Zlínští záchranáři stále používají zásahové vozidlo Praga V3S z roku 1964.

Zlínští záchranáři stále používají zásahové vozidlo Praga V3S z roku 1964. | foto: Radim Holiš CC-BY-SACreative Commons

I zlínští záchranáři dostanou „Golema“, nahradí padesátiletý vůz V3S

  • 1
Jako vůbec první v republice pořídí Zlínský kraj multifunkční mobilní dispečink. Speciální auto bude vybavené zdravotnickou technikou i počítači. Vzdáleně podobné bude kamionu pražských záchranářů přezdívanému Golem. Pomůže při povodních, epidemiích, v krizových situacích nebo při poutích na Velehradě.

Vzdáleně by měl připomínat vozidlo pražské záchranné služby přezdívané Golem. Ve Zlínském kraji však nepůjde o celou mobilní nemocnici, ale „pouze“ o mobilní operační středisko. Bude ovšem stejně důležité a nepostradatelné.

„Bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje, a protože jsme pohraničním regionem, může se objevit situace, kdy toto vozidlo bude nutné využít. Například při náhlé imigrační krizi, při epidemiích a dalších událostech velkého rozsahu,“ popsal náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

„Myslím, že na to máme nárok. V kraji je hodně členitý terén, konají se tady velké akce typu poutí na Velehradě. Takovou techniku potřebujeme,“ prohlásil ředitel záchranné služby Josef Valenta.

Vzhledem k tomu, že zlínský region získá takové vybavení jako první v Česku, počítá se i s tím, že by si techniku v případě potřeby půjčovaly jiné kraje. Mobilní dispečink ale bude mít daleko širší využití.

„Například se může stát, že někdo zavolá, že na záchrance v kraji je bomba,“ naznačil Valenta odstrašující, ale možný scénář.

„Nebudeme vědět, kde nástražný systém je, a proto budeme muset vystěhovat všechna výjezdová pracoviště v kraji včetně operačního střediska,“ vysvětlil.

I v takové situaci musejí záchranáři fungovat a přijímat hlášení o dopravních nehodách nebo zraněných osobách. Právě tehdy pomůže speciální automobil.

Funkci dosud plnil vůz Praga V3S z roku 1964

Současné auto Praga V3S z roku 1964 už nárokům nevyhovuje. Má sice softwarové vybavení, ale podvozek trápí rez a auto není tak spolehlivé, jak by záchranáři potřebovali.

Fotogalerie

Nový vůz bude složený z podvozku, který zvládne i těžký hornatý terén. Na podvozku se nachází skříň o velikosti velkého kamionu a uvnitř všechno, co lékaři potřebují - zdravotní pomůcky, přístroje, počítače, monitory, software i veškerá technika.

V případě potřeby bude možné k autu připevnit stan na prvotní rozdělení a ošetření pacientů při hromadné havárii.

A co hlavně: lékaři i v případě mimořádné situace zůstanou ve spojení s ostatními složkami integrovaného záchranného systému - hasiči a policií.

„Z jednoho místa tak budeme moci plnohodnotně řídit celou záchranku,“ zdůraznil Valenta.

Žádná tuzemská firma vůz sériově nevyrábí

Sestavit takové vozidlo samozřejmě není jednoduché. Žádná tuzemská firma ho sériově nevyrábí, ani s tím nemá žádné zkušenosti. Mobilní dispečink proto vybraný projektant navrhne a vítězná společnost pak vyrobí přímo na zakázku pro Zlínský kraj.

Krajská záchranka by měla vůz získat do dvou let. Jeho sestavení může podle odhadů trvat až 270 dnů.

„Uděláme to podobně jako v Praze. Do toho, jak bude auto vypadat a čím bude vybavené, budou pochopitelně mluvit i záchranáři,“ poznamenal náměstek Nečas.

V automobilu by kromě jiného neměl chybět ani náhradní zdroj elektrické energie, zásoby zdravotnického materiálu nebo vyprošťovací technika.

Hodnota vozu se pohybuje kolem osmi milionů korun. Tři čtvrtiny by měl zaplatit stát z peněz ministerstva zdravotnictví, zbytek dodá Zlínský kraj.