Někteří pacienti po vyšetření v nemocnici čekají na odvoz sanitkou i několik hodin, dopravci i nemocnice se brání, že za to nemohou. Ilustrační foto

Někteří pacienti po vyšetření v nemocnici čekají na odvoz sanitkou i několik hodin, dopravci i nemocnice se brání, že za to nemohou. Ilustrační foto | foto: ČTK

Na sanitku, která je zaveze z nemocnice domů, čekají pacienti i dvě hodiny

  • 13
Cesta z vyšetření v nemocnicích na Zlínsku se může pacientům pěkně protáhnout. Ti, kteří si předem nedomluví některého z příbuzných, totiž čekají na odvoz sanitkou zpět domů i několik hodin. Nemocnice i dopravci se přitom brání, že za zdržení nemohou.

Z Baťovy nemocnice pustili lékaři osmačtyřicetiletého Miroslava domů po několika dnech léčení. Z příbuzných pro něj nemohl nikdo přijet. Proto přivítal, že by jej domů mohla odvézt sanitka. Jenže na ni marně čekal skoro dvě hodiny.

"Po hodině a tři čtvrtě čekání jsem si raději zavolal taxíka," říká muž, který si celé své jméno nepřál zveřejnit.

Nemocnice se brání a tvrdí, že pro odvoz pacientů dělá co může.

"Čekání na sanitu se snažíme minimalizovat. V případě, že nejsme schopni přepravu pacienta zabezpečit vlastními silami, obracíme se na jiné dopravce," tvrdí mluvčí zařízení Karla Havlíková.

Miroslav ale zdaleka není jediný, kdo má s odvozem špatnou zkušenost. Tu si prožil i Pavel M., který se zranil při sportování na Vsetínsku.

"Pak jsem ležel na vsetínské úrazovce na lehátku hodinu a půl, než mne převezli do Zlína, papíry jsem přitom měl dávno v ruce," svěřil se.

Mně si pacienti nestěžují, tvrdí radní pro zdravotnictví

Pacienti nejsou s odvozem od lékaře spokojeni. Pokud to jen trochu jde, snaží se domluvit si někoho z příbuzných, aby je u lékaře vyzvedl. Často se ale na sanitku musí spolehnout.

Tuto dopravní službu provozují všechny čtyři krajské nemocnice, tedy Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž a Vsetín, v regionu funguje i řada soukromých dopravců. Proč tedy pacienti někdy čekají na odvoz nekonečné desítky minut?

"Ke zdržení může dojít, hlavně když sanitka přepravuje více pacientů, kteří v nemocnici podstupují časově rozdílná vyšetření," nabídla vysvětlení mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Další příklad zdržení má soukromý dopravce působící na Zlínsku. "Když sanita jede odvézt pacienty z nemocnice a je odvolaná k převozu člověka s akutním stavem, musí pro lidi v nemocnici vyrazit jiný vůz. Pokud zrovna není poblíž, může dojít k časové prodlevě," uvedl Stanislav Mikel, jeden ze soukromých dopravců.

Krajská radní Hana Příleská, která má na starosti zdravotnictví tvrdí, že se na ni lidé se stížnostmi neobracejí.

"Konkrétní stížnost ohledně zdržení transportu pacienta jsem dosud na stole neměla," podotkla krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská.

Možnost zdržení sanitek ale ani ona nevyloučila. Dopravci podle Příleské operují většinou v širokém okruhu. "Svoz pacientů z oblastí vzdálenějších než 10 kilometrů není žádnou výjimkou. Řidič je pak musí zase rozvézt, je možné, že někteří čekají déle," dodala.

Odvoz sanitkou není samozřejmostí. Nařizuje jej lékař podle zdravotního stavu pacienta a užití sanitky je dáno zákonem.