Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva.

Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva. | foto: Jan Salač, MAFRA

Zveřejněte majetek, žádají nováčci po politicích v čele s Čunkem

  • 2
Koalice pro otevřený Vsetín požaduje majetková přiznání po všech zastupitelích, jinak nepodpoří jejich účast v radě. Zatím uspěla jen zčásti. Třetí ustavující zastupitelstvo se koná ve Vsetíně v pondělí, favoritem na starostu zůstává lidovec Jiří Čunek.

Složitá jednání o novém vedení města ve Vsetíně pokračují, žádná koalice dosud nevznikla. Situaci přitom může výrazně odblokovat, pokud místní politici přistoupí na návrh Koalice pro otevřený Vsetín (KOV).

„Chceme, aby všichni zveřejnili, jaký byl jejich majetek ke dni nástupu na post zastupitele. Považujeme to za symbol důvěryhodnosti. Pokud to neudělají, odmítneme je podpořit na jakékoli pozici v radě,“ upozornil lídr KOV Michal Berg.

Z celkového počtu 21 zastupitelů jich svůj majetek odtajnila zatím desítka. Naopak šest zastupitelů za KDU-ČSL v čele s Jiřím Čunkem, tři zastupitelé z ANO a Zdeněk Vejpustek z KSČM svá majetkové přiznání nezveřejnili.

Čunek upozorňuje na to, že přiznání odevzdává jako senátor každý rok. „Dělal jsem to i jako ministr, je to dáno zákonem,“ řekl.

Veřejnost se však k těmto dokumentům dostane jen stěží. K nahlédnutí jsou totiž pouze v Parlamentní knihovně Poslanecké sněmovny v Praze. Navíc vždy mapují jen období posledního roku ve funkci.

„Ostatním kolegům z KDU-ČSL jsem zveřejnění přiznání nezakazoval, je to na každém z nich. O celé věci ještě budeme s panem Bergem diskutovat,“ potvrdil Čunek.

Zveřejnění přiznání v budoucnu nevyloučil ani někdejší starosta a dlouholetý místostarosta Jaromír Kudlík (ANO).

„Musím se ale seznámit s tím, jakou metodou jednotlivé věci ohodnotit. Vím, kolik stál dům v 70. letech, ale ne, jak je to teď,“ uvedl.

Podpora Koalice bude klíčová. Čunkovi stále schází jeden hlas

Berg a jeho kolegové chtějí tímto opatřením zamezit, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, ve svých funkcích „nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatli“.

Aktuálně musejí podle zákona odevzdávat každoročně svá majetková přiznání starostové a místostarostové měst a obcí.

Zveřejňují však jen majetek získaný během funkčního období, což podle Berga vytváří prostor „pro řadu nekalých triků“.

Právě podpora ze strany KOV je přitom pro povolební politická jednání ve městě klíčová. Čunkovi se jako hlavnímu kandidátovi na starostu ani za sedm týdnů nepodařilo získat koaliční partnery, s nimiž by ovládl nadpoloviční počet hlasů v městské radě (více zde).

KDU-ČSL spolu s ANO a STAN prozatím utvořila menšinovou koalici o deseti členech. Při prvním povolebním zasedání zastupitelstva však její členové důvěru nezískali, při druhém zasedání dokonce nebyl schválen ani jeho program.

Další pokus ke zvolení nového vedení města bude v pondělí 8. prosince. Stále více se přitom hovoří o možnosti sestavení široké koalice všech stran s výjimkou komunistů. Tu preferují například ODS a ČSSD, naopak lidovci a ANO se k ní staví zdrženlivě.

Majetková přiznání už jsou dostupná

Ostatní strany nemají s požadavkem KOV problém. Na webových stránkách Koalice se zájemci dozvědí informace o majetku a případných dluzích úřadující starostky Ivety Táborské a Romana Kalabuse z ODS, Tomáše Pifky zvoleného za STAN, sociálních demokratů Dalibora Sedláčka, Taťány Valentové Nersesjan a Petra Kořenka a také Josefa Novosada, který se jako nezávislý dostal do zastupitelstva z kandidátky KSČM.

Nechybí pochopitelně ani trio členů Strany zelených, tedy samotný Berg, Tomáš Husa a Karel Pavelka. Ti spolu s Piráty a aktivními členy spolku Vsetínské fórum uspěli ve volbách pod hlavičkou KOV. Zastupitelé přiznávají vlastnictví rodinných domů, bytů, aut, ale například i včelínů.

„Přislíbeno máme i majetkové přiznání Stanislava Pavelce z TOP 09,“ poznamenal Berg s tím, že brzy by se měly dokumenty objevit i na oficiálních webových stránkách města.