Zdravotní vyšetření čeká včelstva ve třech desítkách obcí kolem ohniska nákazy. Ilustrační snímek.

Zdravotní vyšetření čeká včelstva ve třech desítkách obcí kolem ohniska nákazy. Ilustrační snímek. | foto: www.toulcuvdvur.cz

Na Valašsku se objevil mor včelího plodu, včelaři musí chov spálit

  • 0
Včelaři ve třech desítkách obcí na Valašsku jsou v pohotovosti. Poté, co se u chovatelů v Kateřinicích a Valašské Polance objevila nebezpečná nákaza moru včelího plodu, je čeká vyšetření jejich včelstev. Prodávat med nesmějí jen majitelé nakažených včelstev, kteří musí celý chov zlikvidovat.

Konečným stadiem moru včelího plodu je rozložení larvy. "Není to běžná nemoc a poměrně dlouho se našemu regionu vyhýbala," konstatoval Miroslav Hyžák, jeden z chovatelů, jehož včelstvo nemoc postihla.

Krajská veterinární správa už pro všechny chovatele včel vydala mimořádné opatření. Vymezila ohniska nákazy a ochranná pásma, jež tvoří okruh pěti kilometrů od ohniska ve zmíněných dvou obcích.

Chovatelé v nich musejí neprodleně prohlédnout svá včelstva a odebrat směsné vzorky měli, tedy směsi vosku a různých nečistot. Tato opatření se týkají 27 obcí a městských částí okresu Vsetín a dále Rajnochovic a Jasenné.

Vliv této nebezpečné nákazy na prodej medu je naštěstí minimální. Chovatelé, u nichž se nákaza vyskytla, svůj med ale prodávat nesmějí. Je jim povoleno pouze jeho tepelné zpracování.

"Já osobně budu včelstvo likvidovat. Včely budu muset otrávit. Oblečení a všechny dřevěné pomůcky spálím, kovové pak musím dezinfikovat speciálním roztokem," dodal Hyžák.

Včelař věří, že dostane kompenzaci

Pokud bude chtít chov obnovit, nezbude mu než včelstva nakoupit z jiného registrovaného a vyšetřeného chovu. Dále si bude muset opatřit nové úly včetně všech pomůcek.

"Nějakou kompenzaci jako náhradu škody snad dostanu," věří Hyžák, podle něhož se ztráty pohybují v desítkách tisíc korun.

Mor včelího plodu se na Valašsku objevil zhruba po třech letech. Koncem května 2010 byl identifikován v Lužné, Lidečku, Horní Lidči, Střelné a Francově Lhotě a poté i v Poteči, Loučce a Žlutavě.

Letos na jaře se nemoc objevila také v Nové Dědině na Kroměřížsku a v Bělově na Zlínsku (více zde).

Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Mohou ji rozšiřovat i roztoči způsobující varroázu.