Ve Zlínském kraji je na kandidátkách jen málo žen. (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji je na kandidátkách jen málo žen. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kandidátky jsou skoro bez žen, stranické plány zhatili i jejich manželé

  • 3
Většina stran, které jdou ve Zlínském kraji do předčasných voleb, na svých kandidátkách preferuje muže. V průměru nominovaly pouze tři až čtyři adeptky na místo poslankyně. S výjimkou ODS, ta jich zapsala deset.

Pokud bychom se na kandidátní listiny dívali genderovou optikou, jsou politici v kraji mnohem přístupnější než jejich kolegové na Olomoucku. Tam je pouze šest žen na prvních šesti místech všech kandidátek.

Zajímavé ženy na kandidátkách

Bezesporu nejznámějším jménem na kandidátkách je Daniela Hebnarová, starostka druhého největšího města v kraji Kroměříže a čtyřka na listině ODS.

Zpátky do politiky se vrátila Irena Ondrová, exprimátorka Zlína.

Lidovci mají na kandidátce Růženu Hlůškovou, letošní držitelku Zlatého Ámose pro nejoblíbenější učitelku.

Strana zelených sází i na Kateřinu Bačovou (Dubskou), bývalou brněnskou političku a spisovatelku.

Za SPOZ chce uspět Marie Chovanečková, ředitelka Valašského národního divadla.

TOP 09 a STAN poslal do boje kroměřížskou lékařku Lenku Mergenthalovou.

Na východě Moravy je jich o hodně více, o rovnováze však nemůže být řeč. Nejblíže k ní má ODS, jež nasadila do předčasných parlamentních voleb deset političek z dvaadvaceti zástupců.

Další větší strany jich mají kolem tří až čtyř, přestože by stály o víc. Přemluvit ženu, aby bojovala o post ve vysoké politice, však bývá problém.

"U nás se ženy přirozeně prosazují už delší dobu. Zřejmě dostávají více prostoru než v jiných stranách," zamýšlí se krajský šéf ODS Libor Lukáš.

Na kandidátce modrých jsou ženy na čtvrté, páté, sedmé, deváté i desáté pozici.

Jmenovitě: starostka Kroměříže Daniela Hebnarová, kroměřížská zastupitelka Blanka Šimůnková, starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková, ekonomka Věra Knapková a bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová.

Ženy prý dokáží "zjemnit" mužské prostředí

V rámci obměny, když odešel expremiér Petr Nečas i exposlanec Tomáš Úlehla, dostali více prostoru komunální politici. V případě ODS političky. Podle Lukáše dokážou "zjemnit" jindy vyhraněné mužské prostředí.

"Ženy by se určitě nedržely pod krkem, tak jak to před časem předvedli slovenští poslanci," naráží Lukáš na šarvátku vládních poslanců s opozičními na půdě slovenského parlamentu (více se dočtete zde).

Pouze tři ženy se podařilo dostat na kandidátky lidovcům a sociálním demokratům, o jednu více TOP 09 a STAN a o jednu méně Zemanovcům.

"Uvítali bychom daleko více žen, problém je ale v tom, kde je sehnat," reagoval krajský lídr lidovců Ondřej Benešík.

Odmítá, že by jako tradiční strana prosazovali model "ženy u plotny", nicméně je zřejmé, že KDU-ČSL tolik ambiciózních političek jako ODS nemá. "Oslovili jsme spoustu žen, které řekly, že nám rády pomůžou, ale kandidovat nechtějí," naznačil Benešík.

Nejde však o lidovecké specifikum. Lídr kandidátky TOP 09 a STAN Petr Gazdík dokonce zažil telefonáty manželů starostek, o něž strana v předčasných volbách stála.

Muže politika uspokojuje, pro ženy je jenom nástroj

Jednou z nejvýraznějších poslankyň za Zlínský kraj dříve bývala Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Na kandidátce do předčasných voleb se neobjevila, preferuje ale poměrné zastoupení žen, byť kvóty odmítá. "Forma zákonného opatření je krajní řešení," myslí si Šojdrová.

Co říkáte na to, že lidovci mají na kandidátce tři ženy a ODS deset?
Pro ODS nastala těžká doba a zdá se, že více sází na ženy. Je to dobrá strategie. U lidovců bych si přála žen více.

Pomáhalo vám při jednáních ve vrcholné politice to, že jste žena?
Jako žena jsem byla citlivější k sociální situaci žen, dětí, seniorů. Proto jsem podala návrh zákona na zrušení poplatků za pobyt novorozenců a matek v nemocnici. Kolegové měli všelijaké poznámky a ministr Julínek (bývalý ministr zdravotnictví za ODS - pozn. red.) si nebral servítky ani v médiích. Byly chvíle, kdy jsem měla slzy na krajíčku. Zadostiučiněním pro mě bylo schválení zákona.

Podobné chování pro vás asi nebylo moc příjemné, že?
Přímo hrubě a výhrůžně se vůči mně choval tehdejší poslanec David Rath přímo v Poslanecké sněmovně. Vyvolalo to ochrannou reakci kolegů, kteří se mě zastali. Na facky naštěstí nedošlo, ale Rath se musel zklidnit.

Jaký je rozdíl mezi politikem a političkou?
Pro muže je politika velká vášeň, prostě je uspokojuje. Já jsem ji vnímala spíš jako nástroj k dosažení výsledků, ne jako cíl. Ale součástí politiky je i vysedávání na schůzích a dlouhá vyjednávání. To jsem se musela ovládat a učit se trpělivosti. Mám dojem, že pro muže je to přirozenější situace.

Mělo by být v politice více žen?
Mělo by to odpovídat našemu zastoupení ve společnosti. Současná situace ale přirozená není.

"Říkali, že si to nepřejí, že nechtějí, aby jejich manželky odešly do Prahy. Respektoval jsem to," potvrdil Gazdík.

"Naše členky ani příznivkyně nechtěly být na kandidátce kvůli dětem nebo svým manželům," souhlasí krajský místopředseda Zemanovců a trojka kandidátky Lubomír Nečas.

Zemanovec Nečas: ODS to stejně nepomůže

Největší šanci na zvolení má Miroslava Strnadlová, která je na druhém místě kandidátky ČSSD. Post poslankyně bude obhajovat a podle předvolebních průzkumů zřejmě úspěšně. Další dvě ženy jsou však až na 12. a 14. místě.

"Vzhledem k tomu, v jak krátkém čase jsme kandidátní listiny připravovali, jsme nevěnovali této otázce tolik pozornosti. U žen ale zájem kandidovat příliš velký nebyl," řekl krajský šéf ČSSD Dalibor Sedláček.

Sociální demokraté si přitom zavedli kvótu, že alespoň jedna místopředsedkyně jejich stranického orgánu musí být žena. S hledáním vhodné kandidátky ale mívají často problém.

Komunisté vybrali, stejně jako Strana zelených osm žen. Podle krajského lídra KSČM Vladimíra Koníčka to zhruba odpovídá podílu žen ve společnosti.

"Dbáme na genderovou vyváženost a ženy jako jinde přemlouvat nemusíme," pochvaluje si Koníček.

Otázka je, zda více žen bude znamenat více hlasů, a tedy úspěch. Podle politiků to částečně výsledek voleb ovlivní, nikoliv ale zásadně. "Hlavní jsou ideje, vize," tvrdí Lukáš.

"ODS může nasadit žen, kolik chce, a stejně jí to už nepomůže," rýpnul si do něj Nečas.