Kola posbíraná v Česku pomohou dětem v africké Gambii, usnadní jim totiž cesty do školy. | foto: Archiv Romana Posoldy

Nadšenci sbírají bicykly, aby děti v Africe mohly jezdit do školy

  • 14
Dva muži z Kroměříže a Ostravy rozjíždějí v Česku unikátní charitativní projekt Kola pro Afriku. Jeho princip je jednoduchý, sesbírají kola, opraví je a pošlou do africké Gambie. Místní děti se tak dostanou snáz do škol. Celá myšlenka stojí na dobrovolnictví.

Jednomu je čtyřicet let a pochází z Kroměříže. Druhý je o dva roky mladší Ostravák. Potkali se ve Velké Británii a teď společně organizují sbírku jízdních kol pro Afriku. "Vozit je chceme do Gambie, kde mají děti většinou velmi dalekou cestu do školy," tvrdí Roman Posolda z Kroměříže. "Na kole se tam dostanou mnohem snáz."

Tolik základní myšlenka charitativního projektu, který v Česku nemá obdoby. Inspiraci našli oba muži v Anglii, kde podobná sbírka funguje už několik let. Kola shánějí i v Kanadě a nyní také v Česku.

Tady ale chtějí dobrý nápad kolegů dotáhnout do dokonalosti. Kola proto do Afriky nejen pošlou, ale zajistí tam i jejich servis. "Nechceme organizovat pomoc, která bude za dva roky ležet v příkopě," tvrdí Richard Gazda, který pochází z Ostravy.

Přímo v Gambii oba nadšenci vyškolí místní mechaniky a zásobí je náhradními díly a potřebným nářadím. "Věřím, že se to všechno sejde ve sbírce," řekl Posolda. Ta právě začíná. Kola, která lidé budou chtít darovat, nemusejí být plně funkční. "Buď je opravíme u nás a do Afriky pošleme jako pojízdné anebo z nich použijeme náhradní díly."

Už dnes existují čtyři sběrná místa, v Kroměříži, Vyškově, Olomouci a Ostravě. Další mají postupně přibývat podle toho, jak se organizátorům podaří přesvědčit školy, radnice, organizace nebo i konkrétní lidi, aby poskytli své prostory (informace o sběrných místech je možné najít na stránkách www.kolaproafriku.cz). Třeba v Kroměříži je sběrné místo v garáži rodinného domu.

Kola pak budou svážet do centrálního skladu, kde je mechanici opraví. Až jich budou čtyři stovky, pošlou je do Gambie. "Zhruba tolik se jich vejde do přepravního kontejneru," vysvětlil Gazda.

Jak dlouho potrvá, než první zásilka opustí Česko, si netroufají odhadnout. Celý nápad totiž stojí na dobrovolnictví, tedy myšlence, která se v tuzemsku ještě příliš neujala. "Nemám z toho strach, prostě to musíme zkusit. Snad to česká společnost vezme za své a zapojí se," doufá Posolda.

Peníze vydělá síť obchodů

Na opravy kol ale přece jen bude nutné nějakou hotovost sehnat. O to se má postarat síť obchodů se zbožím z druhé ruky. "To, co lidé doma nepotřebují, mohou věnovat do obchodu. Tam to prodáme a z výtěžku zaplatíme náklady, které budeme mít se servisem a odvozem kol," popsal princip Gazda.

Jeden takový obchod už provozuje v Ostravě, další mají ještě vznikat. "Pokud to srovnám s Anglií, tak ve městě velikosti Kroměříže je takových obchodů běžně několik. Nakoupíte v nich oblečení, knihy, cédéčka nebo zařízení bytu," vysvětlil Posolda.

Prodejny sídlí tam, kde nemusejí platit vysoký nájem, a místo prodavače je vyhrazeno těm, kteří chtějí pomáhat. Třeba aktivní seniory, kteří chtějí mít smysluplnou náplň času. Servis kol je zase třeba pro studenty. Šanci na úspěch má originální projekt hlavně díky tomu, že každý z dvojice organizátorů má bohaté zkušenosti s tím, co bude mít na starosti. Gazda provozuje v Ostravě obchod s použitým zbožím, který přispívá neziskovým organizacím.

Posolda zase absolvoval 24 tisíc kilometrů dlouhou cestu na kole jako servisní technik sedmičlenné skupiny. Bude tedy dohlížet na servis a školit techniky v Gambii.