Ředitel policie v Uherském Hradišti Bronislav Šabršula. | foto: MAFRA

Zlínská policie zažívá další rošádu, ministr vrátil Šabršulu do Hradiště

  • 1
Vypjatá situace ve vedení krajské policie ve Zlíně se nyní dostala do další fáze. Policejní ombudsmanka i ministr vnitra v demisi Martin Pecina vyhověli stížnostem Bronislava Šabršuly na šikanu od krajských nadřízených a vrátili jej do čela hradišťské policie.

Bronislav Šabršula, který na policii loni působil jako zástupce šéfa územního odboru, od začátku roku opět řídí policii v Uherském Hradišti. Slouží už 28 let a působil kromě Uherského Hradiště a Zlína také ve Vizovicích.

O jeho návratu do čela policie na Slovácku rozhodl ministr Pecina, když vyhověl jeho stížnosti. Šabršula si stěžoval u ministra i u policejní ombudsmanky na šikanu ze strany nadřízených i na špatné pracovní podmínky. Oba mu dali za pravdu, a tak dochází k další personální rošádě.

"Jsem rád, že mi ministr i ombudsmanka vyhověli," reagoval Šabršula. "To, co jsem zažíval, se nedá popsat, dodnes to vstřebávám. Blíž to ale teď nechci rozvádět," naznačil Šabršula.

Šéf krajské policie ve Zlíně Bedřich Koutný se k věci postavil rezervovaně a odmítá ji komentovat. "Rozhodnutí ministra respektuji," prohlásil stručně.

Situací se měl zabývat i policejní prezident

Pro Koutného je to vlastně i políček od ministra. Pecina už dříve řekl, že by se měl situací ve Zlíně zabývat policejní prezident Martin Červíček, kterého v úterý náhle odvolal. Jeho místo obsadil staronovým policejním šéfem Petrem Lessym, který s vedením zlínské policie za svého působení válčil a kvůli tomu se dostal i před soud.

Z rozsudku v kauze Lessy

"Z těchto nahrávek je mj. patmé, že svědek (uherskohradišťský šéf Šabršula) byl poškozeným Vaňkem (zástupce krajského ředitele) upozorněn, že s ním bude zahájeno kárné řízení, protože neodešel ze svého postu, přičemž pokud podepíše žádost o přeložení, dostane velmi dobré hodnocení - naopak pokud sám neodejde, jeho funkce v Uherském Hradišti bude zrušena. Nahrávky dále dokládají varování poškozeného Vaňka, že proti svědkovi budou sbírány kompromitujlcl materiály, aby byl donucen napsat žádost o uvolnění ze služebního poměru. Poškozený Koutný (krajský ředitel policie) v těchto hovorech v přítomnosti poškozného Vaňka svědkovi vyčílá, že kvůli němu je ve Zlínském kraji prováděna kontrola nařízená obžalovaným (šéf policie Lessy), čímž odůvodňuje jeho nutný odchod. Tento nátlak pak vrcholí 5. 12. 2012, kdy poškozený Vaněk výslovně připouští, že svědkem popísovaný ponižující studijní pobyt, na nějž byl vyslán, je skutečně "nestandardní" a je "za trest", aby se svědek nevrátil do svého působiště v Uherském Hradišti, a aby "vyšuměl" a řekl, kam odejde na jiné místo."

Jako svědek v procesu vypovídal také Šabršula a mimo jiné tam nahrávkami dokazoval, že už jeho odchod z Uherského Hradiště do Zlína, prezentovaný jako "na vlastní žádost", byl vynucený.

A podle všeho neměl ani pracovní podmínky zdaleka optimální. Proto se začal bránit.

Zhruba v polovině loňského roku se obrátil na policejní ombudsmanku Blanku Besserovou, která se jeho stížností začala podrobně zabývat.

"Původně s přesunem z Uherského Hradiště do Zlína souhlasil, ale podmínky, které mu byly vytvořeny, byly za hranicí toho, co by si měl člověk nechat líbit," popsala Besserová s tím, že konkrétní věci jsou interní záležitostí policie.

