V Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí už nechtěli dělat zápis do prvních tříd. pro příští rok je ale zachráněna. (Ilustrační snímek)

V Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí už nechtěli dělat zápis do prvních tříd. pro příští rok je ale zachráněna. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Meziříčí chce zavřít základní školu. Plán města však narazil

  • 1
Když loni v listopadu zastupitelé Valašského Meziříčí rozhodli o zrušení základních škol v Poličné a Krhové, obě místní části tím naštvaly natolik, že se od města odtrhly. Radnice se však svých plánů nevzdává. Teď se zaměřila na základní školu Masarykova.

Důvodem jsou peníze, financovat poloprázdné školy je totiž velká zátěž. Momentálně je kapacita základek ve městě 2 845 žáků. ve skutečnosti tam ale chodí jen 2 200 dětí.

"Ekonomické důvody, které nás k rozhodnutí o zrušení škol v Poličné a Krhové vedly, byly jasné a já si za nimi stojím i dnes. Třeba počet šesti dětí v šesté třídě pobočky v Krhové byl neobhajitelný,"  tvrdí starosta Jiří Částečka.

Čelil tehdy nařčení z toho, že likviduje okrajové části a veškerý život chce stáhnout do centra města. Základní škola Masarykova, která je nyní adeptem na zrušení sice v centru je, jenomže je poloprázdná.

Zastupitelé se nedohodli, o osudu školy rozhodnou zápisy

Její kapacita skoro 600 žáků je využívána jenom z jedné třetiny, značnou část z nich tvoří děti z romské komunity. Do budovy se přitom v posledních letech investovaly velké peníze, ředitel Otto Medek mluví o 30 milionech korun.

"Ty by jejím zavřením přišly vniveč. Romskou komunitu budeme integrovat i nadále, otázkou však je, jak dlouho to vydržíme. Počet žáků se snižuje i proto, že nechtějí chodit do školy s Romy," krčí rameny Medek.

Radnice nyní připravila útlumový plán. Podle něj by se ve škole od příštího školního roku neotevíraly první třídy a o dva roky později by "Masaryčka" skončila úplně. Druhou variantou bylo sloučení škol v Masarykově a Žerotínově ulici s tím, že využita bude budova v ulici Masarykova.

Na zastupitelstvu však návrh neprošel, ačkoliv proti němu hlasovalo jen sedm zastupitelů, potřebnou nadpoloviční většinu doporučení nezískal. Osm zastupitelů se totiž zdrželo hlasování. Škola teď žije v nejistotě, další jednání o jejím osudu je odsunuto na neurčito.

Prázdná část školy se může změnit na knihovnu

"Jsem ráda, že to tak dopadlo, i když Masaryčka má rok od roku stále méně dětí," podotkla opoziční zastupitelka Irena Brouwerová. Výsledek překvapil i radního a ředitele gymnázia Jana Trčku. Podle něj zastupitelé rozhodně nepodlehli nátlaku veřejnosti.

"Některá dřívější jednání byla daleko vypjatější," dodal Trčka. V jednom se však obě strany shodnou: současná situace je patová. Brouwerová tvrdí, že školy mohou i v budoucnu fungovat v současném počtu.

Jejich ředitelé jsou totiž odpovědní za využití případných prázdných prostor. Jako příklad uvádí střediskovou knihovnu v ulici Boženy Němcové.

"Za nájem platí město sto tisíc korun ročně. O to, aby se přesunula právě do nedaleké školy v Masarykově ulici, se snažíme už čtyři roky," uvedla.

Podle Trčky se město musí chovat ekonomicky a počet pěti škol se z tohoto důvodu dříve nebo později sníží. "Brzy budou zápisy dětí do prvních tříd. Možná už po nich se bude o počtu škol ve městě jednat znovu," naznačil Trčka.