U svěcení nového náměstí v německém městě Salzkotten byl i folklórní soubor Rusava a starosta Bystřice Zdeněk Pánek. | foto: Facebook

V německém městě pojmenovali nové náměstí po Bystřici pod Hostýnem

  • 2
Před sedmadvaceti lety je svedla dohromady náhoda. A protože si sedli do noty víc, než je obvyklé, rozhodli se po přátelích z Bystřice pod Hostýnem pojmenovat náměstí. V 900 kilometrů vzdáleném německém městě Salzkotten tak vznikl Bystřicer Platz. Lidem na Valašsku tím Němci vyrazili dech.

"U nás se něco takového těžko chápe. Udělali to jako výraz mimořádného a osobního přátelství," prohlásila mluvčí radnice Barbora Janečková.

Nové náměstí je unikátní ještě další věcí. Lidé ve městě ležícím poblíž Dortmundu ho vytvořili sami, dobrovolně a ve volných chvílích. Slavnostně ho vysvětili v sobotu.

Z Bystřice se proto do severního Porýní-Vestfálska vydala skupina cyklistů a dalších sportovců, delegace z vedení města a folkloristé. Právě u nich to totiž roku 1987 začalo.

"Dostali jsme se na mezinárodní festival a přespávali u členů folklorního souboru v Salzkottenu," vzpomínal organizační vedoucí souboru Rusava Petr Stanovský.

Radnice už uzavřely i oficiální partnerství

V té době běžný způsob ubytování však dal vzniknout dlouhodobému svazku. Setkávali se pak vždy, kdy to bylo jen trochu možné. A po otevření hranic ještě častěji.

"Těžko vysvětlit, proč právě s nimi si tolik rozumíme. Jsou nám mentálně blízko," přemýšlí Stanovský.

Na svěcení náměstí vyrazila do Německa z Bystřice pod Hostýnem skupina cyklistů.

Osobní přátelství před pěti lety posvětily i obě radnice, když oficiálně uzavřely partnerství.

Nové náměstí vzniklo v části parku na nábřeží říčky Heder, která Salzkottenem protéká. A během výstavby přicházely do Bystřice fotografie, které dokumentovaly jak práce postupují.

"Máme v němčině šest výrazů pro přátelství a pro lidi z Bystřice používáme ten, který vyjadřuje velmi osobní a silný vztah," vysvětlil předseda německého organizačního výboru Klaus Adrian.