Úrodu poznamenalo především dlouhotrvající sucho, které panuje prakticky již od loňského podzimu (Ilustrační snímek).

Úrodu poznamenalo především dlouhotrvající sucho, které panuje prakticky již od loňského podzimu (Ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Úrodu zdecimovalo sucho a mráz, zdražit může pečivo, olej i víno

  • 5
Nejdříve mráz, teď sucho. Zemědělci na východní Moravě si stěžují na počasí, které jim nepřeje. Jejich úrodu sníží až na polovinu, což se může projevit i ve zdražení potravin. Na rozmary počasí doplácejí také vinaři a ovocnáři.

Když se zemědělec Jaroslav Králík z Huštěnovic na Uherskohradišťsku v úterý vrátil z pole, kde obhlížel svoji letošní úrodu, neměl dobrou náladu. Viděl totiž, jak ozimá pšenice odspodu usychá, řepka bez vláhy chřadne a jařiny sotva lezou z popraskané země.

"Je to žalostný pohled. Obiloviny usychají. Letošní výnosy budou tak o 50 procent nižší než loni," obává se Králík.

Na úrodě se podepsaly únorové mrazy a hlavně dlouhotrvající sucho. Období bez vydatných dešťů trvá prakticky už od loňského podzimu. "Takové sucho nepamatuji posledních dvacet let. To, co způsobily mrazy, mohla trochu srovnat voda. Nestalo se," posteskl si Jindřich Václavek z družstva Zemet v Tečovicích na Zlínsku.

Ozimé pšenice a řepky tam letos sklidí asi jen 40 % oproti loňsku. Špatné je to i s jařinami: kukuřicí a ječmenem. Ty může ale ještě zachránit déšť. "Kukuřice už měla sahat do půlky stehen, má ale dvacet čísel," podotkl Karel Čadek ze zlínské zemědělské firmy Lukrom.

Nižší úroda navíc zřejmě zvýší výkupní ceny obilovin, a tím i potravin. "Pečivo a olej budou dražší," myslí si Králík.

Bochník chleba by mohl stát i 30 korun

Mrazy a sucho totiž netrápí jen zemědělce ve Zlínském kraji, ale i v dalších koutech republiky a také za hranicemi. Třeba v Maďarsku, Polsku či na Slovensku. "Slyšel jsem už, že se má mouka zdražovat. Pokud by to bylo výrazně, museli bychom zvednout ceny pečiva," reagoval majitel zlínské pekárny Boner Jiří Šimíček.

Takže zhruba kilový pecen chleba by mohl ve druhé polovině roku stát o dvě až tři koruny víc, tedy 30 korun. To je ale hrubý odhad, neboť bude záležet na zdražení mouky.

Zemědělci ve Zlínském kraji se už nechtějí pouštět do přeorávání a nového zasévání. "Museli bychom zaplatit nové osivo i postřiky a navíc nevíme, jestli zaprší," reagoval Čadek.

Nejen pečivo anebo olej, ale kvůli počasí můžou lidé platit víc také za víno. Nedávné ranní mrazíky totiž na Slovácku doslova sežehly až polovinu úrody vinařů. "Réva, co přežila, se zatím drží. Ale až začne za pár dní kvést, potřebovala by vodu," přeje si vinař Tomáš Jurák z Nedakonic.

"Nejvíce zasažené je Slovácko, Velkopavlovicko, Hustopečsko, Mikulovsko či Znojemsko," vyjmenoval předseda Svazu vinařů ČR Martin Půček s tím, že decimace hroznů může způsobit zdražení vína.

Kdy zaprší?

Na rozmary počasí žehrají i ovocnáři a zahrádkáři. Pavel Ivánek z Jarohněvic se ještě nedávno těšil z rychle rostoucích plodů jabloní a rybízů, prodejem tohoto ovoce se totiž jeho rodinná firma živí.

Když dnes zatřese větví jabloně, mrazem spálené plody popadají. Podobně dopadl rybíz. "Jsme z toho s manželkou nešťastní," ulevil si Jelínek. "Zkusím napsat ministrovi, ale tuším, že žádnou náhradu nedostaneme," dodal ovocnář.

Navíc zbytek úrody pořád může "dodělat" nebývalé sucho. Na otázku, jak dlouho ještě bude trvat, meteorologové odpovídají následovně: v pátek bude zataženo, déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Spadnout má 3-10 mm srážek. Podle předpovědí by mohlo pršet už ve čtvrtek. A aspoň zčásti má být deštivý i příští týden.