Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Městské byty jsou ve Zlínském kraji žádané zboží, čeká se na ně roky

  • 2
Radnice velkých měst ve Zlínském kraji jsou zavalené žádostmi o městský byt. Jde o nejlevnější variantu bydlení, jenomže jich není dost.

Když se před pár lety přistěhovala rodina Yvetty Žádníkové do Zlína, brzy zjistila, že čtrnáctitisícové nájemné v třípokojovém bytě není schopna dlouhodobě platit. Matku dvou dětí překvapilo, že v nabídce realitních kanceláří nenašla mnoho levnějších alternativ.

„Nacházeli jsme se ve finanční tísni a potřebovali mít nějakou jistotu. Zkusili jsme proto zjišťovat, jaká by byla možnost získat do pronájmu městský byt,“ popsala Žádníková.

Brzy však zjistila, že představa o levném a rychlém bydlení se ukázala jako naprosto mylná.

„Bohužel jsme s partnerem nesplňovali hned první podmínku, že musíme mít trvalé bydliště ve Zlíně alespoň pět let. Ale i kdybychom v tomto vyhovovali, šance na byt by byla stejně mizivá,“ připustila žena.

Zlín se totiž jako řada dalších větších měst v kraji potýká s velkou poptávkou po městských bytech. V pořadnících jsou tisíce lidí, někteří marně čekají i roky.

„Nyní evidujeme okolo dvou tisíc žádostí o klasický městský byt a dalších 650 žádostí o byty pro seniory a zdravotně postižené osoby,“ informoval mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák s tím, že Zlín vlastní necelé dva tisíce bytů.

Počet zájemců mají přitom snížit zpřísněná pravidla pro poskytování městských bytů, která platí dva roky. Mezi podmínkami je mimo pětiletého trvalého bydliště ve Zlíně také požadavek na minimálně rok trvající zaměstnání, čistá zpráva o přestupcích či neexistence daňových nedoplatků vůči městu.

V městských bytech je zhruba poloviční nájemné

Žádané zboží dělá z městských bytů především nízká nájemní cena. Například v krajském městě stojí jednopokojový byt zhruba 2 400 měsíčně, za třípokojový je pak měsíční nájemné okolo šesti tisíc. U startovacích bytů pro mladé rodiny je cena nižší.

„To jsou taxy, které jsou zhruba poloviční oproti nabídce na volném trhu,“ uvedl Josef Sháněl, který ve Zlíně pronajímá byty a zprostředkovává jejich pronájem studentům a dalším nízkopříjmovým skupinám.

A připouští, že zájem je rok od roku větší. „Mírně nahoru jde totiž i cena nájmů. Třípokojový byt kolem 10 tisíc byl před pár lety ještě standardem, dnes na takový nenarazíte,“ dodal.

Hlad po bydlení v městských nemovitostech zaznamenávají také v dalších větších městech v kraji. Například v Uherském Hradišti sice nevedou pořadník, ale i tam zájem výrazně převyšuje možnosti města.

„Neustále se zvyšuje, není výjimkou, že na jeden byt se hlásí až 30 žadatelů,“ potvrdil mluvčí radnice Jan Pášma.

Okolo 450 žádostí evidují na městském úřadě v Kroměříži, město přitom dohromady disponuje jen 516 byty. O něco menší zájem je ve Vsetíně, kde poptávku také regulují řadou přísných pravidel.