Smog v centru Zlína.

Smog v centru Zlína. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínský kraj trápí mráz a smog, na Vsetínsku nejely autobusy

  • 1
Mrazivé počasí komplikuje život ve Zlínském kraji. Na Vsetínsku zamrzaly linkové autobusy, v celém kraji jsou hlášené desítky poruch na vodovodním potrubí. A kromě toho lidé dýchají vysoké koncentrace prachu.

Pouze osm dnů letos vydržel čistý vzduch ve Zlínském kraji. V pondělí dopoledne meteorologové vyhlásili smogovou situaci, tedy varování, že je ve vzduchu víc prachových částic, než je povoleno. Za celý loňský rok přitom nenastala ani jednou.

Nejvyšší množství prachu hlásila měřicí stanice ve Valašském Meziříčí – více než čtyřnásobné překročení hranice. Ve Zlíně se hodnoty blížily trojnásobku, o málo lepší byla situace v Uherském Hradišti a Otrokovicích.

„Je to způsobeno prouděním vzduchu z Polska. Tamní stanice překračují limity mnohonásobně, v Moravskoslezském kraji o něco méně, a takto se dá pohyb vypozorovat až do Zlínského kraje,“ řekl Robert Skeřil, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického institutu v Brně.

To potvrzuje i skutečnost, že v Moravskoslezském kraji byly koncentrace vysoké už v neděli.

Ještě během dopoledne se stav zdramatizoval, když byla vydaná regulace i pro podniky. V praxi to znamená, že musí omezit výrobu, aby do ovzduší vypouštěly méně zplodin. Ve Zlínském kraji ale takový zásah pomoc nepřinese.

„Není zde ani jedna firma, která by produkovala tolik prachových částic, aby regulace měla smysl. Uvažovat by se dalo o teplárnách, jenže v současném počasí nepřichází odstávka v úvahu,“ řekl Skeřil.

Opatření tak mířilo především na podniky v Moravskoslezském, Ústeckém a Jihomoravském kraji a Praze.

Osobní doprava se na běžném znečištění podílí 50 procenty

Každopádně platí, že obyvatelé regionu by měli omezit větrání a sportování venku.

„Malé děti a lidé s dýchacími potížemi, poruchou imunity nebo nemocným srdcem by neměli vycházet, pokud možno, vůbec. Případně se alespoň vyvarovat fyzické námahy a chránit si dýchací cesty rouškou či šálou,“ upozornil valašskomeziříčský praktický lékař Jaromír Čech.

Problém je v polétavém prachu, označovaném jako částice PM10. Ty s sebou nesou i polyaromatické uhlovodíky, jež způsobují rakovinné bujení. Navíc dokážou překonat mnohakilometrové vzdálenosti.

Zlínský kraj z velké části chrání lesnaté Beskydy, které díl nečistot zachytí a tvoří tak nárazníkovou zónu, ale jiná část kraje naopak proudění vzduchu ze severu stahuje – jde o Moravskou bránu. Rizikové jsou i moravské úvaly. Dohromady zasahují oblast Hané a nížinu v okolí Uherského Hradiště.

Pomoct může, pokud lidé aspoň dočasně přesednou z aut do autobusů. Osobní doprava se na běžném znečištění ve Zlínském kraji podílí 50 procenty.

Skutečně zvrátit situaci ale dokáže jen počasí. Jakmile se zvedne vítr a přestane vát ze severu od Polska, bude se dýchat lépe.

Předpověď je přitom příznivá. Zatímco včera hlásila mírný severní vítr, už v noci na dnešek se měl změnit na jihovýchodní a přes den na jihozápadní. Zesílit měl ze 4 metrů za sekundu na sedm, v nárazech až 15 metrů.

Praskají vodovodní potrubí

Současná vlna mrazů neznamená jen potíže s inverzním počasím. Na Vsetínsku během víkendu zamrzly autobusy a některé ranní spoje nevyjely vůbec.

„Počasí nás potrápilo v celém regionu. Místy bylo až pětadvacet stupňů pod nulou,“ popsal ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář. „Zajistili jsme to souběžnými spoji, třeba s přestupem, časová prodleva ale byla,“ dodal.

Týkalo se to autobusů na Vsetínsku, Valašskomeziříčsku, v okolí Slavičína a Velkých Karlovic. Problémy měl také kroměřížský Krodos a ČSAD Uherské Hradiště. Se zpožděním vyjížděly ranní spoje na Morkovicku nebo v Buchlovicích.

„Mrazy byly dost silné, přestože jsme měli o víkendu služby a řidiči i servis průběžně startovali autobusy, aby nezamrzly, nepodařilo se předejít všem potížím. V Buchlovicích jsme museli nasadit náhradní spoj,“ popsal vedoucí divize autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště Tomáš Zůbek.

Zpoždění na linkách MHD ve Zlíně a Otrokovicích nepřesáhla deset minut. Aby byly vozy připravené k výjezdu, dopravní podnik povolal na pracoviště už na půl třetí ráno tři pracovníky navíc.

Více práce znamenají déletrvající mrazy i pro správce vodovodního potrubí. V celém kraji řeší už od víkendu několik desítek havárií, navíc mohou téměř s jistotou počítat s dalšími problémy.

„Je pravděpodobné, že se situace ještě zhorší, až se bude oteplovat,“ potvrdila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Na Zlínsku byly problémy s praskajícím potrubím v Lipové, ve Zlíně na Kútech, Jarolímkově náměstí v Malenovicích nebo v ulicích Smetanova, Pod Stráněmi, Vodní či Tyršovo nábřeží. Havárii řešili také v Přílepích, Nezdenicích a Topolné.