František Oharek otevírá známou hospodu Myslivna ve Zlíně.

František Oharek otevírá známou hospodu Myslivna ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Myslivna, někdejší základna umělců i intelektuálů, opět láká hosty

  • 7
Známá zlínská restaurace a vinárna Myslivna, která byla před desítkami let místem setkávání umělců a intelektuálů, se po dlouhé pauze opět otevírá. Zase se bude točit plzeňské pivo, hosté budou sedět pod obrazy s mysliveckou tematikou. Tradiční interiér odkazuje ke zhruba sedmdesátileté tradici tohoto podniku.

"Mám rád staré věci, beru to jako výzvu," říká nový provozovatel Myslivny František Oharek, který má ve Zlíně i pizzerii.

Nábytek je stejný jako dřív, ale doplňky původní. Včetně vycpané hlavy jelena nebo velkého obrazu svatého Huberta. Zajímavostí je, že původní interiér podniku navrhl malíř Jan Kobzáň, mimo jiné autor slavného a dosud používaného loga firmy Baťa.

To, že nejde jen o zajímavou nimrodskou krčmu, potvrzuje i historik Zdeněk Pokluda, který si byl nově vznikající interiéry prohlédnout. A rozhodně vítá, že se opět otevře v téměř původní podobě.

František Oharek otevírá známou hospodu Myslivna ve Zlíně.
František Oharek otevírá známou hospodu Myslivna ve Zlíně.

Myslivna Františka Oharka je vyzdobena mysliveckou tematikou i parožím.

"Odkazuje to ke slavné tradici Myslivny, kde se scházeli umělci a další zajímaví lidé. Například slavný průkopník designu u nás Vincenc Makovský, který působil na zlínské škole umění," upřesnil Pokluda.

Myslivna bývala také "základnou" zlínských herců, básníků, intelektuálů i publicistů. "Existuje návrh interiéru Myslivny od malíře Jana Kobzáně pod názvem Valašská idyla z května 1939. Bylo to navrženo stylově s důrazem na folklorní prvky," dodal historik Pokluda.

Zdůraznil, že ve Zlíně není mnoho restaurací, které jsou nepřetržitě otevřeny a jejichž historie sahá tak daleko. Počátky Myslivny spadají do 40. let minulého století. Přibližně stejně stará je restaurace U Máců a ta na hotelu Moskva, která byla otevřena už roku 1932.