Ve Valašském Meziříčí se protipovodňová hráz začne stavět už v březnu. Ilustrační foto.

Ve Valašském Meziříčí se protipovodňová hráz začne stavět už v březnu. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Meziříčí a Rožnov dostanou ochranné hráze. Kunovice by ale povodeň smetla i letos

  • 0
Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm už brzy získají novou ochranu proti velké vodě. Záplavám by pro příště měly zabránit hráze, které začne Povodí Moravy stavět ještě letos. Naopak jiným obcím, například Kunovicím, několikaleté čekání na protipovodňovou ochranu nekončí.

Lidé ve Valašském Meziříčí budou mít klidnější spánek už zanedlouho. Povodí Moravy tu postaví další protipovodňové hráze už v březnu.

Povodí Moravy

Zlínský kraj patří spolu s Olomouckým k regionům, kde Povodí Moravy udělalo vůbec nejvíc protipovodňových opatření. Od extrémní povodně v roce 1997 tady postavili celkem padesát protipovodňových opatření asi za 600 milionů korun, další se připravují.

"Stavbu hráze Juřinka jsme připravovali víc než tři roky. Město zajistilo projektovou dokumentaci a vydání stavebního povolení. Další kroky už náležely Povodí Moravy," řekl starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Investorem stavby je Povodí Moravy. "Stavební náklady jsou asi 10 milionů korun. Hráz se bude nacházet pod mostem přes řeku Bečvu. Její dokončení předpokládáme v září," uvedl Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Rožnov se dočká nízké hrázky a ochranné zídky

Dobré vyhlídky mají také lidé v Rožnově pod Radhoštěm. Město tady vyjednalo stavbu protipovodňových hrází v délce přes jeden kilometr podél toku Bečvy. Pokud vše půjde dobře, Povodí Moravy spustí stavební práce už letos na podzim.

"Úpravy toku jsou plánované od kamenného mostu až po zuberský splav," podotkl místostarosta Rožnova Alois Vychodil. Opatření proti povodním v Rožnově budou stát ministerstvo zemědělství sedmnáct milionů korun. O stavbu se postará opět Povodí Moravy.

Hráze jsou nejúčinnější

Hráze představují nejúčinnější pomoc proti povodním a jsou jedním z nejvíce používaných opatření na celém světě. Díky nim se omezuje i rozlévání vody na území.

Hráze však ochrání zdraví a majetek lidí vždy jen do určité míry. Obecně nejlepším preventivním opatřením je nestavět v záplavových územích.

"Půjde o stavbu nízké zemní hrázky a ochranné zídky kolem koryta Bečvy," naznačil Bíza. Postavené hráze by tu měly odolat stoleté vodě.

V Tlumačově se hráz zatím jen chystá

Zásadní škody napáchala voda také v Tlumačově u Zlína. V roce 1997 tady museli kvůli povodni třicet domů zdemolovat. S železnou pravidelností velká voda přišla i v následujících letech. I tady je v plánu stavba hrází, zatím jde ale jen o přípravu.

"Považujeme za nutné, aby k výstavbě hrází došlo, situace by se tím uklidnila," uvedl starosta obce Tlumačov Antonín Jonášek.

Kunovice ještě Povodí neřeší

Silně zasažené povodněmi v roce 2010 byly i Kunovice u Uherského Hradiště. Voda tu způsobila milionové škody na majetku a poničila desítky domů. Vybudování protipovodňových hrází prosazuje starostka Ivana Majíčková několik let, zatím termín výstavby jasný není.

"Povodí řeší velké toky, menší odsunuje na druhou kolej," postěžovala si Majíčková. "Bohužel u nás jsou potřeba rozsáhlé úpravy, například navýšení hrází nebo úprava toku. Jde o spoustu nutných opatření, která budou stát sto milionů korun. Nemůžeme si takovou investici dovolit z vlastního rozpočtu," dodala.

"Nejkritičtější místa, například Otrokovice, už protipovodňovou ochranu mají," poznamenal zástupce Povodí Moravy Bíza.