Ombudsmanka se obrátila na policejní vedení ve Zlíně, neměla však takové kompetence, aby mohla změnu nařídit.

Přesun do Zlína byl zrušen

Šabršulovi pomohlo, že stížnost poslal i ministrovi vnitra, který dospěl ke stejnému závěru.

"Ministr rozhodnutí o přesunutí pana Šabršuly do Zlína zrušil, může se tak vrátit do Uherského Hradiště," potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Ani on ovšem nechtěl být konkrétní, aby neporušil zákon.

Šabršula si tak zase prohazuje místa s Tomášem Indrou, který na post policejního šéfa v Uherském Hradišti přešel ze Zlína právě po jeho příchodu.

Žádné velké změny ve svém obvodu staronový ředitel nechystá. A věří, že bude vycházet i se svými nadřízenými, tedy především s Koutným.

"Může to fungovat. Vždy jsem dělal svoji práci, jak nejlíp umím," doufá Šabršula.

Koutný pouze sdělil, že "přeje oběma policistům hodně úspěchů v jejich službě".

Spor kvůli snižování stavů?

Zda se tím policejní spor vyřeší, ukáže až čas. Jisté to nicméně není, protože jde o dlouhodobou záležitost.

Vedení zlínské policie už dříve vedlo se Šabršulou kárné řízení, jehož obsah je úředním tajemstvím.

Spekuluje se o tom, že Šabršula coby šéf v Uherském Hradišti neprosazoval v souladu s nadřízenými snižování stavu policistů. Hradišťský policejní sbor od roku 2010 ve srovnání například se Zlínem, Kroměříží a Vsetínem postihly nejnižší personální ztráty. Právě to mohl být důvod přesunutí Šabršuly do Zlína.

Kauza má také nadregionální přesah. Ministr Pecina sice ve funkci není příliš dlouho a brzy v ní zřejmě skončí, tlačí však průběžně na výměnu vedení krajské policie ve Zlíně.

"Přiznám se, že tomu nerozumím, stejně jako nerozumím některým dalším krokům ministra Peciny," řekl před měsícem Bedřich Koutný.

Koutný: Vedou proti nám dehonestační kampaň

Pecina navíc v pondělí jmenoval Lessyho zpátky do funkce policejního prezidenta a Červíčka odvolal (více zde). Lze tedy očekávat i Lessyho ofenzivu vůči Zlínu, s čímž zřejmě zdejší vedení počítá.

"Skupina současných i bývalých policistů vede proti mně a mému náměstkovi dehonestační kampaň, která spočívá ve sbírání drbů, lží a polopravd. Jejím cílem je mé odvolání a je snadné si domyslet, kdo ji řídí," naznačil navíc přednedávnem v MF DNES krajský policejní šéf Koutný (více zde).

Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.
Bývalý šéf Policie ČR v Brně Jaroslav Vaněk.
Policejní prezident Petr Lessy

Krajský ředitel policie Bedřich Koutný (vlevo) a jeho zástupce Jaroslav Vaněk (uprostřed) jsou dlouhodobě ve sporu se staronovým policejním šéfem Petrem Lessym.

Do funkce nastoupil v roce 1990 a je nejdéle sloužícím policejním ředitelem v zemi.

Dlouho si drží i svého zástupce Jaroslava Vaňka, s nímž se dostal Lessy do sporu nejdříve a předloni ho vyzval k rezignaci kvůli jeho někdejšímu působení v Brně. Tam dočasně působil také Koutný, který podle Lessyho drží nad Vaňkem ochrannou ruku.

"Nelze vyloučit, že kryl i nepravosti, které se týkaly Vaňka a dřívějších praktik na krajské správě," uvedl tehdy Lessy.

Oba zlínští policisté na něho podali trestní oznámení, když informace o Vaňkovi poskytl médiím. Od soudu Lessy odešel jako vítěz a vrátil se zpátky do funkce.