Valašská dřevěnice ve skanzenu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Valašská dřevěnice ve skanzenu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | foto: Tomáš Proisl

Ministerstvo kultury hájí rožnovský skanzen, miliony prý vracet nemusí

  • 2
Ministerstvo kultury se postavilo za vedení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kterému hrozí, že bude muset vrátit 75 milionů korun z dotací. Na rozdíl od Nejvyššího kontrolního úřadu jsou zástupci resortu přesvědčení, že skanzen při zadávání zakázek financovaných z norských fondů nijak nechyboval.

Nejvyšší kontrolní úřad minulý týden zveřejnil, že skanzen kvůli chybám v zakázkách nejspíš bude muset vrátit 75 milionů z dotací. Opačný názor ale nyní zveřejnilo ministerstvo kultury, které si nechalo zpracovat několik nezávislých posudků.

"Prokazují, že muzeum nepochybilo, když zadávalo zakázky samostatně," uvedla Eva Tichá, pracovnice vnějších vztahů a komunikace ministerstva kultury.

O které konkrétní zakázky v kauze jde? Například vytvoření multimediální prezentace v Janíkově stodole, protipožární systém nebo vzduchotechnika kuchyně ve Vaškově hospodě. Tyhle zakázky podle odborných posudků nemohla dělat jedna firma.

"Bylo by to neúčelné. Navíc stavaři pracovali za plného provozu muzea, ve třech různých areálech a v jiných letech," vysvětlila Tichá. Zároveň uvedla, že také podle ministerstva financí, které toky peněz z Norska kontroluje, Valašské muzeum v přírodě zákon neporušilo.

Názor ministerstev nepřekvapil bývalého obchodního náměstka muzea a současného místostarostu Rožnova Václava Mikuška. Právě on za projekt zodpovídal a o správnosti svých rozhodnutí nepochybuje. "Je zřejmé, že kdyby muzeum vypsalo jednu velkou zakázku, tak by si na ní vylámaly zuby i tak velké firmy, jako je třeba Skanska. Nebo by si musely najmout na speciální práce tolik externistů, že by to nezaplatili ani štědří Norové," podotkl Mikušek.

Mikušek vidí problém v systému zadávání veřejných zakázek. Podle něj nelze použít obecný předpis na investiční činnost na práci výzkumného a uměleckého charakteru. "Kdyby muzeum postupovalo jinak, tak by byl Nejvyšší kontrolní úřad možná v klidu," upozornil Mikušek.

K závěru, že jde o porušení zákona, dospěl NKÚ po ročním šetření. Muzeum mělo rozdělit práce za více než 25 milionů korun na čtyři jednotlivé zakázky a akci za necelých 48 milionů na pět samostatných.

"Na základě našeho šetření jsme podali oznámení na Finanční úřad v Rožnově pod Radhoštěm. Finanční úřad může po muzeu vymáhat částku přes 75 milionů korun. Už je na nich, zda budou peníze požadovat a jak s našim oznámením naloží," uvedl před časem Jaroslav Broža, pověřený řízením odboru komunikace NKÚ.

Finanční úřad situaci prozatím nebude komentovat. "Nesmíme nic říct. Za porušení mlčenlivosti hrozí půlmilionová pokuta. Pokud nás příjemce dotace zprostí mlčenlivosti, teprve pak můžeme poskytnout informace," reagoval Jan Odvářka, mluvčí Finančního ředitelství v Brně.

V rožnovském muzeu čekají na vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ke kterému se odvolali. To by mělo přijít v nejbližších měsících. "Vznášeli jsme námitky a dělali jsme si právní rozbory. Co bylo cílem, nebudeme rozebírat. Na našich webových stránkách bude tiskové stanovisko k celé problematice," uvedl náměstek ředitele skanzenu Radoslav Vlk.