Turecký sochař Cem Erkal tvoří na sochařském sympoziu ve Zlíně Jelenočlověka.

Turecký sochař Cem Erkal tvoří na sochařském sympoziu ve Zlíně Jelenočlověka. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jelenočlověka tvoří ve Zlíně mladý sochař z Turecka

  • 0
Jednadvacetiletý Cem Erkal z tureckého Izmiru schází ze stráně do zahrady Baťovy vily ve Zlíně. Táhne za sebou dvě rozložité větvě. Vzniknou z nich parohy pro dubovou sochu napůl jelena a napůl člověka, kterou tvoří v rámci sochařského sympozia pro studenty z Evropy.

Sympozium letos už pošestnácté pořádá Nadace Tomáše Bati za účasti čtyř mladých umělců. Dva jsou z Polska, zbylí dva pocházejí z Rakouska a Turecka. Cem Erkal pokládá větvě a bere do ruky dláto. Začíná opracovávat svalnaté paže jelena. Jeho socha je totiž z poloviny jelen a z poloviny člověk. Jakýsi myslivecký Kentaur.

Turecký sochař Cem Erkal tvoří na sochařském sympoziu ve Zlíně Jelenočlověka.

„Jako dítě jsem měl představu takové bytosti a teď jsem se ji rozhodl ztvárnit,“ vysvětluje student sochařství. Při práci používá vrtačku, rotační brusku či motorovou pilu. Vzhledem k tomu, že se mu zdála ramena jelena malá, přilepil ke vznikající soše ještě kusy dřeva.

„Ale není to těžká práce, dřevo je dobré,“ chválí Erkal.

Dílo tvoří od minulého úterý, hotové ho bude mít do vernisáže, která se v zahradě Baťovy vily koná ve středu 25. června v 19 hodin. Pracuje dvanáct hodin denně, ale má čas taky na jiné věci.

„Ve Zlíně se mi líbí. Je tady všude spousta zeleně a výborné pivo,“ usmívá se mladík z Turecka. Nadace každý rok dává prostor studentům z Evropy. S pomocí sponzorů jim zajišťuje ubytování a pracovní pomůcky. Sochy zůstanou v zahradě vily, vítězná bude umístěna v exteriéru města.