, který sbíral po zemi papíry.

„Kolega byl hodně překvapený, takže se nebránil. Útočník byl v totálním afektu. Kopal ho a bil pěstmi. Nevěděli jsme, jako ho máme zastavit,“ popsala útok pracovnice úřadu práce.

„Pak na pár sekund přestal, ale zase se vrátil a v bití pokračoval. Někteří opilí žadatelé o dávky, kteří tady byli, ho ještě povzbuzovali. Pro kolegu musela přijet záchranka, měl otřes mozku a odřeniny,“ doplnila.

„Úřední dny bývají procházkou peklem“

Muže vzápětí zadržela policie, která ho podezírá z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví, za což mu hrozí až tři roky vězení. V krvi měl dvě promile a skončil na záchytce.

I když je tento útok svoji brutalitou ojedinělý, zaměstnanci úřadu práce, kteří mají na starost vyplácení dávek v nouzi, čelí agresivitě žadatelů stále častěji. Většinou verbální, občas jde o náznaky fyzického napadení.

„Někdy je necháme kopnout do nábytku a vyčkáváme. Křik a nepublikovatelné nadávky jsou na denním pořádku. Teď už to ale budeme řešit dříve a zavoláme policii,“ podotkla zlínská ředitelka úřadu práce Miriam Majdyšová.

„Klienti chodívají často opilí, úřední dny bývají procházkou peklem. Jejich agresivita roste,“ doplnila svědkyně útoku.

Policie nemůže úředníky hlídat věčně

Když druhý den po incidentu na úřadu práce hlídkovala policie, panoval tam klid. Žadatelé i děkovali. Avšak hned následující den se úřednice s některými klienty zase „chytly“. Takže policejní hlídky se sem vracejí.

„Vnímáme to jako problém, budeme více monitorovat úřady práce,“ řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Dlouhodobé řešení to však není, státní i městská policie mají i jinou práci. V úvahu tak přichází například bezpečnostní služba. Podle Majdyšové by však byla s ohledem na třináct pracovišť úřadu ve Zlínském kraji příliš drahá a navíc prý nemá u nespokojených žadatelů tolik respektu jako policie.

„Půjdeme spíš cestou pasivní ochrany. To znamená, že můžeme vybudovat ochranné přepážky a instalovat tlačítka, která by spustila alarm. V úvahu přichází další proškolení zaměstnanců, aby kritické situace lépe zvládali,“ přiblížila Majdyšová.

„Nejde ale jen o bezpečnost úředníků, nýbrž i klientů, kteří se chovají slušně,“ zdůraznila.

Magistrát je napojený na pult centrální ochrany

S agresivitou návštěvníků mají potíže i jiné úřady, například sociální odbor zlínského magistrátu.

„Zatím jde spíše o verbální útoky, ale několikrát už to bylo na hraně,“ upřesnil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

„Kanceláře jsou však napojené na pult centrální ochrany, takže si úředník může při potížích tlačítkem přivolat městskou policii,“ dodal.

Na konfliktnějších úřadech, kam docházejí lidé žádat o peníze, sedívají většinou ženy, které jsou vůči agresi bezbrannější než muži.