Nepříjemné odběry plodové vody by snad mohly nahradit šetrnější krevní test. Ilustrační foto

Nepříjemné odběry plodové vody by snad mohly nahradit šetrnější krevní test. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Místo odběru plodové vody bude stačit test krve

  • 1
Nepříjemný odběr plodové vody u rizikových těhotenství možná v budoucnu nahradí šetrnější krevní test. Zlínská nemocnice totiž spolu s americkými odborníky pracuje na převratné studii, která se snaží prokázat, že informace z krve plodu se při těhotenství dostávají i do krve matky.

Když před rokem 36 letá Marcela Guričová z Pržna čekala syna, jela do zlínské genetické laboratoře IMALAB na vyšetření. Mělo ukázat, jestli dítěti nehrozí genetická vada. Bála se přitom, že podstoupí odběr plodové vody. "Naštěstí jsem měla dobré výsledky krve, tak jsem na odběr nemusela," vydechla si žena.

Strachovala se toho, že velká jehla může ublížit plodu. Ale nejen proto se většina nastávajících maminek odběru plodové vody bojí. "Zákrok je velmi nepříjemný," doplnila 34 letá Ivana Kratochvílová z Kroměříže, která se odběru plodové vody při svém těhotenství nevyhnula.

Další maminky na něj možná nepůjdou. Zlínská laboratoř už dva roky pracuje na tom, aby stačil běžný odběr krve nastávající matky. Podílí se na výzkumu, který by měl genetická vyšetření zjednodušit.

Autor výzkumu dorazil ze zámoří do Zlína

"Spolupracujeme s výzkumníky ze Spojených států. Posíláme jim vzorky krve rizikových matek a výsledky jejich rozborů pak porovnáváme s našimi, které zjistíme z plodové vody," vysvětlil ředitel laboratoře IMALAB Jaroslav Loucký.

Studie se snaží prokázat, že genetická informace z krve plodu se při těhotenství dostává i do krve matky. "Nebylo by pak nutné zjišťovat ji pomocí složitých a nepříjemných odběrů, kdy se píchá maminkám do břicha dlouhá jehla," vyzdvihl hlavní myšlenku výzkumu Loucký.

Dvouletá studie skončí letos. Kdy se ale začne nový způsob vyšetřování praktikovat, si ředitel laboratoře netroufá odhadnout. "Bude následovat ještě spousta dalších kroků. Pokud řeknu, že bychom se nového typu vyšetření mohli dočkat snad za pět let, jsem ještě velmi optimistický," tlumí Loucký předčasný optimismu.

Výzkum rozjel Jack Canick ze Spojených států, který zlínskou genetickou laboratoř k němu přizval. Jeho výsledky přijel zkontrolovat osobně. "Zjišťoval například, jak uchováváme vzorky krve, které pak zasíláme do Ameriky," popsal Loucký.

Důvod? Musí se zmrazit na teplotu minus 80 stupňů Celsia. Laboratoř jich od začátku studie odeslala kolem dvou set. Veškeré náklady hradí Američané.