Z malých obcí ve Zlínském kraji mizí pediatři, noví zájem nemají. (Ilustrační snímek)

Z malých obcí ve Zlínském kraji mizí pediatři, noví zájem nemají. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Z vesnic mizí pediatři. Staří odcházejí do penze, mladí nemají zájem

  • 11
Když z Březolup před dvěma lety odešla dětská lékařka do Uherského Hradiště, chtěli ji co nejrychleji nahradit. Pojišťovna tehdy starostu ujistila, že když pediatra sežene, úvazek mu dá.

„Ale přivést sem takového člověka se ukázalo jako nadlidský úkol,“ konstatoval starosta Petr Kukla. Sám kontaktoval lékařskou komoru, jednal s pojišťovnami, sháněl doktora i na Slovensku, dokonce byl ochoten poskytnout mu ordinaci bez placení nájmu – bezvýsledně.

Březolupy jsou jen jednou z řady obcí Zlínského kraje, do níž se dětští lékaři nehrnou. Týká se to především příhraničních a horských oblastí. Důvod je jednoduchý – staří lékaři odcházejí do důchodu a mladé doktory malé obce nelákají.

Například do Francovy Lhoty jezdí pediatr jen jednou za měsíc z Horní Lidče. „Ale nikoho už nesháníme. Lidé se smířili s tím, že si za doktorem zkrátka zajedou,“ zhodnotil starosta Karel Matůš. Důležitější podle něj bylo přivést do obce zubaře, což se po dlouhém úsilí povedlo loni na podzim.

Lidé nemohou ani počítat s tím, že by se v budoucnu situace zlepšila. „Do deseti let odejde do penze třicet procent lékařů a panuje obava, že je nebudeme mít kým nahradit. Zvláště na vesnice se nikdo nepohrne,“ upozornil krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Na jednoho lékaře v kraji připadá 338 pacientů

Lidem tak nezbývá než se smířit s tím, že se svými dětmi za lékařem dojíždějí. Například manželé Bernatíkovi ze Šarov, v nichž bydlí zhruba 200 lidí, jezdí se svojí dcerou Klárou k lékaři do dvanáct kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště-Jarošova, kde si podle referencí vybrali kvalitního odborníka.

„Ale až bude Klárka starší a budeme oba chodit s manželem do práce, asi bychom byli radši, kdyby byl pediatr někde poblíž,“ uvažuje Zuzana Bernatíková s tím, že chápe, že Šarovy jsou malá obec, v níž není dostatečné zázemí. „Ale v Březolupech, kde žije kolem 1 500 obyvatel, už by být mohl,“ je přesvědčena Bernatíková.

Podle posledních čísel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR má Zlínský kraj 338 obyvatel na jednoho lékaře. To je vysoce nad celorepublikovým průměrem. Speciální čísla, která by uváděla počet dětských doktorů, ústav nevede.

„Lékařská síť je v regionu dostatečně nasycená. Více mě trápí, že je plná přestárlých lidí,“ dodal Nečas. Podle největší české zdravotní pojišťovny VZP jsou v kraji ojedinělé případy, kdy může být zajištění zdravotní péče dočasně obtížnější.

„Zároveň ale platí, že dostupnost zdravotní péče je zcela podle nařízení vlády, zpravidla je péče ještě dostupnější, než jakou tento předpis nařizuje,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Jenomže mnozí označují nařízení za příliš velkorysé - stanovuje totiž, že dojezdová doba k všeobecnému či dětskému lékaři musí být do 35 minut.

Do obcí, kde pediatr skončil, nový nepřijde

„Když to přeženu, tak to by pak všichni lékaři mohli být pouze v Brně, protože to za tu dobu po dálnici stihnete,“ pozastavil se březolupský starosta Kukla.

V nekomfortní situaci je tak spousta rodičů, kteří jsou buď velmi pracovně vytížení, nebo nemají k dispozici auto. A cestovat hromadnou dopravou znamená často i půldenní záležitost. Podle Kukly je problém v tom, že obce nemají žádné nástroje, jak lékaře získat, a systém naopak doktory nemotivuje pracovat v méně atraktivním prostředí.

„Není to dobré ani pro další rozvoj obce. Když se chce někdo nový přistěhovat, zjišťuje si, jaká tu je občanská vybavenost. A samozřejmě se zajímají, jak je to tu s pediatrem,“ upozornil starosta.

Na problém dlouhodobě upozorňuje i Svaz měst a obcí. „Je to celorepubliková záležitost, lékaři odcházejí do velkých měst nebo do zahraničí,“ upozornil výkonný ředitel svazu Dan Jiránek. „Jsou třeba systémová opatření,“ dodal.

Sami lékaři, kteří ordinují v rozsáhlých spádových oblastech, si nestěžují.

Bílovická pediatrička Jana Požárová, jež je jedinou pro několik obcí, mezi něž patří i Březolupy, připouští, že zvláště na podzim bývá hodně vytížená. „Ale nevidím v tom problém, jsem zvyklá,“ řekla. Mezi nové pacienty však už zapisuje pouze novorozence.

Smířit se se situací musejí i rodiče. „Do těch vesnic, kde pediatři skončili, noví nepřijdou. Pro pacienty to nebude tak komfortní, ale dostupnost je zatím stále dobrá,“ poznamenal Nečas. „Ke zlepšení by byl potřeba zásah ministerstva zdravotnictví a dostatečný motivační systém pro lékaře,“ uzavřel radní.