U místa masakru v Uherském Brodě vzniklo improvizované pietní místo.

U místa masakru v Uherském Brodě vzniklo improvizované pietní místo. | foto: Reuters

Smutek a další slzy. Lidé v Brodě uctili památku obětí masového vraha

  • 0
V pravé poledne se v celé zemi rozezněly sirény a kostelní zvony, aby připomněly osm zbytečně zmařených životů z Uherského Brodu. Přímo ve městě, kde se tragédie odehrála, vzpomínka zasáhla do života v ulicích.

Někoho nezvyklý zvuk v prvním okamžiku zaskočil, většina lidí ale věděla: zvony zní za mrtvé. Obrázek to pak byl na mnoha místech ve Zlínském kraji podobný. Někde lidé zastavovali na chodníku, jinde navzdory pietě kráčeli dál.

Například v centru Zlína, kde se zvuk sirén mísil se zvony, nezůstal stát prakticky nikdo. Přímo v Brodě si lidé situaci uvědomovali silněji. Hleděli tiše do země. A někteří utírali slzy.

„Už o tom nechci mluvit. Není co říct. Nelíbí se mi jak televize útočí na policisty a na starostu. Ten humbuk odsouvá mrtvé do pozadí a to je špatně,“ uvedl starší muž, který se zastavil na jedné z uherskobrodských ulic.

O tom, že se rozezní sirény, rozhodla ve středu vláda na svém zasedání, připojení kostelů doporučila arcidiecéze. Rozhodnutí bylo na faráři.

„Určitě se k uctění památky obětem připojíme. A místo jednoho zvonu, který se běžně v poledně rozeznívá, zapneme všechny naše čtyři zvony,“ reagoval například Jindřich Peřina, farář z Vizovic.

Neváhali ani ve zlínském kostele svatých Filipa a Jakuba.

Osm lidé zemřelo po útoku masového vraha v Uherském Brodě 24. února. Co vedlo třiašedesátiletého muže k tomu, aby v době obědů vešel do restaurace Družba a bez varování začal střílet do lidí, stále jasné není.

V pondělí se konal pohřeb první z obětí, další následují v těchto dnech. Se střelcem se rodina rozloučí jen v nejužším kruhu, bez přítomnosti veřejnosti.

Policie na případ uvalila informační embargo, v nejbližších dnech by měla zveřejnit výsledky vyšetřování zásahu policistů. Koncem března by mohly být první informace o případu samotném.