Zástupci holdingu Synot (zleva David Lukáš a Petr Mikoška) na zlínské debatě...

Zástupci holdingu Synot (zleva David Lukáš a Petr Mikoška) na zlínské debatě zástupců měst a obcí o hazardu. | foto: Petr Jurča

Manažer Synotu v debatě hájil hazard, označil se za poradce obce Pitín

  • 10
Konference starostů obcí o omezení hazardu, která se uskutečnila minulý čtvrtek na zámku ve Zlíně, skončila sporem. V debatě totiž vystupoval i zástupce loterijní firmy Synot, který se vydával za někoho jiného.

Konference byla určená výhradně zástupcům měst a obcí, jenže na seznamu účastníků se objevila dvě jména spojená s uherskohradišťskou společností Synot, jednou z největších firem na loterijním trhu.

Davida Lukáše, marketingového manažera Synotu W, pořadatelé pozvali stejně jako stovky dalších komunálních politiků. Syn bývalého hejtmana Libora Lukáše je totiž místostarostou Pitína.

Doprovodil ho však Petr Mikoška, výkonný ředitel společnosti SynotTip. Ten je v prezenční listině uvedený jako "poradce finančního výboru Pitína". Obec přitom žádného poradce finančního výboru nemá, alespoň starosta Martin Zálešák o takové funkci neví.

Stejně tak v Pitíně nejsou žádné automaty. "Herna je v nedalekých Bojkovicích. My bychom to tady nepodporovali, rizika známe," uvedl Zálešák.

Nějak jsem se uvést musel, říká šéf SynotTipu

Lukáš se brání, že na konferenci šel jako zástupce obce. "Chtěl jsem slyšet názory a zkušenosti s regulací hazardu, i když v obci tento problém neřešíme," sdělil.

"Pan Mikoška je kamarád a odborník na loterie, proto jsem ho vzal s sebou, aby mi řekl, jestli informace, které tam zazněly, jsou pravdivé. Poradní funkce na obci skutečně není, nemá s ní žádný smluvní vztah," přiznal místostarosta.

"Nějak jsem se uvést musel, vlastně už nevím, co tam bylo napsáno. To nebylo podstatné. Šel jsem tam hlavně proto, abych si poslechl argumenty aktivistů a zjistil, jestli se nějak vyvíjejí. A bohužel nevyvíjejí," řekl Mikoška

Pořadatel: Zástupci měst si jen měli vyměnit zkušenosti

Organizátoři akce přitom zástupce Synotu nezvali zcela záměrně. "Nešlo o to, jestli hazard ano, nebo ne. Chtěli jsme, aby si lidé z měst mezi sebou mohli vyměnit zkušenosti, které s omezením, případně neomezením, mají," vysvětlil organizátor Tomáš Pasterný z občanského sdružení Komunitní křižovatka. "Účast pana Mikošky je úsměvná," dodal.

Vedení Synotu účast Mikošky na konferenci hájí, protože chyběla "stanoviska a zkušenosti" druhé strany. Podle něj aktivisté dlouhodobě tlačí na samosprávy a předkládají jim zkreslené informace.

"Celá hysterie, kterou vyvolala účast skupiny Synot na této konferenci, nás jen utvrzuje v přesvědčení, že bojovníkům proti hazardu nejde o diskusi, ale o diktaturu a cílené rozesílání polopravd," prohlásila mluvčí firmy Magda Pekařová.

MF DNES oslovila i další účastníky konference, kteří chtěli mluvit pouze anonymně. Podle nich akce vyznívala jednoznačně pro co největší omezení hazardu. Pochválili nápady, jako je kamerový systém v hernách, omezení otvírací doby nebo zrušení reklamních poutačů.

Jenže zároveň se shodli, že plošný zákaz hazardu nepodporují, a klonili se k názoru Mikošky, který varoval, že se herny přesunou do šedé ekonomiky a budou vznikat jako nelegální podniky.

Primátor Budějovic chválil úplný zákaz

Kvůli tomu se Mikoška pohádal s primátorem Českých Budějovic Jurajem Thomou. Jihočeská metropole je jedním z mála měst v zemi, kde se hazard zakázal úplně. Podle Thomy s velmi dobrým efektem.

"Každý, kdo říká, že regulace hazardu je ekonomické ohrožení, nemá pravdu. Plusových - ekonomicky nevyčíslitelných - přínosů je hodně. Byli jsme strašeni černými hernami, ale nic takového se nestalo," tvrdil na konferenci Thoma. Provozovatele pak nazval "parazity a pseudopodnikateli".

Na konferenci zazněly zkušenosti i z Brna, které hazard zakázalo jen částečně, a Zlína. Jeho vyhlášku o omezení hazardu považují aktivisté za mírnou i přesto, že nastavila pravidla pro fungování heren a také zakonzervovala jejich počet na čísle z roku 2012. Loni však paradoxně počet automatů ve Zlíně vzrostl (více zde). Od roku 2015 zmizí herny z centra města a také nemohou vznikat nové.

Kritikům ale vadí, že provozovatelé heren, které mají zmizet z centra, mohli požádat o výjimku a přesunout se na jiné místo ve městě.

"Hledali jsme kompromis. Neregulovat je špatně a zrušit ze dne na den dlouhodobé podnikání několika lidí je také špatně," vysvětlil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.