Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na nádraží v Ostrohu se kradou kola ve velkém, o kamerách se neuvažuje

  • 0
Už desítkám lidí ukradli zloději na vlakovém nádraží v Uherském Ostrohu jízdní kolo zamčené ve stojanu. Vypátrat pachatele se policii se nedaří. Přesto policisté neuvažují, že by prostor nechali sledovat kamerami.

Prostor u nádraží, kam si lidé odkládají kola, když jedou z Ostrohu do práce vlakem, přitahuje zloděje jako magnet. Ačkoliv se bicykly ztrácejí pořád dokola, policie jen krčí rameny. Než zloděje vypátrá, ti kola prodají pod rukou za pár korun nebo je rozmontují.

Šestatřicetiletá Jitka jezdí z Uherského Ostrohu vlakem do Uherského Hradiště, kde pracuje. Své kolo nechává ve stojanu u nádraží.

"V sobotu navečer jsem se vrátila z práce a kolo nikde, jen o kus dál ležel přestřižený zámek," říká žena, která podobně jako většina lidí na Slovácku používá kolo denně.

Ostrožany něco podobného nepřekvapuje, vlakové nádraží je pověstným místem, kde už přišly o kola desítky obyvatel města.

Lidé raději jezdí na starých kolech

"Mnozí lidé už ani ztrátu kola oficiálně nenahlásí. Dělají to tak, že ke stojanům na nádraží raději jezdí na starých, pro zloděje nezajímavých kolech," vysvětluje velitel místní městské policie Josef Mikulčík. Své pěkné, dražší kolo pak lidé mají zamčené v bezpečí domova.

Někdo ale dvě kola nemá a své jediné kolo musí ve stojanu nechat. Jak je tedy zabezpečit? "Když zbývá jen varianta stojan a zámek, pak je vhodné mít co nejmasivnější, který nejde snadno přeštípnout. Jistým druhem záruky bezpečnosti je zámek na motorku," radí mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

Mnohem významnějším řešením by ale bylo vystavění bezpečného místa pro parkování kol.

České dráhy prý za kola neručí

"Jednali jsme s pracovníky Českých drah o možnosti klece na kola a také o přemístění stojanu do prostoru k nástupišti, které je nonstop monitorováno bezpečnostní kamerou, ale prozatím bezvýsledně," zmínil Mergental.

Dráhy se brání, že stojany nejsou jejich a za kola prý neručí. "Řada stanic již není obsazena personálem Českých drah, nelze zajistit dohled a ochranu kol, aby nedošlo k jejich poškození či krádeži," vypověděla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Státní i městská policie se snaží lapit zloděje i při činu. „Hlídka ostrožských policistů k nádraží zajíždí a pohyb osob kontroluje," potvrdil Mergental. Strážníci zase říkají, že bývají na místě i schovaní, aby zloděje chytili. "Zatím bezvýsledně," přiznal Mikulčík.

Podle informací z policie směřují často zloději s kradenými koly na Veselsko, kde se je snaží za pár stovek prodat. Někteří lidé svůj ukradený bicykl objeví. Co v takové situaci radí policie? "Zavolat policisty. Na kole nemusel přijet zloděj, ale už jeho zákazník," poradil mluvčí.