Šéf holdingu Synot Ivo Valenta na tiskové konferenci jeho nadace Synot v

Šéf holdingu Synot Ivo Valenta na tiskové konferenci jeho nadace Synot v Uherském Hradišti. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Podpoříme hlavně folklor na Valašsku a Slovácku, plánuje nadace Synot

  • 0
Nadace zakladatele holdingu Synot Ivo Valenty letos pošle do neziskového sektoru ve Zlínském kraji 15 milionů korun, což je desetkrát méně než před dvěma roky. Více se zaměří na folklor a kvůli tomu některé organizace nedostanou nic.

Když začal loni platit nový loterijní zákon, který provozovatelům hazardu už nenařizuje, aby 20 procent z tržeb posílali na dobročinné účely, holding Synot z Uherského Hradiště markantně snížil podporu tohoto sektoru. Ze 160 milionů se scvrkla na osmnáct. A letos přes svoji nadaci, kterou přejmenoval, rozdělí do neziskového sektoru ve Zlínském kraji 15 milionů.

"Děláme to, co nám dovoluje ekonomická situace. Loni nám kvůli novému loterijnímu zákonu klesly tržby zhruba o třicet procent," vysvětlil zakladatel Synotu Ivo Valenta.

Novela změnila situaci v tom, že část z tržeb loterijních firem už chodí městům (80 procent) a státu (20 procent). Předtím samosprávy nedostávaly nic a provozovatelé hazardu odváděli na charitu povinně 20 procent ze zisku. Mohli si však svobodně vybrat, komu peníze pošlou, což bývalo v mnoha případech nepřehledné.

Folklorní grant vyhlásí nadace na jaře a na podzim

Někdejší Valentova nadace Děti-kultura-sport, přes kterou prošly stovky milionů, se nově jmenuje Synot. A na finance je o dost skoupější. Obojí je podle Valenty důsledek novely.

Nadace Synot letos pošle peníze především na folklor (ilustrační snímek).

"K přejmenování nás vedl fakt, že hlavním přispěvatelem nadace jsou společnosti holdingu Synot. Současně jsme museli zvolit svoji budoucí strategii. Rozhodli jsme se, že podpoříme především oblast folkloru. Podpoříme tak odkaz našich předků," vysvětlil Valenta.

Nadace rozdělí organizacím i jednotlivcům, kteří se zabývají folklorem, čtyři miliony ve dvou grantových řízeních na jaře a na podzim.

"Peníze mohou jít na nákup a údržbu krojů i hudebních nástrojů nebo na pořádání nejrůznějších folklorních akcí," upřesnila předsedkyně správní rady nadace Synot Michaela Pavlíčková.

"Folklor je naše velké bohatství i naše identita," reagoval ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš.

Miliony poputují na park Rochus a fotbalovou mládež

Další peníze půjdou přímo různým organizacím, které nadace podporuje dlouhodobě. Fotbalová akademie v Uherském Hradišti získá tři miliony, tamní park Rochus pět milionů. Částka v řádech stovek tisíc poputuje do zlínského hokejového klubu.

Kvůli většímu zaměření na folklor však přijdou zkrátka školy, kostely, divadla, nemocnice i ústavy sociální péče. Tam šlo loni přes nadaci skoro 10 milionů korun.

Výpadek by podle Valenty měla nahradit města, kterým už chodí miliony z hazardu. Starostové se tomu nebrání, nedostávají ovšem tolik peněz, kolik předpokládalo ministerstvo financí.

Například Zlín měl podle odhadů inkasovat 80 milionů korun, přišla mu asi polovina. "Nemůžeme uspokojit všechny zájemce o podporu," vzkázal před časem náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

Problém je v tom, že ministerstvo sečetlo výtěžky ze všech povolených hracích zařízení. Řada z nich je však jenom na papíře. Navíc loterijní firmy počty přístrojů začaly kvůli jejich většímu zpoplatnění snižovat (více čtěte zde).