Města ve Zlínském kraji ruší výherní automaty. (Ilustrační snímek)

Města ve Zlínském kraji ruší výherní automaty. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Radnice ruší výherní automaty, peníze z nich oželí

  • 3
Přestože města zatím mohou vyhláškami regulovat hazard jen částečně, výherních automatů všech typů ubývá. Jejich počet ve Zlínském kraji klesl už téměř o polovinu. Rozpočty radnic jsou kvůli tomu chudší, politici si ale nestěžují.

Ještě před koncem roku 2010 jich jen ve Zlíně bylo přes 1 400, dnes jich je kolem osmi set. Pokles skoro o polovinu registrují i další města, která se z toho těší, přestože jsou kvůli tomu jejich rozpočty chudší.

Počty videoterminálů

Zlín -  812

(v roce 2011 - 1 065)

Vsetín - 194

(v roce 2011 - 190)

Kroměříž - 181

(v roce 2011 - 236)

Uherské Hradiště - 177

(v roce 2011 - 313)

Zdroj: ministerstvo financí

"S poklesem jsme po novele loterijního zákona počítali, ale že bude až takový, to jsme opravdu nečekali. Jsme ale samozřejmě rádi," přiznal náměstek zlínského primátora Ondřej Běták. A věří, že ještě nejde o konečné číslo.

"Do roku 2015 bychom se mohli dostat na 400 až 500 přístrojů ve městě," naznačil Běták. Díky novele loterijního zákona, která platí od začátku loňského roku, mohou města vyhláškami regulovat hazard. Ve Zlíně si ji už loni schválili, vykazuje herny z centra města.

Odborník: Vyhláška na pokles počtu heren nemá výrazný vliv

Zatímco u klasických výherních automatů ji radnice už může uplatňovat, v případě modernějších videoterminálů, kterých je mnohem více, stále ještě ne. Platí totiž přechodné období do konce roku 2014. Provozovatelé tak mají čas na to, aby se z lokalit zapovězených hazardu odstěhovali jinam.

Ve Vsetíně nebudou moci být videoterminály v blízkosti škol, nemocnic a ústavů sociální péče. Také tam ale počty přístrojů postupně klesají.

"Už nejméně na třech adresách automaty nejsou," upřesnila starostka Vsetína Iveta Táborská. A proč tedy přístrojů ubývá, přestože jsou vyhlášky na videoterminály zatím krátké?

Důvodem je, že počty svých zařízení snižují samotné loterijní firmy. Po novele loterijního zákona hradí státu poplatky za každý videoterminál povolený ministerstvem financí, i když ho mají jen na papíře nebo je málo využívaný.

"Firmy už nepotřebují tolik automatů, herny jsou předimenzované. Vyhlášky na to nemají vliv," myslí si Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které se věnuje potírání hazardu.

Zatímco ve Zlíně a ve Vsetíně chtějí hazard dostat jen z některých lokalit, v Kroměříži nebo v Otrokovicích ho hodlají vymýtit úplně. Od roku 2015 tam nepovolí ani jeden nový přístroj. A až vyprší povolení těm stávajícím, hráči budou muset jezdit jinam. Město tím současně přijde o nemalé peníze. Podle ministerstva financí mohly Otrokovice ročně dostávat až 20 milionů korun.

"Na jedné misce vah jsou peníze, na té druhé rozvrácené rodiny. Peníze ale neštěstí nevyváží," je přesvědčen starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

"Zvolili jsme kompromis mezi zájmy města a podnikatelů," doplnil Běták. Krajské město mělo inkasovat ročně asi 80 milionů. Ve skutečnosti jsou příjmy asi poloviční a po roce 2015 budou ještě klesat, protože heren zase ubude.

V některých městech také mizí reklama na hazard. Třeba ve Zlíně a ve Vsetíně uzavřely radnice s provozovateli hazardu dohodu, že nebudou lákat kolemjdoucí blikajícími jackpoty a jinou reklamou.

"Podle průzkumu řada lidí neví, kde jsou v našem městě herny. Gambleři si je najdou, ale bez venkovní reklamy už nepůsobí jako lákadla pro mládež," naznačila Táborská.