Radek Březina u olomouckého soudu.

Radek Březina u olomouckého soudu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Březina se chtěl vloupat k zabavenému lihu, pak sháněl důkaz z kamery

  • 53
Údajný šéf lihové mafie Radek Březina se chtěl podle obžaloby vloupat do svých nelegálních skladů lihu poté, co je zabavila policie. Motivem byla likvidace důkazů. Po majitelích spolupracující likérky pak požadoval, ať seženou záběry z kamery, která zachytila, jak přebírá nástroje k vloupání.

V tajných skladech v Olomouci, Valašském Meziříčí a Stojčíně na Pelhřimovsku měl mít Radek Březina ze Zlína-Kostelce skoro dva miliony litrů nezdaněného lihu. Daňový únik vyšetřovatelé vyčíslili na téměř půl miliardy korun.

Spolu s ním se u olomouckého soudu zpovídá i Březinův mladší bratr Tomáš, který systém lihového byznysu důkladně popsal už v pondělí (více zde).

Když policisté po vypuknutí metanolové aféry na podzim 2012 začali vyšetřovat Březinův lihový byznys, odhalili i jeho nelegální sklad barelů se 112 tisíci litry lihu v bývalých olomouckých sladovnách v městské části Holice.

Líh chtěl znehodnotit nebo aspoň vypustit

U soudu zaznělo, že Březina dostal předem od policisty varování o chystané prohlídce. Líh však už nestihl znehodnotit, nařídil jej proto vypustit. Část odtekla do kanalizace, zbytek byl zabaven a skončil v náhradních prostorách pod kontrolou hasičů (více zde).

Protože odběratelem lihu z firmy Morávia-Chem v Hrobicích u Slušovic, jejímž skrytým majitelem byl podle policie právě Radek Březina, byla i likérka HP Premium z Hluboček u Olomouce, kontaktovali po zátahu bratři Březinovi majitele likérky Pavla Hemžského a jeho syna Petra.

Soudce se jich ptal, proč bratři Březinovi žádali na schůzce o kontakt na olomoucké hasiče. Majitelé likérky však vypovídali vyhýbavě a říkali, že už si na to nevzpomínají.

Slovo si ale vzal Tomáš Březina, který tím znovu soud upozornil na status spolupracujícího obviněného. Podle něj se Březinovi a Hemžští setkali hned několikrát.

"V rámci schůzek šlo bratrovi o to, aby zjistil, kde je líh uložený, aby se k němu mohl dostat a denaturovat ho nebo vypustit," prohlásil Tomáš Březina.

Do hasičských skladů se nakonec lihový boss nedostal. Ještě předtím, než byl zabavený líh odvezen, se však Radek Březina několikrát pokusil vloupat do svého olomouckého areálu, zaznělo u soudu z obžaloby.

Policisté ve sladovnách objevili účtenku za žebřík, pilku nebo majzlíky, které Březina k vloupání použil. Nástroje pro něj měl nakoupit jeho zaměstnanec Lubomír Kaláč (Kaláčovu výpověď čtěte zde).

Za křivou výpověď hrozí majitelům likérky soudní stíhání

Když si Březina od Kaláče před vloupáním nástroje přebíral na jedné čerpací stanici, zachytily je bezpečnostní kamery. Proto Radek Březina po majitelích likérky HP Premium také požadoval, aby získali a předali mu videozáznamy. A Hemžští to splnili.

"Omlouvám se, teď už si nevzpomínám," komentoval to Pavel Hemžský.

Jeho syn rovněž vypovídal neurčitě a pouze sdělil, že ze schůzky neměl dobrý pocit. Pak se však do soudního výslechu vložil Tomáš Březina: "Dostali za to 50 až 100 tisíc korun."

Petr Hemžský: "Je to možné, zřejmě to tak bylo."

Soudce: "Proč jste o tom nemluvil?"

Petr Hemžský: "Mám strach."

Soudce: "Že budete stíhán, strach nemáte?"

Petr Hemžský: "Mám strach, že budu muset vrátit peníze."

Soudce: "Nabízel vám někdo nelegální líh?"

Petr Hemžský: "Nabízeli, ale bylo jich hodně, a nevím, kdo přesně."

Soudce: "To je neurčitá odpověď."

Petr Hemžský: "Kdo tu branži zná, ví, co se tam pohybuje za lidi. Naše výrobky se padělaly, běžně byly k dostání taky kopie jiných značek. Ale jejich výrobce jsem nikdy nedohledal. Ti lidé jezdili v bavorácích a mercedesech a šel z nich strach."

Státní zástupce následně potvrdil, že Petra Hemžského zřejmě bude stíhat za křivou výpověď. "Evidentně lhal. V této souvislosti podám podnět, aby byly zahájeny kroky v trestním řízení proti jeho osobě pro křivou výpověď."

Totéž zvažuje žalobce i u Pavla Hemžského.

,