Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se...

Rachot desítek kravských zvonců prozradil, že se řítí čerti z Lidečka. Ti se také zdobí takzvanou ježovinou. | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Valašský mikulášský jarmek zve na čerty a kyselici, přiláká tisíce lidí

  • 0
Za specialitami krajové kuchyně a řemeslníky se do Valašských Klobouk sjedou tisíce lidí. Koná se tady vyhlášený jarmark, jehož hlavním dnem bude tradičně sobota. Program ale začne už v pátek navečer.

Každý rok jej navštíví kolem dvaceti tisíc lidí a stejně tomu bude i letos. Oblíbený Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách zřejmě výrazněji nezkomplikují ani výbuchy munice, které se od středečního rána opět ozývaly ze zhruba sedm kilometrů vzdáleného areálu ve Vrběticích.

„Akci by to nijak narušit nemělo,“ potvrdil valašskokloboucký místostarosta Martin Janík.

Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách

Největší jarmark svého druhu ve Zlínském kraji, který přitahuje návštěvníky z celé republiky, oficiálně odstartuje už v pátek v podvečer rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Hlavní program 23. ročníku vypukne na stejném místě v sobotu ráno.

„Snad nám bude přát počasí. Ideální by byl mráz s teplotami 5 až 10 stupňů pod nulou a sluníčko. Hlavně aby nepršelo, to by mohlo řadu lidí odradit,“ podotkla Pavlína Kolínková, předsedkyně pořádajícího spolku Valašský jarmek.

Do Klobouk pojedou speciální vlaky i autobusy

Organizátoři se připravují na sobotní nápor tisíců aut. Pro návštěvníky připravili hned šest odstavných ploch. Do města pojedou i speciálně vypravené vlaky a autobusy. Parkování každý rok komplikuje především fakt, že jarmekový trh obsadí Masarykovo náměstí. To je totiž běžně největším parkovištěm ve městě.

„Proto jsme letos znovu vytyčili šest odstavných parkovacích ploch mimo centrum města, kam budou pořadatelské přijíždějící řidiče směrovat,“ vysvětlil místostarosta Martin Janík.

Odstavné plochy se nacházejí v areálu Valašskoklobouckých technických služeb na Brumovské ulici a u vlakového nádraží. Další plochy pro auta budou neoznačená a organizátoři doporučují řidičům výše zmíněná místa.

„Vjezd na travnaté plochy bude z pochopitelných důvodů možný pouze za příznivého počasí,“ poznamenal místostarosta.

Návštěvníci, kteří dají přednost autobusům, mohou zvolit spoje Mikulášského expresu. Ten již tradičně vyjíždí z obcí v blízkém okolí, aby zájemce dovezl na jarmekový program a poté i zpět. Cena bude 40 korun.

Linky vyjedou mezi 8. a 9. hodinou ze Slavičína přes Vlachovice i Hrádek, ze Štítné nad Vláří, Nedašova, Brumova-Bylnice, Sidonie, Francovy Lhoty, Študlova, Lačnova, Horní Lidče, Drnovic i Újezdu. Zpět se vrací po poledni. Přesný čas najdete na jarmek.cz.

České dráhy posílí pravidelné vlaky mezi Horní Lidčí a Bylnicí. Navíc přidají i jeden mimořádný spoj s kapacitou více než 400 pasažérů.

„Kalamita ze začátku tohoto týdne by vypravení vlaků neměla ohrozit,“ potvrdila regionální mluvčí drah Kateřina Šubová.

Platí to také pro historický vlak tažený parní lokomotivou, který vyrazí z Valašského Meziříčí v 8:25 a po cestě zastaví v Jablůnce, Vsetíně, Horní Lidči a přes Valašské Klobouky a Brumov pojede až do Bylnice. Zpět vyjede ve 12:20.

Jako spolucestující se v soupravě objeví i Mikuláš a jeho družina, pro děti bude připravena sladká nadílka. Jízdenky organizátoři jarmeku doporučují koupit v předprodeji ve stanicích Valašské Meziříčí, Vsetín a Horní Lideč.

Na zahřátí si budou moci všichni příchozí dopřát svařené víno, horkou medovinu, slivovici, ale i pravou valašskou kyselici. Té pořadatelé připravili na 1 500 litrů.

„Se zaděláváním 450 kilogramů zelí, které je na přípravu polévky potřeba, jsme začali už v říjnu. Zatím nám nikdy nezbyla ani kapka, po kyselici bývá obrovská sháňka,“ poznamenala Kolínková.

Pochoutka bude k dostání v kulturním domě, na Kosence a také v dolní části Masarykova náměstí.

Řemeslníků bude 340

Celé centrum města včetně přilehlých dřevěnic a domů zaplní řemeslníci, pekaři a zemědělci z celého kraje. Dorazit by jich mělo na 340.

„Přivítáme řezbáře, kováře, keramiky, dráteníky, koláře, brašnáře, tkalce, krajkářky, perníkářky, švadlenky a mnohé další. Většina z nich bude ve svých stáncích řemeslo i ukazovat, takže se lidé seznámí s tradičními výrobními postupy,“ sdělila za organizátory akce Radka Brtišová.

Jako vždy se přitom podle ní dbá na to, aby účastníci trhu byli přímo prvovýrobci a původci nabízeného rukodělného a tradičního zboží.

Některá z řemesel si návštěvníci opět budou moci vyzkoušet na vlastní kůži. V Červeném domě bude pro děti i dospělé připraveno točení na hrnčířském kruhu, v dřevěnici U Janíků si namalují perníček.

„V dílně na Kosence je pozveme ke tkaní hadrových koberců, ve světnici ochutnají nad ohněm pečený vánoční oplatek a také typické pečivo Valašskokloboucka, pána z kynutého těsta. V dřevěnici U Pechanců je pak pohostí vařeným zemákem a kyškou,“ láká k návštěvě Brtišová.

Průvod čertů ze čtyř míst regionu

Nedílnou součást jarmeku tvoří od jeho začátků průvody čertovských družin. Tentokrát dorazí ze čtyř míst regionu. Každá ze skupinek se výrazně liší vzhledem svých převleků. Zatímco pro pekelníky ze Štítné nad Vláří jsou typické pytlové sukně a dřevěné masky, ti z Nedašova jsou zahaleni do ovčích kožichů a v ruce třímají jalovec.

„Valašskokloboučtí čerti jsou celí chundelatí, kluci z Francovy Lhoty mají na ovčích kůžích připevněny krepové mašle,“ přiblížila Kolínková.

Chybět nebude ani průvod ochránců přírody z Kosenky, v němž se představí laufr, žid, františkán a další postavy.

Samozřejmostí je celá řada folklorních vystoupení, která doplní jarmek po celou dobu jeho konání. Lidé si je mohou užít v kulturním domě, kostele Povýšení svatého Kříže, na gymnáziu, v Podnikatelském centru i jinde.

Návštěvníci jarmeku budou moci také hlasovat v soutěžích. V sále Sokola vyberou ty nejlepší v klání O najpěknější mikulášský perník a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Před dřevěnicí U Janíků pak mohou zájemci ochutnat a zhodnotit vzorky ze soutěže O najlepší kysané zelé.