Města ve Zlínském kraji snižují dluhy. (Ilustrační snímek)

Města ve Zlínském kraji snižují dluhy. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Města ve Zlínském kraji začala šetřit a splácejí staré půjčky

  • 0
Města ve Zlínském kraji nasadila úsporný kurz. Potvrzují to čerstvé účetní uzávěrky jejich rozpočtů za loňský rok. Jen bývalá okresní města tak v "poločase" mandátu zastupitelstev ušetřila celkem přes čtvrt miliardy korun.

Největší města v kraji jdou proti proudu. Kvůli hospodářskému útlumu totiž obcím celorepublikově klesly příjmy a jejich celkový dluh se loni zvýšil na nový rekord.

"Rozhodně to není trend, zadlužení obcí jako celku vzrostlo, i když převážně to mají na svědomí čtyři největší města České republiky, tedy Praha, Brno, Plzeň a Ostrava," komentovala výpočty MF DNES Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Burreau, která se sledování dluhů obcí dlouhodobě věnuje.

Zadluženost měst

Rok 2010

Zlín - 381,4 milionu korun

Kroměříž - 208,4 milionu korun

Uh. Hradiště - 434,1 milionu korun

Vsetín - 5,4 milionu korun

Rok 2012

Zlín - 299,0 milionu korun

Kroměříž - 121,5 milionu korun

Uh. Hradiště - 342,4 milionu korun

Vsetín - 4,1 milionu korun

Zdroj: rozpocetobce.cz

Jen loni se podle ministerstva financí zvýšila zadluženost obcí v republice celkem o osm miliard korun na rekordních 90 miliard.

Nejvíce zadlužené je Hradiště

Největší dluh ze čtyř bývalých okresních měst ve Zlínském kraji má Uherské Hradiště s 342 miliony. A to i poté, co se ve sledovaném období 2010 až 2012 snížil o 92 milionů, což je největší snížení ze všech čtyř měst.

Kromě "nekonfliktních" investic spolufinancovaných Evropskou unií, jako je přestavba tamních kasáren a jezuitské koleje na vzdělávací a kulturní centra, se na dluhu města podílí i akvapark.

Ten opozice dlouhodobě kritizuje jako zbytečně velký a ztrátový projekt. Starosta Květoslav Tichavský z ODS je ovšem přesvědčen, že finance města jsou v dobré kondici.

"Je to určité zatížení, ale zatím je to zdravé. Máme úvěrové hodnocení, jaké tu nemá nikdo. Obec si půjčila, investovala a je schopná splácet úvěr. Není to tak, že nemáme na sečení trávy," obhajuje Tichavský hospodaření města.

Největší investice za deset let

ZLÍN

Kongresové centrum - 711 milionů korun

Rekonstrukce ZŠ Dřevnická - 100 milionů korun 

Koupaliště Jižní Svahy - 97 milionů korun

Rekonstrukce Stadionu mládeže - 54 milionů korun

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Akvapark - 283 milionů korun

Sportovní areál - 260 milionů korun

Vysoká škola - 179 milionů korun

Centrum vzdělávání - 76 milionů korun

Slovácké centrum - 80 milionů korun

KROMĚŘÍŽ

Dům kultury - 131,5 milionu korun

Bytový dům Lutopecká - 89,6 milionů korun

Domov seniorů - 81,9 milionů korun

Hanácké náměstí - 38, 3 miliony korun

Hanácké náměstí - 38, 3 miliony korun

Oprava domu 1. máje - 34,1 milionu korun

VSETÍN

Centrum odpadů I. - 166 milionů korun

Centrum odpadů II. - 54 miliony korun

Rekonstrukce domů s pečovatelskou službou - 48, 6 milionu korun

Zdroj: www.rozpocetobce.cz

Druhý největší dluh má Zlín, který jej od roku 2010 snížil o 82 milionů na dnešních 299 milionů.

Největší výdaje mělo město v posledním desetiletí se stavbou moderního Kongresového centra, rekonstrukcí základní školy Dřevnická a stavbou koupaliště na Jižních Svazích - dohromady bezmála za miliardu korun.

Podle primátora Miroslava Adámka se město snaží dluh snižovat i transparentními veřejnými zakázkami. Ty v hodnotě nad půl milionu totiž začal Zlín zveřejňovat na internetu.

"Teď se všechno soutěží o třicet čtyřicet procent níž," řekl zlínský primátor. Zlín šetří například také tím, že nakupuje výrazně levněji energie v aukcích. Loni tak ušetřil šest milionů, letos doufá, že ušetří kolem jedenácti milionů.

Dluh vytrvale snižuje i město se třetím největším zadlužením v kraji - Kroměříž. Ve sledovaném období to bylo o 87 milionů na stávajících 121,5 milionu.

"Věřím, že do Vánoc budeme na stovce," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Nový systém zakázek má ušetřit Kroměříži

Dluh Kroměříže zatížily některé investice, na které město v minulosti příliš neumělo shánět dotace. To se začalo pozvolna měnit až v minulém volebním období.

Také Kroměříž navíc na přelomu roku zavedla systém zadávání veřejných zakázek na webu, který sice stál 130 tisíc, město v něm však podle starostky Hebnarové doufá snížit některé své výdaje až o třetinu.

Kroměříž je také příkladem města, které citelně propouštělo, o práci přišlo na 40 úředníků.

Nejlépe hospodařícím okresním městem v kraji je, alespoň měřeno dluhem, Vsetín. Ten si sice loni odsouhlasil čtyřicetimilionový rozpočtový schodek na dofinancování dotací, nakonec ovšem dokázal peníze ušetřit a skončil v plusu.

Dluh tak po komunálních volbách k dnešku snížil o 1,3 milionu na pouhých 4,1 milionu korun, což ze Vsetína dělá třetí nejméně zadlužené město v zemi.

Vsetín získal úsporami desítky milionů

"Na běžných výdajích jsme ušetřili 33 milionů díky úsporným opatřením a organizačním změnám, které radnice zahájila jak uvnitř úřadu, tak ve zřizovaných organizacích. U investic činila úspora 50 milionů korun," přiblížila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Rostoucí celkové zadlužení obcí v České republice souvisí podle expertky Věry Kameníčkové z Czech Credit Bureau hlavně s tím, že samosprávy musejí ze svého zaplatit projekty, na které žádají peníze z evropských dotací, čímž jim vzniká dluh.

"Po dokončení a kontrole jim ale ty peníze přijdou zpátky," zdůraznila Kameníčková.