Ve skříňové nástavbě je speciální kamerový systém doplněný termokamerou. Vše je připojené na městský kamerový systém. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Dodávka strážníků má i kameru, co pozná značku cigaret na dva kilometry

  • 4
Podobné auto nikde jinde v Česku nenajdete. Zlínským strážníkům jej složili přesně podle jejich požadavků, stálo 1,3 milionu korun a technologické vybavení přišlo na další milion. Vůz Renault Master bude městská policie využívat při mimořádných událostech a větších akcích, na nichž zasahuje.

Vůz poslouží také k prevenci kriminality. A strážníci jej nasadí i při rizikových utkáních v hokeji a fotbale nebo závodě Barum rally.

„Vůz využijeme také jako mobilní služebnu pro okrajové části Zlína,“ upozornil ředitel strážníků Milan Kladníček.

Městská policie má ve městě tři služebny – v centru na Santražinách, na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy na I. segmentu a v Malenovicích na Masarykově ulici.

Nicméně plánuje, že strážníci budou s tímto autem jezdit i do okrajových částí, jako je Salaš, Lhota u Malenovic a další.

„Jeden z policistů obejde rajón a druhý si promluví s místními lidmi. Ocení to nejen starší lidé, kteří v dané lokalitě bydlí a sídlo policie je pro ně daleko. Přímá komunikace s občany je přitom pro městskou policii zásadní,“ popsal Kladníček.

Kamery jsou připojené na městský systém

Nové auto je netypické díky své skříňové nástavbě. Na ní je zabudovaný speciální kamerový systém doplněný termokamerou. Díky výsuvnému systému může být až ve výši 5,6 metru.

Celé zařízení je pak připojené na městský kamerový systém.

„To znamená, že vzdáleně je možné se podívat z operačního střediska policie městské i Policie ČR na události, které se odehrávají okolo této mobilní služebny,“ podotkl Kladníček.

Z kamery je vidět na vzdálenost až dva kilometry.

„Když jsme kameru zkoušeli, od zámku v centru města jsme se dívali k prvnímu segmentu na Jižních Svazích. Na kameře byla poznat například konkrétní značka krabičky cigaret, které zrovna někdo kouřil. Na termokameře bychom na tu vzdálenost viděli teplo,“ naznačil Kladníček.

Reakce na situaci v Evropě i události ve městě

Posádku auta mohou tvořit až čtyři osoby a operátor.

S nápadem na zakoupení podobného prototypu přišli samotní strážníci a město jej odsouhlasilo. Podle radnice hrál roli současný vývoj bezpečnostní situace v Evropě nebo krizové události ve městě z posledních let.

„Potřebu pořídit mobilní operační pracoviště jsme měli již delší dobu. Hledali jsme takové řešení, které umožní práci členům krizového štábu, strážníkům a dalším příslušníkům Integrovaného záchranného systému přímo na místě dané události,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Běták, který má na starosti krizové řízení i městskou policii.