Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti i ve Vsetíně mají místa, kde mohou pacienti navštívit bohoslužbu. Ilustrační foto

Nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti i ve Vsetíně mají místa, kde mohou pacienti navštívit bohoslužbu. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na mši můžete přijít i v nemocnici, chybí jen v Kroměříži

  • 0
Ani při pobytu v nemocnici nemusejí věřící pacienti přijít o duchovní útěchu. Nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Uherském Hradišti totiž mají místa, kde mohou navštívit bohoslužbu. Takovou možnost nemají jen pacienti v Kroměříži. Na požádání pak zaměstnanci mohou přivolat duchovního přímo k lůžku.

Když před časem ležel čtyřiašedesátiletý Jaroslav Konečný z Uherského Hradiště v nemocnici, scházela mu společnost rodiny a přátel. Co si však nemusel odepřít, to byla jeho víra.

Každou sobotu docházel na mši do nemocniční tělocvičny. "Byl jsem rád. V neděli sice dávají bohoslužby v rádiu, ale osobní kontakt je nenahraditelný," líčí Konečný.

Místní nemocnice poskytuje duchovní služby už dlouhá léta. "Kolik přesně, to si nevzpomenu. Je to pro nás samozřejmost," podotkl mluvčí špitálu Jan Hrdý.

Mimo mší dochází do nemocnice i kaplan. "Pokud se například někdo potřebuje vyzpovídat, zavoláme ho," přiblížil Hrdý.

"Někdy se mezi nimi objeví dokonce lidé z okolí. I když nejsou našimi pacienty," dodal. Zaměstnanci se prý bohoslužeb neúčastní, protože na to nemají čas.

Duchovní v nemocnici

Nemocnice v kraji nabízejí služby duchovních. Vsetínská nemocnice má dokonce vlastní kapli.

Mše slouží také ve Zlíně a Uherském Hradišti, všechny tři také zajistí služby duchovního u lůžka.

Pacienti nemocnice v Kroměříži si mohou služby duchovních zajistit sami.

Ve Zlíně se slouží mše každou sobotu

Věřícím vychází vstříc i zlínská Baťova nemocnice už dvacet let. Každou sobotu v půl čtvrté se v suterénu budovy Léčebny dlouhodobě nemocných slouží mše.

"Je určená našim pacientům, pro které jsou duchovní služby důležitou součástí jejich života," řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Bohoslužby se mohou zúčastnit také příbuzní, kteří pacienta na mši doprovázejí.

K nemocným, kteří nemohou chodit, přijde duchovní přímo na pokoj. "Musíme o to požádat na farním úřadě ve Zlíně a nahlásit jméno, oddělení a pokoj pacienta," doplnila Javlíková.

Faráři sem chodí několikrát týdně. "Například jen v pátek jsme byli u tří pacientů," vyčíslil farář Ivan Fišar. "Myslím si, že je to pro lidi obrovská útěcha a duševní posila. Věřící často dostanou i větší chuť do léčení," poznamenal.

Zlínská nemocnice proto plánuje, že přebuduje jeden pavilon ve svém areálu tak, aby v něm byl důstojný prostor pro mše a zpovědi.

V Kroměříži si mohou pacienti duchovního zavolat

Ve Vsetínské nemocnici už takové místo mají. Přímo v jejím areálu stojí od roku 1911 kaple.

Pacienti mohou navštěvovat bohoslužby v pondělí od čtyř hodin odpoledne a v sobotu od šesti večer. "Na mši může samozřejmě přijít kdokoliv. Pacienti, jejich příbuzní, zaměstnanci i další věřící," ujasnila náměstkyně ředitele pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová.

"Když má pacient zájem, kontaktujeme kněze a domluvíme mu případnou návštěvu u lůžka," doplnila Hrabicová s tím, že vždy zohlední vyznání pacienta.

Jediným z bývalých okresních měst Zlínského kraje, kde se v nemocnicích mše neslouží, zůstává Kroměříž.

"Každý pacient však má možnost si sám nebo prostřednictvím rodiny duchovního ke svému lůžku přivolat. I když je v nemocnici," komentovala Veronika Klímová z Kroměřížské nemocnice.

"Soukromí na dobu návštěvy duchovního zajistíme," dodala.