Režisérka Zoja Mikotová na první čtené zkoušce hry Největší z Pierotů.

Režisérka Zoja Mikotová na první čtené zkoušce hry Největší z Pierotů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínské divadlo láká na Žítkovské bohyně, Největšího z Pierotů i chůvy

  • 0
Zlínská divadelní sezona začíná. Na hostování se do Městského divadla vrátí Petra Hřebíčková i režisér Dodo Gombár. Cenu ředitele dostanou herečtí manželé Roman a Vlasta Mecnarowští.

V nové divadelní sezoně by si měly užívat hlavně ženy. Aspoň to plánuje vedení zlínského divadla.

"Témata nabídnou různé životní peripetie, se kterými se ženy potýkají. A autorsky se na představeních budou podílet hlavně ženy," vysvětlila umělecká šéfka Hana Mikolášková.

Premiéry sezony

15. září

O pejskovi a kočičce

21. září

Divotvorný hrnec

5. říjen

Nikdy nekončí - komedie zlínského rodáka Benjamina Kurase

12. říjen

Největší z Pierotů - příběh slavného mima Jeana Gasparda Deburaua

9. listopad

Tracyho tygr - nejslavnější novela Williama Saroyana

7. prosinec

Hrabě Monte Carlo - nová autorská komedie Michalely Doleželové a Romana Vencla

11. leden

Kabaret Astragal - inscenace próz spisovatelky Albertine Sarrazinové

8. únor

Labyrint světa a ráj srdce

1. březen

Žítkovské bohyně - bestseller poprvé v divadle

26. duben

My Fair Lady - slavný muzikál

Proto nebude chybět třeba květinářka Líza Doolittlová z My Fair Lady.

68. divadelní sezona startuje ve Zlíně už tuto neděli, kdy nabídne první letošní premiéru. Slavností zahájení divadelníci naplánovali na sobotu 21. září.

Světová premiéra s Hřebíčkovou

Zřejmě největším tahákem, na který se těší nejen skalní příznivci, ale i herci, budou Žítkovské bohyně. Už jen proto, že díky nim se ve Zlíně znovu objeví držitelka prestižní Thálie Petra Hřebíčková.

Režie představení zdramatizovaného podle literárního bestselleru Kateřiny Tučkové se navíc ujal bývalý umělecký ředitel zlínského divadla Dodo Gombár.

"Bude to luxusní premiéra, podle knihy se chystá film, je vydaná audiokniha, ale v divadle už nás nikdo nepředběhne," zdůraznila Mikolášková.

Nejen Žítkovské bohyně ovšem budou představením napsaným a zdramatizovaným přímo pro zlínský soubor. Novou hrou bude například komedie Hrabě Monte Carlo, ve které bude diváky bavit mimo jiné i živá hudba se skutečným dýdžejem na scéně.

Divadelní kapela bude vyhrávat i v představení Labyrint světa a ráj srdce v režii Hany Mikoláškové.

Velká očekávání vzbuzuje i další velký titul - Největší z Pierotů. Scénář pro své herce totiž napsal ředitel divadla Petr Michálek.

"Ani ve snu by mě to nenapadlo, ale když ta nabídka přišla, neváhal jsem," vysvětlil vystudovaný dramaturg. Na divadelní prkna tak přenese děj knihy uherskobrodského rodáka a spisovatele Františka Kožíka.

Texty básní různých autorů navíc pro zlínskou scénu zhudebnil Zdeněk Král a zpívat je bude kromě Heleny Čermákové také hostující šansonový zpěvák František Segrado.

Pohádky oživí hry a tvoření

První letošní premiérou bude v neděli 15. září pohádka O pejskovi a kočičce. Oblíbené představení bude mít ve Zlíně už několikátou obnovenou premiéru a stejně jako v minulosti se i tentokrát režie ujala Zoja Mikotová.

Rodiče s dětmi to budou mít navíc v nové sezoně o poznání jednodušší. Divadlo se totiž spojilo s místní obecně prospěšnou společností a výsledkem je, že zkušené chůvy a lektorky zabaví děti během přestávek při nedělních představeních.

A pokud se rodiče vydají na normální odpolední představení, pohlídají ratolesti přímo v divadle.

Slavností zahájení nové sezony naplánovali zlínští divadelníci na 21. září. V ten den se diváci dozvědí, kdo od nich dostal nejvíce hlasů za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v anketě Aplaus.

Ocenění od diváků i ředitele

A potom po tříleté přestávce udělí Petr Michálek mimořádnou Cenu ředitele, která je určená významným osobnostem za zásluhy o rozvoj zlínského divadla.

"Dostanou ji manželé Roman a Vlasta Mecnarowští," prozradil ředitel. Oba strávili jako herci ve Zlínském divadle téměř čtvrt století. Divadelní odborníci navíc loni Romanu Mecnarowskému udělili prestižní cenu Senior Prix.

Předplatné na komorní scény

Vstupenky na nová představení už je možné získat prostřednictvím předplatného. Letos poprvé nabízí divadlo kromě Premiérového, Večerního nebo Pohádkového i takzvané Komorní předplatné určené na hry v Dílně a Studiu Z.

Mít na zkoušce autora scénáře se často nestává, směje se režisérka

Příjemné zkoušení, francouzského ducha a šansonovou lehkost popřála zlínským hercům umělecká šéfka Hana Mikolášková, když zahájila novou divadelní sezonu první čtenou zkouškou inscenace Největší z Pierotů.

Režie se ujala pedagožka JAMU Zoja Mikotová, která má bohaté zkušenosti především s pohybovým divadlem a výukou neslyšících. Převést tuto hru na velké zlínské jeviště podle ní nebylo jednoduché.

"Zpočátku jsem si říkala, jestli jsme se nepustili do něčeho, co už dneska nepůjde," přiznává Mikotová. V inscenaci budou totiž kromě činohry i prvky pohybového divadla a pantomimy, a to zejména v podání Zdeňka Juliny. Ten ztvární hlavní roli slavného Deburaua.

"Musím říct, že je to zvláštní pocit mít na zkoušce autora scénáře. To se moc často nestává," smála se Mikotová. Jedním z tvůrců inscenace je totiž i ředitel divadla Petr Michálek.

"Na rozdíl od Kožíkovy dramatizace to nebude jen příběh pierota. Chceme vyprávět celý život slavného mima Deburaua," vysvětlil Michálek. Scénář konzultoval i s dcerou Františka Kožíka.

Mnoho diváků podle něho představení srovná s románem. "Konfrontace s představou je vždycky nebezpečná. Lidé mají Největšího z Pierotů v povědomí, ale málokdo zná celý příběh," upozornil.

Herci se proto seznámili nejen s románovou postavou, ale především s osudy herce Deburaua. V historických pramenech pátrala zejména dramaturgyně Jana Kafková.

"Nejprve působil jako akrobat v souboru svého otce, musel tedy být pohybově velmi zdatný. A později to uplatňoval i v pantomimě," přiblížila Kafková.

"To je pravda, v dobových scénářích jsou například poznámky jako: skopne mu klobouk z hlavy," potvrzuje Mikotová.

Zpestřením zkoušky byl příchod výtvarníka Jana Štěpánka, autora scény a kostýmů. Herci si mohli poprvé prohlédnout jeho návrhy, a tak namačkaní jeden na druhého zvědavě nahlíželi Štěpánkovi přes rameno.