Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Štípající mravenci na Lesním hřbitově ve Zlíně zůstanou, jsou chránění

  • 9
Štípají, lezou po oděvu, znepříjemňují pietní okamžiky u náhrobků. Mnozí návštěvníci zlínského Lesního hřbitova mají nevšední trápení - velké lesní mravence. Jejich odstranění ale reálné není, jsou totiž chránění.

„U studny pod spodní vsypovou loučkou na Lesním hřbitově roste už několik let mraveniště, každý rok je větší a nelze bez poštípání projít zadní hřbitovní brankou k loučce či ke hrobům,“ popsala na městském webu Jitka Machová.

„Poslední léto to bylo u hrobů docela nepříjemné,“ všiml si další z návštěvníků hřbitova Luděk Churavý, který by uvítal, kdyby správa hřbitova mravence odstranila.

Jenže to není vůbec jednoduché. Lesní mravenec je chráněný druh a jedinou možností by byl takzvaný transfer mraveniště - tedy přestěhování na jiné místo. Něco takového by však museli posvětit úředníci z krajského úřadu a následovala by série komplikovaných operací.

„Je potřeba přesně určit druh mravence a podle toho postupovat. Transfer by se musel provést během jara, bylo by zapotřebí nalézt vhodné náhradní stanoviště,“ upozornil expert na mravence Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny Jihlava.

Šéf pohřebnictví: Řešili bychom až vysoké mohyly

Přesun by mohl být finančně nákladný, navíc s vysokým rizikem nezdaru.

„Občas se s takovými požadavky setkávám. Lidé si však mnohdy neuvědomují, co takové odstranění mraveniště obnáší,“ dodal Bezděčka.

Správa zlínského hřbitova o potížích s mravenci ví, o odstranění mraveniště však v současné době neuvažuje.

„Respektujeme, že je to chráněný druh a Lesní hřbitov je pro něj přirozeným prostředím. Mluvíme tu navíc o drobných mraveništích. Pokud bychom tu měli mohyly metr či dva vysoké, samozřejmě bychom to začali řešit,“ zmínil ředitel Pohřebnictví Zlín Milan Macura s tím, že od návštěvníků zatím slyšel na mravence jen jedinou stížnost.