Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pálení slivovice načerno se nedaří potírat, potvrdila tragédie na Valašsku

  • 245
Tragická událost v Halenkově na Valašsku, kde před pár dny při výbuchu v nelegální pálenici zemřeli dva lidé, jen potvrdila léty prověřenou skutečnost. Pálení načerno ani zdaleka nevymizelo. Paradoxní však je, že policistům ani celníkům se podobné utajené výrobny alkoholu nedaří odhalovat.

„Můžeme si myslet, že nelegálních pálenic je relativně dost, ale bez důkazů se to dá jen těžko hodnotit,“ konstatoval mluvčí zlínské celní správy Dušan Janiš.

Policisté většinou zasahují až na základě udání, která však často bývají planá.

„Letos jich bylo šest, ale v žádném z těchto případů nebylo nic zajištěno,“ doplnil Janiš.

Většinou šlo o spor sousedů, kteří si mezi sebou vyrovnávali účty.

„Nevybavuji si, kdy naposledy jsme objevili nelegální pálenici,“ poznamenal mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Na litru čistého lihu ušetří 140 korun

Neštěstí v Halenkově se stalo ve čtvrtek odpoledne a zemřeli při něm dva muži ve věku 28 a 33 let. Výbuch se stal v garáži u rodinného domu (více zde).

„Pravděpodobně byl způsoben užíváním nerezového kotle s plynovým ohřevem,“ přiblížil Malcharczik. Kriminalisté teď zjišťují další okolnosti.

„Co způsobilo smrt mladých mužů, by měla napovědět nařízená soudní pitva,“ uvedl mluvčí.

Faktem je, že nezákonné pálení v regionu nevymizí. Už kvůli ceně. Při výrobě slivovice v legální pálenici totiž každý zákazník platí daň 140 korun z litru čistého lihu. V případě podnikové výroby činí daň 285 korun. Jeden člověk si může legálně vypálit 30 litrů alkoholu za rok.

Pokud to zkouší nelegálně, dopouští se přestupku a hrozí mu sankce 3000 korun. Při daňovém úniku nad 50 tisíc korun jde už o trestný čin.