Jurkovičův dům v Lázních Luhačovice.

Jurkovičův dům v Lázních Luhačovice. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Luhačovice chtějí na seznam UNESCO, povzbudilo je zapsání Jízdy králů

  • 3
Zapsání Jízdy králů do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO "rozhýbalo" k činu další skvost Zlínského kraje - lázně Luhačovice. Zapsání vzbudilo naději na stejnou poctu přinášející prestiž a peníze. Městečko sice už jednou kandidaturu stáhlo, nyní se ale spojilo s dalšími lázněmi a o zapsání bude usilovat.

Luhačovice by se tak dostaly do společnosti dvanácti výjimečných českých měst a dosáhly na peníze, které nejsou pro každého. A třeba by se i zbavily kamionů v centru města. "Nebude to levná záležitost, ale dlouhodobě by se určitě měla vyplatit," vysvětlil starosta František Hubáček.

Luhačovice by se tak staly už čtvrtým místem ve Zlínském kraji zapsaným v seznamu světového dědictví. Aktuálně má toto privilegium Jízda králů ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích, už třináct let patří do seznamu UNESCO Kroměříž se svými zahradami a zámkem a před šesti lety se na něj dostal i tradiční tanec slovácký verbuňk.

Česká stopa v UNESCO

Telč, Praha, Český Krumlov (všude historická centra), Žďár nad Sázavou (kostel), Kutná Hora (historické centrum, chrám), Lednicko-valtický areál a Brno (Vila Tugendhat).

Následují Kroměříž (zahrady a zámek), Holašovice (vesnická rezervace), Olomouc (sloup Nejsvětější Trojice), Třebíč (židovská čtvrť). A dále slovácký verbuňk a Jízda králů.

Luhačovice už se o zápis v minulosti pokusily. Tým z ministerstva kultury tehdy připravil dokumenty, experti je posuzovali, ale zápis se nakonec nekonal. "Stáhli jsme to, protože hrozilo zamítnutí. Pak už bychom znovu žádat nemohli," upozornil starosta.

Projekt nese název Lázně - salony Evropy

Teď je ale situace jiná. Výbor světového dědictví totiž zástupcům Luhačovic doporučil, aby se spojili s dalšími českými a evropskými lázeňskými městy a žádali o zápis společně.

Sériová nominace by měla mít název Lázně - salony Evropy. V této chvíli už je jasné, že kromě Luhačovic budou o zápis usilovat Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Karlovy Vary a lázeňská města v Německu, Itálii a Belgii.

Některá města už společně podepsala deklaraci. Příští rok by pak všichni měli vědět, co vlastně na zápis nominují (podrobnosti o lázeňském projektu čtěte zde)   .

Centrum Luhačovic

V případě Luhačovic to zřejmě budou stavby architekta Dušana Jurkoviče. Soubor typických domů vytvořil počátkem minulého století. Patří mezi ně Sluneční lázně, Hudební pavilon nebo rekonstruovaný Jurkovičův dům, který odborníci považují za nejkrásnější stavbu lázeňské části města.

Vyhořelá Slovácká búda se možná obnoví

Ještě před několika lety k nim patřila i oblíbená Slovácká búda s restaurací, která v roce 2002 do základů vyhořela. Podle památkářů by ale na jejím místě znovu měla vyrůst podobná stavba. "Je to pořád kulturní památka a postavit tam třeba bytový dům jednoduše nejde," potvrdila Klára Hodaňová z Národního památkového ústavu.

Soukromý majitel chce pozemek v příštím roce nabídnout k prodeji. "Je mi ale jasné, že to nebude tak jednoduché," konstatoval Jan Vokál.

Lázeňská kolonáda

Luhačovická kolonáda.

Pramen Dr. Šťastného.

Zda se Luhačovice skutečně stanou součástí světového dědictví, bude jasné až v roce 2015. Pokud se to ale podaří, může město dosáhnout na peníze speciálně určené pro města ze seznamu. "Mohli bychom pak docílit třeba i toho, že u nás nebudou jezdit kamiony," věří starosta Hubáček.

Na seznamu UNESCO má Česko 12 míst, dalších 14 se o zápis uchází. Například skupina nadšenců se snaží dostat na seznam také tradiční valašský tanec odzemek.