Ústní zkoušky na gymnáziu Ladislava Jaroše v Holešově (16. května 2016)

Ústní zkoušky na gymnáziu Ladislava Jaroše v Holešově (16. května 2016) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Maturanti ze Zlínského kraje patří mezi nejlepší v Česku

  • 1
Letošní maturanti ve Zlínském kraji mají svou zkoušku dospělosti za sebou a potvrdili to, co ročníky před nimi. V rámci celé České republiky patří k nejlepším. Ve státní části maturit, která je stejná pro všechny školy napříč obory i republikou, dopadli lépe, než je celostátní průměr.

„V matematice jsou téměř o tři procenta nad průměrem, v českém jazyce o dvě,“ potvrdil krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík.

U gymnázií ve Zlínském kraji platí, že státní maturity měly jen minimum propadlíků, většina těch, kteří budou maturitu opakovat, neuspěla ve školní části.

„Úspěšnost byla letos vysoká, pouze jedna studentka neudělala slohovou práci, čtyři budou opakovat profilovou, tedy školní část a jedna studentka nemohla maturitu dokončit kvůli zdravotním komplikacím,“ vypočítal ředitel zlínského gymnázia v Lesní čtvrti Jan Chudárek. Letos tady měli 176 maturantů.

Konkrétně slohová práce vzbudila v zemi vlnu kritiky bezprostředně poté, co ji studenti dopsali. Stěžovali si na složité slohové útvary, témata byla i podle některých kantorů odtržená od života i věku studentů.

To ale nebyl případ gymnazistky z Lesní čtvrti. Ta pouze nedopočítala minimální počet slov a zkouška jí tak utekla o jednu rozvitou větu.

„U nás jsem žádnou nevoli nezaregistroval od studentů ani kolegů češtinářů,“ uvedl Chudárek.

Gymnázia hlásí dobré výsledky

Sto třicet maturantů letos měli na druhém zlínském gymnáziu, na náměstí T. G. Masaryka. Státní část zvládli všichni, tu školní bude opakovat 12 studentů. Naopak přes padesát jich uspělo s vyznamenáním.

„Školní část je obtížnější, nedá se říct, který předmět dělal studentům potíže, pětky byly letos třeba v dějepisu, chemii nebo informatice,“ vysvětlila ředitelka gymnázia Alena Štachová.

Státní část maturity znamená povinnou zkoušku z češtiny, druhý předmět mohou studenti volit mezi matematikou a cizím jazykem. Od roku 2021 začnou povinně maturovat také z cizího jazyka a na gymnáziích i z matematiky.

O rok později budou tři povinné předměty i na průmyslových a odborných školách a maturitní zkouška se tak rozroste ze současných čtyř, respektive pěti předmětů na pět či šest podle typu školy.

Také další gymnázia ve Zlínském kraji hlásí dobré výsledky, namátkou ve Vsetíně mají na Gymnáziu a Střední zdravotnické škole 40 vyznamenaných. Celkový počet maturantů byl 139.

V Holešově si zkoušku zopakují čtyři maturanti. „Ve státní části nebyl problém, i čeština dopadla výborně, přestože se hodnocení znovu vrátila na centrální úroveň,“ potvrdil ředitel Gymnázia L. Jaroše v Holešově Zdeněk Janalík.

Do Hradiště nedorazily nosiče pro anglický poslech

Zcela bez problémů se ale šestý ročník státních maturit neobešel. Například ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek je z něj hodně rozladěný. Škola byla jednou z těch, které postihl výpadek při skenování a odesílání maturitních slohovek zpět do Cermatu k vyhodnocení.

„Neuvěřitelné bylo, že s námi nikdo nekomunikoval, technická závada se může stát, ale zůstat bez informací bylo velmi stresující,“ zlobil se Botek.

Navíc to nebyl jediný problém, v balících se zadáním pro zkoušku z angličtiny scházely nosiče s poslechovou částí.

„Co může být větší problém než nemít zadání, to se prostě nesmí stát. Dodnes nemám vysvětlení,“ dodal Botek.

Šéf Cermatu, společnosti, která státní maturity organizuje, připustil lidskou chybu.

„To se zkrátka stane, máme na to krizové scénáře a zkouška se nemusela rušit, jen se o málo zdržela,“ reagoval.

Ve vypjaté atmosféře, která maturity provází, je to ale nepříjemná komplikace. Ve Zlínském kraji letos maturitě dospělo 4 254 mladých lidí, což je o dvě stovky víc než loni. Z nich se 309 ke zkoušce z různých důvodů vůbec nedostavilo. Úspěšných bylo 3 643, opakovat ji bude 302 studentů.