Bagrování bahna z Luhačovické přehrady.

Bagrování bahna z Luhačovické přehrady. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Majitelé pozemku netušili, že na něm končí hory bahna z přehrady

  • 0
Vývoz vybagrovaných tisíců kubíků bahna z Luhačovické přehrady na dočasné úložiště u Dolní Lhoty je pozastaven. Majitelé pozemku totiž podle všeho netušili, že se tam vozí sediment z přehrady. Není tak vůbec jasné, jestli Povodí stihne přehradu do léta vyčistit.

Nejnovější problém kolem čištění přehrady se týká pozemku vedle silnice mezi Dolní Lhotou a Luhačovicemi. Leží na něm obří haldy hlíny. Ještě minulý týden tam byly i bagry a tatrovky, které na místo vozily sediment vybagrovaný z přehrady.

Od soboty jsou ale pryč. "Vyvážení bahna na toto místo je pozastaveno a řešíme, co dál," řekl starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař. Místo, kterému se říká Lipska, slouží jako dočasné úložiště hlíny z přehrady.

"To nevyžaduje povolení úřadu. Zhotovitel má smlouvu s uživatelem pozemku, Zemědělským družstvem Olšava," uvedl Pavel Bíza z Povodí Moravy.

Jenže majitelé pozemku, kteří jej družstvu pronajímali, zřejmě nevěděli, že tam bude vytěžené bahno na přechodnou dobu uloženo. "S námi ani s majiteli pozemků se družstvo nebaví," povzdechl si starosta.

Čištění přehrady

Začalo loni v říjnu vypuštěním nádrže. Po vyčištění by přehrada měla nabídnout oblíbené přírodní koupání, které lidem dosud znemožňovaly sinice. Akce vyjde na 105 milionů korun.

Nyní by se měl ale předseda představenstva družstva Zdeněk Machů, který se nechtěl vyjádřit ani pro MF DNES, s majiteli pozemků sejít. "Pozvali jsme jej, tak doufáme, že přijde," věří Masař.

Lokalita Lipska nebude jediná, na kterou chtějí lidé odpověď. Nevoli v Dolní Lhotě vzbudilo také nepovolené rozšíření polní cesty směrem ke skládce, kudy jezdí každé tři minuty tatrovky s další hlínou z přehrady.

V pátek se tam sešli úředníci z luhačovické radnice. "Je to kvůli tomu, abychom se dohodli, kdo má rozšíření cesty vůbec povolovat," vysvětlil vedoucí luhačovického stavebního úřadu Vladislav Běhunek.

Starostové už jsou akcí znechucení

Platné povolení nemá Povodí Moravy zatím ani na to, aby se vybagrovaná hlína mohla zaorávat na zemědělské pozemky.

"Žádost si podalo v prosinci, ale řízení je teď přerušeno, protože se čeká na vyjádření Českého inspektorátu lázní a zřídel," sdělil na konci minulého týdne Petr Záhorovský, vedoucí luhačovického odboru životního prostředí.

Starostové okolních obcí už jsou průběhem akce znechucení. "Pokud se to do léta vyčistit nestihne, veškeré důsledky poneseme my," upozornila Olga Tkáčová, starostka Pozlovic, do jejichž katastru přehrada spadá.

Obcím slíbil generální ředitel Povodí Radim Světlík osobně, že bude čištění hotovo do konce května. Termín už je ale posunutý na 30. června.