Ve Vsetíně vznikl klub pro nadané děti. Přihlásit se mohou ty, které mají IQ vyšší než 120. Ilustrační foto

Ve Vsetíně vznikl klub pro nadané děti. Přihlásit se mohou ty, které mají IQ vyšší než 120. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nadané děti s IQ nad 120 mohou ve Vsetíně chodit do klubu

  • 0
Ve Vsetíně funguje při základní škole v Rokytnici klub pro nadané děti. Jde o první takové zařízení ve Zlínském kraji, v celé republice jich funguje sedm. Do klubu je už zapsaných 22 dětí, přihlásit se ale mohou i další zájemci. Jedinou podmínkou je IQ vyšší než 120.

Patrikovi Dvořákovi je osm let, IQ 135 a chodí do druhé třídy. Už umí sčítat a odčítat do tisíce a nejen to. Nadprůměrné nadání pro matematiku u něho poznali rodiče už ve školce.

"Ta čísla prostě před sebou vidí, to, co já počítám radši na kalkulačce, on zvládne zpaměti," popisuje osmadvacetiletá Lenka Dvořáková.

Maminka ale neprožívá se synem jen samé radosti. "Je konfliktní, hádá se se spolužáky, už jsme to několikrát řešili s učitelkou," dodává.

Dvořákovi nejsou jediní rodiče ve Zlínském kraji, kteří mají doma nadprůměrně nadané dítě. Právě těmto dětem je určený klub nadaných dětí, který funguje při základní škole v Rokytnici ve Vsetíně.

Rodiče založení klubu vítají

Jde o první takový klub v celém regionu. Zapsané jsou v něm přes dvě desítky dětí z celého Vsetína. "V uplynulých měsících prošly testováním IQ a dosáhly hodnoty vyšší než 120," uvedla Eva Stejskalová, mluvčí vsetínské radnice.

Děti tady budou mít možnost rozvíjet své nadání díky hrám, exkurzím nebo přednáškám.

"Cílem je podchytit skupinu velmi nadaných dětí už v co nejnižším věku a poskytnout jim nadstandardní rozvíjení jejich nadání," vysvětlil Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR, která je spoluzakladatelem klubu ve Vsetíně.

Založení klubu rodiče vítají. "Určitě se tam zkusíme podívat, možná si právě tady najde Patrik nové kamarády," poznamenala Lenka Dvořáková.

Učitelé a odborníci upozorňují, že výjimečně nadané děti mohou mít v některých ohledech problémy. Třeba v komunikaci se svými vrstevníky.

"Tyto děti mají často problém najít si ve svém okolí kamarády, tady se seznámí s podobnými vrstevníky, což má na jejich sociální rozvoj pozitivní vliv," popsal Blumenstein.

"Nemají až takovou schopnost mluvit s ostatními dětmi. Rozumí si spíš se staršími," doplnila Jana Kantorková, speciální pedagožka z Valašského Meziříčí.

"Školák v nějakém předmětu vyniká, ostatní mu nejdou nebo mezi vrstevníky působí zvláštně. Ale nemusí to být pravidlem. Najdou se i děti, které žádné problémy nemají a jsou jen nadprůměrně nadané," dodává.

Je škoda, pokud se schopnosti nerozvíjejí, říká odborník

Nový klub přivítala i vsetínská radnice. "Dobře víme, že rodiče nadaných dětí mají zájem, aby pro ně měli nějaké zařízení. Teď navíc dostanou informace, jak s těmito dětmi pracovat," uvedla místostarostka Iveta Táborská.

"Výjimečné schopnosti mohou přetrvat, pokud se rozvíjí, jinak se dítě zařadí do běžného průměru," poznamenala Kantorková.

"Je škoda, pokud se schopnosti nerozvíjejí. Dítě pak zůstane ´jen´ šikovné," dodává speciální pedagožka.

Členové klubu se budou scházet každou druhou středu, vždy od dvou do půl páté.

Vsetínský klub pro nadané děti je sedmý v České republice, který Mensa otevřela, ale první ve Zlínském kraji. Takové kluby už fungují v Brně, Frýdku-Místku, Liberci, Domažlicích, Ústí nad Labem a Frenštátě. Další se bude otevírat v Prostějově. Mensa ale oslovuje i další města.