Na střední školu ve Zlínském kraji se dá dostat i v srpnu, stále zbývají volná místa. Ilustrační foto

Na střední školu ve Zlínském kraji se dá dostat i v srpnu, stále zbývají volná místa. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na středních školách jsou desítky volných míst, šance na přijetí je i v srpnu

  • 0
Některé střední školy ve Zlínském kraji mají ještě desítky volných míst. Jedná se hlavně o průmyslovky a učiliště, o které žáci nejeví takový zájem jako o gymnázia. I ta budou mít ale brzy se zaplněním tříd problémy, počet žáků se totiž snižuje.

Školám sice přišlo více přihlášek než v minulosti, ale některé z nich mají žáků paradoxně méně. Největší zájem o studium už jako tradičně hlásí gymnázia. "Mohli bychom vzít i víc studentů," je spokojená ředitelka Gymnázia a jazykové školy Zlín Alena Štachová.

Kde jsou ještě volná místa

Zlínsko

Střední průmyslová škola Zlín (Volných míst 27, přijímací řízení 31. 8.)

Střední průmyslová škola Otrokovice (Volných míst 17, přijímací řízení 31. 8.)

Střední odborná škola Slavičín (Volných míst 29, přijímací řízení 27. 8.)

Střední odborná škola Otrokovice (Volných míst 43, přijímací řízení 31. 8.)

Střední škola oděvní a služeb Vizovice (Volných míst 2, přijímací řízení 20. 8.)

Střední škola gastronomie a obchodu Zlín (Volných míst 34, přijímací řízení 23. 8.)

Střední odborné učiliště a Středisko praktického vyučování stavební (Volných míst 2, přijímací řízení 27. 8.)

Střední škola obchodně technická (Volných míst 30, přijímací řízení 31. 8.)

Vsetínsko

Masarykovo gymnázium Vsetín (Volných míst 8, přijímací řízení 31. 8.)

Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm (Volných míst 51, přijímací řízení 31. 8.)

Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm (Volných míst 9, přijímací řízení 31. 8.)

Střední škola obchodu a služeb Vsetín (Volných míst 31, přijímací řízení 31. 8.)

Uherskohradišťsko

Střední škola průmyslová a hotelová Uherské Hradiště (Volných míst 9, přijímací řízení 3. 9.)

Střední odborná škola Uherský Brod (Volných míst 20, přijímací řízení 31. 8.)

Střední odborné učiliště Uherský Brod (volných míst 23, přijímací řízení 13. 9.)

Kroměřížsko

Obchodní akademie Kroměříž (Volných míst 16, přijímací řízení 28. 8.)

Zdroj: internetový server Zlínského kraje

www.zkola.cz

Ne všude je ale o studium na tomto typu střední školy rvačka. Vsetínské Masarykovo gymnázium má ještě osm volných míst na čtyřletém studiu. "Máme totiž velké nároky na studenty. Ti proto volí méně náročné školy," zdůvodnil to ředitel Daniel Sedláček.

O gymnázia jen tradičně větší zájem

Naopak evergreenem jsou volná místa téměř na každé průmyslovce nebo učilišti v kraji. Tento typ studia totiž v současné době pro mnoho žáků není moc atraktivní.

"Ještě nevím, co chci dělat, ale nechci jít v osmnácti hned pracovat. Asi půjdu na výšku, a tam bych se z učňáku nedostal," shrnul patnáctiletý Dominik Blažek, který začne v září studovat na gymnáziu.

Nůžky mezi zájmem o gymnázia a učiliště se neustále rozevírají víc a víc. "Je to rozdíl v typu škol. Gymnázia mají po prvním kole přijímacích řízení prostě plno," krčí rameny Miroslav Kadlec, ředitel Střední odborné školy Slavičín, kde je ještě necelá třicítka míst volná. Přijímačky se tam budou konat ještě na konci srpna.

Ředitel Kadlec ale příliš nevěří, že by se obory zaplnily. "Vždy se sice objeví nějací žáci, ale jde o jednotlivce," poznamenal.

Méně žáků, méně peněz

To bude pro školu nepříjemné i z hlediska peněz. Na každého žáka totiž dostává určitou finanční částku, která se stanovuje například podle náročnosti vybavení potřebného ke studiu. "Například k výuce sociální péče nepotřebujete téměř žádné pomůcky. Ale třeba vybavení třídy pro mechaniky je už mnohem finančně náročnější," vysvětlil ředitel.

Školy tak musejí šetřit. "Učitele ale nepropouštíme, ušetřit musíme jinde. Hlavně na provozních nákladech," objasnil Kadlec.

S podobným problémem se potýká například Technické lyceum na Střední průmyslové škole Otrokovice. Ačkoliv byla třída po prvním kole přijímacího řízení zaplněna, studenti pak dali přednost jiným oborům a třída se vůbec neotevřela. Na jednoho žáka přitom dostává škola 25 tisíc korun.

"Budeme mít méně peněz na mzdy a provoz," uvedla před časem ředitelka školy Marie Homolková.

"Propouštění naštěstí nehrozí, s úbytkem žáků jsme počítali dopředu. Ale na učební pomůcky peníze nebudou. Musíme si pomoci fondy z Unie," dodala.

Podle krajského radního pro oblast školství Josefa Slováka se s touto situací potýkají střední školy každoročně. "Dochází i k propouštění a nabírání učitelů podle toho, kolik tříd se otevře, či ne," vysvětlil.

Středním školám v kraji nenahrává ani počet patnáctiletých, který klesá. "Letos ubylo sedm set dětí oproti loňsku," vyčíslil Slovák.

Kraj se proto možným problémům s naplněním tříd snažil vyhnout už vloni. "Tehdy jsme nepodpořili dvacet tříd na gymnáziích a lyceích," uvedl radní.

Školy netají, že se menšího počtu žáků bojí. Podle některých už brzy budou o každého studenta muset bojovat i gymnázia. "Nedostatek žáků se dotkne všech škol, gymnázia nevyjímaje," odhaduje vsetínský ředitel Sedláček.

"Je tu příliš mnoho škol, zřizovatel by je měl zredukovat," myslí si zase ředitel Střední průmyslové školy Zlín Radomír Nedbal.