Kniha popisuje 34 luhačovických domů, které mají nejzajímavější příběh. (Ilustrační snímek)

Kniha popisuje 34 luhačovických domů, které mají nejzajímavější příběh. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vyšla nová kniha o Luhačovicích, popisuje příběhy domů

  • 1
V Luhačovicích je k dostání nová kniha nazvaná Příběhy domů a vil. Historici v ní představují 34 mimořádných luhačovických budov, z nichž některé stále stojí, jiné chátrají a některé už návštěvníci ani nenajdou.

Kniha stojí sto korun a je jako stvořená k netradičnímu putování po lázeňském městě. "Luhačovice jsou plné domů se silným příběhem, ale vybraly jsme ty nejzajímavější," vysvětlila etnografka Blanka Petráková ze zlínského Muzea jihovýchodní Moravy.

Knihu napsala s kolegyní z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislavou Horňákovou. Materiály sbíraly během své dlouholeté práce. Intenzivně ale na knize pracovaly dva roky.

Uspořádaly ji tak, že v jedné kapitole vyprávějí příběhy domů, které stojí poblíž sebe. "Když si knihu někdo vezme na procházku s sebou, může si přímo před vilou přečíst o tom, kdo v ní bydlel nebo kdo ji postavil," uvedla Petráková.

U každé z vil navíc čtenář najde i adresu, jméno stavebníka i architekta a dobu stavby. Může tak projít vily v lázeňském údolí, tedy v centru města, Pražskou čtvrť plnou rezidenčních staveb i vilky z městské části ve švýcarskoalpském stylu.

"Právě ty hodně zajímají hlavně místní obyvatele, protože si pamatují třeba třetí generaci, která v nich žila, ale co se v nich dělo před 120 lety, to už nikdo neví," zdůraznila Petráková.

Vlastenectví a láska k tradici daly městu výjimečnou atmosféru

Návštěvníci tak mohou projít celé město. Pokud čtenář přijde s knihou v ruce například k vile Vlasta, dozví se, že si ji nechal postavit významný brněnský železniční stavitel Osvald Životský.

"Stavěl ji s úmyslem, že v ní bude pobývat srbský královský pár, se kterým se znal," prozradila etnografka. Proto vila působí jako malý zámeček.

Na přelomu 19. a 20. století se do Luhačovic sjíždělo mnoho významných osobností. A to z celé republiky. Lázně totiž začal řídit František Veselý, který mimo jiné pozval do Luhačovic architekta Dušana Jurkoviče a soustředil kolem sebe podnikatele, živnostníky, umělce i vysoce postavené zástupce měst.

"Všechny je spojovalo velké vlastenectví i láska k lidové tradici. Díky tomu, že do lázní pak začali jezdit a stavět si tady své domy, mělo město výjimečnou atmosféru," popsala etnografka.

Kromě známých Jurkovičových staveb představuje kniha další známé domy. Jednu z vil v Pražské čtvrti si například nechal postavit vrchní brněnský rada a říká se jí Kancýřka. "Je to jedinečný letohrádek. Kouzelná stavba, která se ale bohužel rozpadá a hrozí jí zánik," doplnila Petráková.

Kniha je k dostání v informačním centru v Luhačovicích.