Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ve Zlínském kraji vznikne 14 mikrojeslí, názor na jejich vhodnost se různí

  • 0
Ve Zlínském kraji vznikne čtrnáct mikrojeslí. Zařízení určená k hlídání dětí od půl roku do čtyř let podpoří Evropský sociální fond, díky čemuž bude jejich využití pro rodiče cenově dostupné.

Bylo jí teprve osmnáct let a chodila na střední školu, když se jí narodila dcera. Klára Šišláková ze Zlína tehdy musela řešit, jak pro ni zajistit hlídání.

„O malou se v prvních měsících staral přítel, i když chodil do práce na noční směny. Teprve po roce jsme mohli využít městských jeslí,“ říká s odstupem pěti let mladá maminka.

„Kdyby fungovaly mikrojesle, určitě bychom je využili. Nestojí moc a líbí se mi jejich malá kapacita,“ dodala.

Dnes už by tuto možnost měla. Ministerstvo práce a sociálních věcí se totiž rozhodlo podpořit rodiče, kteří potřebují pohlídat děti od půl roku do čtyř let. Po celé zemi tak vzniknou nové mikrojesle pro děti této věkové kategorie. Díky financím z Evropského sociálního fondu navíc budou cenově dostupné.

Ve Zlíně je dostatek jeslí

Ve Zlínském kraji má být takových zařízení hned 14, což je nejvíce v zemi. Vzniknou ve Zlíně, Kroměříži, Valašském Meziříčí nebo Slušovicích.

V krajském městě však je zatím zájem nízký. „Dětí se tolik nerodí, nečekáme žádný boom. Ve městě fungují troje jesle, které poptávku po hlídání uspokojí. Navíc některé školky berou i děti mladší tří let,“ uvedla zlínská radní Kateřina Francová.

Ve Zlíně se proto od 1. srpna otevře pouze jedno oddělení mikrojeslí s kapacitou čtyř míst v baťovském domku v ulici Mostní. Doplní skupinu dvanácti dětí, která funguje na podobném principu.

Provoz zajistí obecně prospěšná společnost Aktivně životem. Děti tady budou mít možnost trávit prvních několik dní v mikrojeslích spolu s rodiči.

„Chceme, aby děti co nejdříve získaly důvěru v nové prostředí a nesetkaly se s žádným traumatem,“ popsala ředitelka společnosti Martina Kovalčíková.

Šéf pedagogicko-psychologické poradny: Péče matky je klíčová

Pokud zájem o mikrojesle převyšuje jeho kapacitu, rozhoduje o přijetí sociální situace rodiny. Rodiče, kteří žádají o umístění svého dítěte do zařízení, musejí být zaměstnaní nebo práci aktivně hledat.

„Službu mohou využít i studující rodiče,“ upřesnil ředitel valašskokloboucké charity Tomáš Naňák.

Názor na podobná zařízení se liší. Institucionální výchovu pro půlroční děti rozhodně nepodporuje například Miroslav Orel, ředitel Krajské pedagogicko-psychologické poradny ve Zlíně.

„Péče matky nebo jiného blízkého člověka je pro dítě v tomto období klíčová a ovlivňuje jeho budoucí vývoj,“ tvrdí Orel.

Opačný pohled má starosta Horní Bečvy Rudolf Bernát. „Mikrojesle skvěle doplňují předškolní vzdělávání a ulehčí rodinnou situaci pracujících rodičů,“ myslí si Bernát.

V menších sídlech se ale zatím moc rodičů neozvalo. Třeba v Brumově-Bylnici evidují šest žádostí, ještě méně jich je ve zmíněné Horní Bečvě.