Náměstek krajského ředitele policie Zlínského kraje Jaroslav Vaněk.

Náměstek krajského ředitele policie Zlínského kraje Jaroslav Vaněk. | foto: MF DNES

Vysoce postavený policista Vaněk má problém. Prošetří ho ministerstvo

  • 6
Policie ve Zlíně před lety koupila budovu, v níž sídlí, od sponzora hokejového klubu v Brumově-Bylnici. Ten vede náměstek policejního šéfa Jaroslav Vaněk. Ministr vnitra Milan Chovanec teď prověří, zda nešlo o střet zájmů.

Celý příběh začal v roce 2009, kdy zlínská policie získala nové sídlo ve 12. budově baťovského areálu. Koupila ji za 86 milionů korun od firmy podnikatele Petra Tanka, který velkou část areálu ovládá.

Stejný muž o dva roky později věnoval hokejovému klubu v Brumově-Bylnici budovu bývalého obchodního střediska, která se i díky dotacím změnila v moderní tréninkové centrum se saunou a posilovnou.

Potíž je v tom, že hokeji v Brumově už třicet let šéfuje právě Vaněk. Proto existuje podezření, že oba převody majetku spolu souvisí. S informací jako první přišel Český rozhlas.

„Střet zájmů v tom na první pohled vidím. Je třeba to prošetřit a primárně prověřit, jestli se ta budova kupovala za cenu v čase a místě obvyklou,“ naznačil ministr vnitra Chovanec. Pokud policejní prezidium najde závady, bude to podle něj "velký problém".

Dva kamarádi z fotbalu

Vedení zlínské policie pochybení či jen podezření na střet zájmů odmítá. „Mám čisté svědomí, nic jsem neudělal. Pan Tankó dal hokejovému občanskému sdružení budovu, protože ji nepotřeboval. Necítím v tom střet zájmů,“ prohlásil Vaněk.

S Tankem se dlouho znají osobně, oba pocházejí z Brumova-Bylnice a hráli spolu fotbal. Vaněk ale odmítá, že by s ním řešil nákup policejní budovy. O přijetí daru v podobě budovy podle něj rozhodl výbor hokejového klubu.

„Já jako Jarek Vaněk jsem tomu nemohl zabránit. Mohl jsem teoreticky odejít z funkce předsedy klubu, ale proč bych to dělal, když s tím nemám nic společného? Jen ať se to prošetří,“ řekl Vaněk.

Ve stejném duchu mluví i jeho nadřízený Bedřich Koutný. Střet zájmů v tom nevidí, protože budovu v Brumově nedostal Vaněk, ale občanské sdružení. „Navíc oba převody budov se uskutečnily v jiném časovém období,“ podotkl Koutný.

Kupní cena 86 milionů korun za dvě patra zrekonstruované 12. budovy podle něj byla odpovídající místu i času. „Prověřoval ji už Nejvyšší kontrolní úřad a nic nezjistil,“ doplnil Koutný.

Objekt bývalého obchodního střediska v Brumově, který stojí nedaleko zimního stadionu, byl pode Vaňka v dezolátním stavu a "neměl vyšší cenu než 100 nebo 200 tisíc".

I Tankó obě transakce obhajuje. „Budova pro nás byla ztrátová. V Brumově jsem se narodil a chtěl jsem ji klubu věnovat. S prodejem 12. budovy to nesouvisí,“ sdělil. Podle něj šlo o podmínečný prodej: výnosy z provozu budovy musí jít na mládežnický hokej.

Šéfové zlínské policie navíc tvrdí, že se údajně jedná o účelovou akci, která je má zkompromitovat. Naznačili, že může jít o další část boje, který vedou s bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym a šéfem uherskohradišťské policie Bronislavem Šabršulou, jenž byl postaven mimo službu, protože ho policie našla opilého v autě. „Tato akce je součástí kompromateriálu proti nám,“ tvrdí Koutný.

„Nebudu se k tomu nijak vyjadřovat,“ reagoval stručně Lessy. Šabršula, který si opakovaně stěžoval na to, že je ze strany nadřízených šikanován, měl vypnutý telefon.

Vaněk je rozhodnutý, že podá během několika týdnů na své protivníky trestní oznámení za to, že měli křivě svědčit v jeho neprospěch u soudu s Lessym. Svědci tam mluvili mimo jiné i o tom, že policisté jezdili do Brumova pomáhat při stavbě zimního stadionu.