Nezvěstný podnikatel Miroslav Kříž byl místopředsedou fotbalového svazu a majitelem plzeňského klubu.

Nezvěstný podnikatel Miroslav Kříž byl místopředsedou fotbalového svazu a majitelem plzeňského klubu. | foto: MF DNES

Než zmizel, prodal fotbalový boss Kříž stroje na cigarety za 60 milionů

  • 6
Jméno někdejšího místopředsedy fotbalového svazu a majitele plzeňského klubu Miroslava Kříže nečekaně zaznělo u soudu, který se zabývá nelegální velkovýrobnou cigaret na Zlínsku. Potřebné stroje koupili podnikavci od Kříže v roce 2010 krátce předtím, než záhadně zmizel.

Možná je mrtvý, možná pobývá v úkrytu někde v zahraničí. Osud někdejšího vlivného fotbalového funkcionáře a plzeňského podnikatele Miroslava Kříže zůstává i sedm let po jeho zmizení nejasný.

Známé je, že 22. května 2010 odešel z baru v centru Prahy, své advokátce a partnerce řekl, že se do hodiny vrátí. Poté ho již nikdo neviděl (o Křížovi čtěte více zde).

Zhruba dva měsíce před svým zmizením zřejmě uskutečnil zajímavý obchod. U soudu, jenž se zabývá obří nelegální výrobou cigaret v Lužkovicích na Zlínsku, jej popsal svědek Václav Karlík. Vypovídat nejdříve nechtěl, soudkyně jej k tomu ale nakonec přesvědčila.

„Koupili nějaké stroje na výrobu a balení cigaret od mého bývalého kolegy Miroslava Kříže. V Plzni jsme měli tabákovou výrobu. Byl jsem požádán, abych stroje vydal v plzeňském skladu společnosti AP Trust, kde byl Kříž jednatelem,“ prohlásil Karlík, který figuroval v řadě firem společně s Křížem.

Kříž podle něj dva stroje prodal za 20 a 40 milionů korun. „Jednalo se o kvalitní kovářskou práci, žádná elektronika, bylo to postaru vyrobené. U nás výrobce nových strojů neexistuje, dají se koupit jen nějaké vyřazené, nové leda v zahraničí,“ poznamenal Karlík, jenž dorazil v doprovodu eskorty. Odpykává si totiž trest v plzeňské věznici. Hovořit s ním detailněji o Křížovi tak nebylo možné.

Stihli vyrobit přes milion kusů cigaret

Samotný případ nelegální výroby cigaret v Lužkovicích na Zlínsku s Křížem jinak zřejmě nesouvisí. Obžalobě čelí jedenáct mužů a pražská společnost Vltava Holding. Hrozí jim až deset let vězení, firmě až zrušení.

Škodu způsobenou státu na uniklé spotřební dani z tabákových výrobků státní zástupce vyčíslil nejméně na deset milionů, škodu způsobenou tabákové společnosti Philip Morris asi na 4,3 milionu korun.

Většina obžalovaných vinu odmítá.

„Než tam zasáhli celníci, stihli vyrobit zhruba 1,4 milionu kusů cigaret neoprávněně označených ochrannou známkou Marlboro, která patří firmě Philip Morris, a chystali se zpracovat asi čtyři tuny tabáku. Do prodeje cigarety uvést nestihli,“ prohlásil státní zástupce Petr Matoušek.

Podle celníků šlo o zdařilé padělky. K výrobě byly v tamní továrně připraveny i další cigarety značek Jin Ling, Globe a Mars. Pokud by ilegální podnikatelé všechny zásoby zpracovali a prodali, mohl stát podle celníků na nepřiznané a neodvedené spotřební dani z tabákových výrobků utrpět škodu nejméně ve výši 26 milionů korun (o zásahu jsme psali zde).

Skupina měla rozdělené funkce

Podle obžaloby Ladislav a Jan Lebánkovi zajišťovali a financovali dodávky tabáku a dalšího materiálu k nelegální výrobě cigaret a jejich následné distribuci, a také samotnou výrobu v Lužkovicích organizovali.

Jiří Uhřík starší a Jiří Uhřík mladší podle obžaloby zajišťovali dopravu tabáku a dalšího materiálu k výrobě cigaret a jejich distribuci na černý trh v České republice. Uhříka staršího údajně řídil syn a podílel se také na výrobě cigaret tím, že obsluhoval stroje. Vinu částečně doznali.

Další z obžalovaných, Jozef Kajaba, podle státního zástupce na základě objednávky Lebánkových zajišťoval dodávky tabáku.

Roman a Jan Šulyokovi, kteří jsou stíháni v samostatném řízení, se podle obžaloby podíleli na distribuci nelegálně vyrobených cigaret. Podle státního zástupce ji Roman Šulyok zajišťoval, když množství cigaret, které je třeba vyrobit, domlouval s Ladislavem Lebánkem.

Jan Šulyok podle spisu obsluhoval stroje při výrobě cigaret a na pokyn bratra je vozil odběratelům. Právě jeden ze Šulyokových podle svědka Karlíka od Kříže stroje koupil.

Radek Rajnoha podle obžaloby zajišťoval na pokyn Lebánkových chod nelegální továrny cigaret a ostrahu objektu, staral se o naskladňování a odvoz tabáku, dalšího materiálu a vyrobených cigaret a také obsluhoval výrobní linku. Stroje v areálu pak podle žalobce obsluhovali i Miroslav Drda, Marián Čiliak a Ladislav Zupka.