Holešov může zájemcům o podnikání nabídnout také rozlehlou krajskou průmyslovou zónu, která stále zeje prázdnotou.

Holešov může zájemcům o podnikání nabídnout také rozlehlou krajskou průmyslovou zónu, která stále zeje prázdnotou. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nejlépe se podniká v Holešově, zjistil průzkum. Propadlo v něm Valašsko

  • 11
Žádné z velkých regionálních center, ale město s jedenácti tisíci obyvateli je podle čerstvého průzkumu mezi podnikateli překvapivě lokalitou, která ve Zlínském kraji nejvíc přeje byznysu. Kromě vítězného Holešova zabodovalo i další město z Kroměřížska - Bystřice pod Hostýnem. Nedařilo se místům na Valašsku.

Pokud jste podnikatel z Holešova, Bystřice pod Hostýnem nebo Zlína, máte pro své aktivity nejlepší podmínky z celého Zlínského kraje.

Takové jsou výsledky srovnávacího průzkumu Město pro byznys, který hodnotí třináct obcí s rozšířenou působností ve Zlínském kraji.

Společnost Datank oslovila 390 podnikatelů v kraji. A průzkum přinesl i překvapivé výsledky. Například Otrokovice, vždy vnímané jako průmyslové město, skončily na předposlední příčce.

Krajské město pro byznys 2012

1. Holešov

2. Bystřice pod Hostýnem

3. Zlín

4. Luhačovice

5. Kroměříž

6. Vizovice

7. Uherské Hradiště

8. Valašské Meziříčí

9. Vsetín

10. Uherský Brod

11. Valašské Klobouky

12. Otrokovice

13. Rožnov pod Radhoštěm

Zdroj: výzkum společnosti Datank

Nedařilo se ani Rožnovu pod Radhoštěm navzdory tomu, že má nejkvalitnější emailovou komunikaci z radnice směrem k podnikatelům. Holešovu k prvenství pomohla kvalitní veřejná správa. Podnikatelé jsou tam podle průzkumu nejspokojenější s přístupem radnice, vstřícností úředníků a s přehledností webových stránek.

"To, že jsme uspěli, je pro nás velmi zavazující a vážíme si toho," poznamenal místostarosta Holešova Rudolf Seifert.

Místní podnikatelé však úspěch příliš nečekali. "Je to překvapení," shrnul Jiří Konečný, jednatel holešovské firmy Elko EP, která se nedávno stala firmou roku Zlínského kraje. "Nemůžu srovnávat podnikatelské podmínky s jinými městy v kraji, ale v Holešově jsme spokojení už dvacet let," doplnil.

K prvenství Holešova přispěla i blízkost napojení na dálnici. "To vždycky podnikání pomůže," poukázal Michal Kaderka, analytik ze společnosti Datank.

Z toho těžila také druhá Bystřice pod Hostýnem nebo pátá Kroměříž, loňský obhájce prvenství.

Nejhůře dopadla valašská města v čele s Rožnovem

Z pohledu bývalých okresů tak Kroměřížsko, jež má nejvyšší desetiprocentní nezaměstnanost, zcela převálcovalo ostatní regiony.

"V našem průzkumu nesledujeme, jestli se v dané lokalitě podnikání daří. My jen měříme půdu, jestli je dobrá, ale jestli tam kytku zasadíte a jak se o ni staráte, to už je na vás," přirovnal Kaderka.

Pomyslnou půdu pro podnikatele nemá příliš kvalitní Valašsko. Valašské Meziříčí, kam ještě nejspíš analytici nestihli zanést krach podniku Schott, skončilo osmé, jen o příčku před Vsetínem.

Nejhůře z celého kraje dopadl Rožnov pod Radhoštěm. Navzdory faktu, že ročně do města přijede 250 tisíc turistů do Valašského muzea v přírodě.

"Rožnov doplatil na vysokou nezaměstnanost i na dílčí problémy, jako je třeba nižší počet lékařů na jednoho obyvatele," vysvětlil Kaderka.

Naopak poměrně slušně dopadl Zlín, kterému patří třetí příčka.

"Příště chceme být první," poznamenal náměstek primátora Ondřej Běták. "Vážíme si toho, že jsme ve městě plném baťovského ducha a tradic. Na to chceme navázat," slíbil.

A které oblasti mají potenciál do budoucna? "Kroměříž a Luhačovice, oboje díky turistům. Rozvíjí se zájem o lázeňství i o unikátní památky," uzavřel Kaderka.