Ke změně plánů se snaží ministerstvo pro místní rozvoj přesvědčit starostka Vsetína Iveta Táborská.

Ke změně plánů se snaží ministerstvo pro místní rozvoj přesvědčit starostka Vsetína Iveta Táborská. | foto: MAFRA

Středně velká města mohou zůstat bez milionů z Evropy, chtějí se bránit

  • 3
Městům s 25 až 50 tisíci obyvatel hrozí, že až do roku 2020 nebudou moci čerpat stamiliony z eurodotací. Nepočítá s nimi ministerstvo pro místní rozvoj, které nastavuje nová pravidla. Například ve Zlínském kraji by to znamenalo problém pro Kroměříž, Vsetín a Uherské Hradiště.

Bleskovou bitvu s ministerstvem pro místní rozvoj rozpoutala starostka Vsetína Iveta Táborská. Jde v ní o rozdělování stovek milionů z evropských dotací na příštích šest let.

Velmi reálně totiž hrozí, že středně velká města na eurodotace nedosáhnou. Nová pravidla, podle kterých se budou peníze dělit, totiž nepočítají s takzvaným Integrovaným plánem rozvoje měst.

"To byl velmi dobrý zdroj peněz pro města naší velikosti. Navíc spojoval zájmy radnice a soukromých majitelů domů," uvedla Táborská.

Zjednodušeně řečeno fungoval tak, že radnice předláždila chodníky, vysázela novou zeleň a zároveň majitelé domů v okolí vyměnili okna a udělali novou fasádu. Když byli schopní se domluvit a postupovat společně, nejenže naráz prokoukla celá ulice, ale z větší části jim na to přispěla Evropská unie.

"Něco takového v nových pravidlech není, což bude pro města problém," potvrdil senátor a exministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Ostatní o aktivitě Vsetína nevědí

Zatímco Táborská už se s otevřeným dopisem obrátila na novou ministryni Věru Jourovou, představitelé dalších dvou měst v kraji, kterých se to týká, vyčkávají. Ačkoliv jsou stejně jako Táborská z ODS, o vsetínské iniciativě se nedozvěděli.

"Paní starostka se na ministerstvo obrátila sama. Nevím proč, ale respektuji to," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Překvapený byl i uherskohradišťský starosta Květoslav Tichavský. "Těžko se můžeme přidat k něčemu, o čem nevíme," řekl.

Místostarosta Hradiště a zároveň krajský šéf ODS Stanislav Blaha dodal, že společný postup tří měst by byl účinnější než žádost jednoho osamoceného. "Ještě ale není příliš informací, na kterých se dá protest postavit," poznamenal Blaha.

Táborská se odvolává na ministerstvo pro místní rozvoj, odkud mělo uniknout, že zůstanou zachovány pouze Integrované plány rozvoje území, na které může pomýšlet sedm velkých měst.

Ze Zlínského kraje se to týká pouze Zlína. Další program bude určen pro Místní akční skupiny. Jejich členy však mohou být pouze města do 25 tisíc obyvatel, takže tři bývalá okresní města by uvázla někde mezi tím.

Bránit se mohou do konce dubna

O výpadku Integrovaného plánu rozvoje měst už ví i Svaz měst a obcí a pro sídla mezi 25 a 50 tisíci obyvateli se pokouší vyjednat aspoň nějaké zmírnění dopadů.

Nezbude jim totiž nic jiného než čerpat individuální programy, které jsou ale administrativně náročné a s velmi nejistým výsledkem.

"Pro tuto skupinu měst bychom rádi zajistili zvýhodnění individuálních programů za určitých přesně daných podmínek," uvedl Tomáš Lysák ze Svazu měst a obcí.

Přestože z období, o které jde, už uběhly dva měsíce, pravidla pro hospodaření s dotacemi teprve vznikají. Může za to vládní krize a střídání na ministerstvech. Městům to však dává šanci do systému promluvit.

"Definitivně jasno by mělo být do konce dubna, do té doby se dá bojovat," míní Čunek. "Města by měla na ministerstvo tlačit přes Svaz měst a obcí. Když se ozve jedno z nich, je to slabá síla," dodal.

Dopis od Táborské předal nové ministryni místostarosta Vsetína a čerstvý poslanec Petr Kořenek už před týdnem. Od té doby už podle všeho ležel na několika stolech v úřadu, odpověď ale zatím není. Odbor komunikace poskytl jen obecné vyjádření o tom, že dopis existuje a reakce na něj vzniká.